ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

امارات کوه مصنوعی می سازد

 امارات متحده عربی قصد دارد برای افزایش بارندگی یک کوه مصنوعی در خاک خود ایجاد کند. بخش دانش تبیان کوه مصنوعی

 کشورهای بیابانی غالبا قربانی ارتفاعشان از سطح دریا هستند. بخش اعظمی از مساحت این کشورها را زمین های صاف تشکیل می دهد و در نتیجه هوا نمی تواند به سادگی به سمت بالا حرکت کرده و ابرهای بارانی تشکیل دهد.
امارات متحده عربی اما تصور می کند که به راهکار مناسبی برای رفع این مشکل دست پیدا کرده است و معتقد است کشورهای بیابانی باید کوه های مخصوص به خود را ایجاد نمایند. حالا این کشور کوچک حاشیه خلیج فارس نخستین مراحل ساخت کوهی را پشت سر می گذارد که از آن گفتیم.
قرار است که این ارتفاعات هوا را به سمت بالا بفرستند و ابرهایی را ایجاد نمایند (با روش های مصنوعی بارورسازی) که باران مورد نیاز برای زمین های تشنه آن را تامین نمایند. به لحاظ نظری، افزایش بارندگی در منطقه ای خشک و بیابانی می تواند در نهایت باعث سرسبزی آن شود اما باید دید که این پروژه در عمل تا چه اندازه موفق خواهد بود.
روشن است که پیش از اجرای این پروژه باید نقشه نگاری های لازم از محل احداث کوه صورت بگیرد. البته همانطور که گفته شد امارات متحده عربی یدی طولانی در زمینه تغییر شکل دادن محیط و سرزمین خود دارد (کافیست نگاهی به جزایر پالم آن بیاندازید) با این حال، ایجاد این کوه را میتوان بلند پروازانه ترین پروژه های در دست اقدام آن خواند.
تیم مسئول طرح هم اکنون در حال بررسی ابعاد و موقعیت ایجاد این کوه است و در صورتی که تصمیم مقامات این کشور برای پیاده سازی پروژه قطعیت پیدا کند، برای اجرای آن به هزینه و تیمی از مهندسان کارکشته نیاز خواهد بود.
امارات متحده عربی به خاطر داشتن ذخایر عظیم نفتی، سرمایه بسیار هنگفتی دارد اما اگر کنترل هزینه های این پروژه از دست دولت آن خارج گردد احتمالا اجرایش را متوقف خواهد کرد.


منبع: دیجیاتو

[ منبع این خبر سایت تبیان-دانش می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تبیان-دانش منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده