ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

فروش قرص های سقط جنین در سوپرمارکت ها!

 ۲۲۰ هزار سقط جنین در سال گذشته انجام شده است... فرآوری: ه-هدایتی-بخش اجتماعی تبیان سقط جنین

دکتر حسین مروتی به بحث پیرامون آمار سقط جنین و دلایل آن در کشور پرداخت.
این پژوهشگر عنوان کرد: نخستین بار آمار سقط جنین در سال ۷۷ توسط مسئولین وزارت بهداشت اعلام شد که در آن تعداد سقط سالانه ۹۰ هزار مورد بیان شده بود که از این تعداد ۱۰ هزار مورد قانونی و مابقی غیرقانونی بود. برای بار دوم در سال ۹۲ آمار مربوطه اعلام شد و مشخص شد که تعداد سقط به ۲۵۶ هزار مورد رسیده است که در این میان تنها ۶ هزار مورد قانونی و مابقی غیرقانونی بوده است.

وی در ادامه گفت: مدت ها در کشور تصور می شد که اگر درصد بیشتری از مردم از وسایل ممانعت از بارداری استفاده کنند، از آمار ارتکاب به جنایت سقط جنین کاسته خواهد شد، در حالی که ما شاهدیم در فاصله ی سال های ۷۷ تا ۹۲ که آمار سقط تقریبا سه برابر شده، درصد پوشش وسایل ممانعت از بارداری نیز بیشتر شده است. یعنی با وجود این که خانواده ها، بیشتر از وسایل ممانعت از بارداری استفاده کرده اند، سقط نیز بیشتر شده است. جالب آن که این تجربه با برخی از تجارب بین المللی نیز همخوانی دارد تا جایی که در کتاب جنگ علیه خانواده ی ویلیام گاردنر آمده: ایالت هایی که در آمریکا، بیشترین پول را صرف تنظیم خانواده کرده بودند، بیشترین افزایش آمار سقط جنین را نیز داشته اند.

مدت ها در کشور تصور می شد که اگر درصد بیشتری از مردم از وسایل ممانعت از بارداری استفاده کنند، از آمار ارتکاب به جنایت سقط جنین کاسته خواهد شد، در حالی که ما شاهدیم در فاصله ی سال های ۷۷ تا ۹۲ که آمار سقط تقریبا سه برابر شده، درصد پوشش وسایل ممانعت از بارداری نیز بیشتر شده است

عمق فاجعه زمانی است که گاهی پزشکان متعهد و متخصص و یا اعضای انجمن داروسازان، نسبت به فروش برخی از این شیاف ها یا آمپول ها در فروشگاه ها و سوپرمارکت های بزرگ به صورت غیرقانونی و مخفیانه و با هدف کسب سود سرشار هشدار می دهند که این مساله نیز ضرورت نظارت بیشتر متولیان امر همچون وزارت بهداشت و نیروی انتظامی را برای شناسایی و برخورد قاطع با متخلفان بیان می کند.

وی در ادامه افزود: شاید بزرگترین درسی که از این مسئله می توان گرفت این باشد که "نمی توان با نگرش یکجانبه ی بهداشت و سلامت، برای یک آسیب اجتماعی پیچیده نسخه پیچید".

مروتی در مورد علت افزایش آمار سقط جنین گفت: به نظر بنده علت محوری افزایش آمار این آسیب اجتماعی «فرهنگ تنظیم خانواده» است. یعنی قریب به سه دهه است که ما به مردم گفته ایم: فرزند کمتر، زندگی بهتر. یعنی کودک و در حقیقت انسان را ابزاری کرده ایم برای مدیریت مسائل خانواده.
علت عمده ی سقط جنین، روابط نامشروع نیست
وی در ادامه صحبت هایش افزود: بر خلاف تصور عموم مردم، علت عمده ی سقط جنین، روابط نامشروع نیست و اکنون بیش از ۹۰ درصد آمار سالانه ی سقط مربوط به پدر و مادرهایی است که تصمیم به قتل فرزندشان می گیرند. متاسفانه با تبلیغاتی که در طول سه دهه ی اخیر صورت گرفت، دیگر فرزند تا حد زیادی مطلوبیتش را از دست داده است و بچه که در نسل گذشته ی ما نعمت تلقی می شد، اکنون عامل نقمت، بدبختی و بیچارگی شمرده می شود.
تجارت کثیف
اما در میان این  سقط جینین ها عده ای هستند که به چنین فعالیت های به ظاهر خیرخواهانه مشغولند که همگی آنها  فقط یک هدف اصلی و مشترک را دنبال می کنند و تنها یک چیز را می شناسند؛ تجارت سیاه و کسب درآمدهای هنگفت.

نرخ آنها  نیز متفاوت است؛ از 500 هزار تومان در اتاق خانه ای قدیمی و در یکی از محلات جنوبی شهر گرفته تا بالای 2 میلیون تومان در یکی از اتاق های به ظاهر بهداشتی و شیک در شمال شهر.

البته بررسی ها نشان می دهد که در میان اداره کنندگان مراکز غیرقانونی سقط جنین، تعدادی پزشک و ماما هم عضویت دارند که تعدادشان بسیار کم است.

حضور و فعالیت پزشکان متخصص زنان و زایمان و ماماها در کار سقط جنین با ملاحظات و سیاست های خاصی صورت می گیرد، به این معنی که در واقع گردانندگان مراکز غیرقانونی سقط جنین با پزشکان و ماماهایی که با آنها  همکاری می کنند، وارد یک معامله دوطرفه و پایاپای می شوند، به این ترتیب که صاحبان این مراکز از حضور یک پزشک متخصص زنان و زایمان یا یک ماما برای کار سقط جنین به عنوان یک امتیاز مثبت و ریسک پایین و همچنین نداشتن عوارض جانبی استفاده می کنند و در یک کلام، انجام این عمل بدون درد و ظاهرا اصولی.
در نهایت صاحبان این گونه مراکز از تمامی این امتیازات به بهانه دریافت مبالغ هنگفت از مشتریان درمانده و مستاصل خود بهره می جویند.
این پزشکان و ماماها نیز برای این که مستقیما وارد عمل شده و موقعیت حرفه ای خود را به خطر نیندازند براساس توافقی که از قبل صورت گرفت، یک روز در هفته را به مطب یا مکانی که از سوی گردانندگان این مراکز به کار سقط جنین اختصاص داده شده، آمده و کارشان را انجام می دهند.
آنچه در این میان می ماند، مبالغ کلانی است که میان آنها  در این رابطه تقسیم شده و هر دو طرف را صاحب درآمدهای زیادی می کند.
بعلاوه برخی مکان ها مانند مطب متخصص زنان، آرایشگاه های زنانه، تعدادی از پارک های خاص در تهران، پارتی ها و دوره های گروهی زنان، فرصتی را برای واسطه های سودجو فراهم می آورد تا با شناسایی طعمه هایی که از پزشکان متخصص برای سقط جنین جواب رد شنیده اند برای معرفی آنها  به پزشکان قلابی و گردانندگان مراکز غیرقانونی سقط جنین، مبالغی حق واسطه گری دریافت کنند.

افراد فرصت طلب، طعمه های خود را که همان زنان و دختران خام و بی تجربه هستند به مطب های مخفی در یک زیرزمین تاریک، سالن آرایشگاه یا یک انباری نمور و متروک کشانده و آنها  را به پزشکان قلابی می سپارند تا  از شر جنین ناخواسته خلاصشان کنند. ناراحتی های قلبی و گوارشی، فشار خون، از کار افتادن کلیه ها، خونریزی های شدید، افسردگی، گوشه گیری، عذاب وجدان، و از همه دردناک تر زایمان های دشوار و سخت بعدی و یا نازایی همیشگی از عواقب تلخ و دردناکی است که اگر این دختران شانس بیاورند و جان سالم از قتلگاه بیرون ببرند، تا مدت ها همراهشان خواهد بود.
فروش قرص های سقط جنین در سوپرمارکت ها
در این آشفته بازار که هر کسی در تلاش است تا به نوعی، سهمی از این تجارت سیاه را از آن خود کند، برخی از ماماها و پزشکان غیرمتخصص که به صورت غیرقانونی اقدام به سقط جنین بیماران خود می کنند، از آنجا که ریسک عمل جراحی و خطرات شغلی ناشی از عواقب بدوی مانند ناموفق بودن عمل، آسیب دیدن مادر و یا حتی لو رفتن کار غیرقانونی شان و در نتیجه لغو پروانه طبابت شان را در نظر می گیرند، بناچار به کسب سود و منفعت کمتری قناعت کرده و جنین بیمار خود را با آمپول و شیاف، سقط می کنند.

این در حالی است که استفاده از شیاف و آمپول در اغلب موارد، در همان دفعه اول منجر به سقط کامل جنین نشده و تنها باعث مرگ جنین می شود، در شرایطی که جنین هنوز در رحم مادر باقی مانده و آزمایش ها نیز همچنان باردار بودن زن را نشان می دهد.

پس بناچار، بیمار درمانده و مستاصل به همان پزشک مراجعه کرده و در ازای پرداخت مبالغ بیشتر، مجددا تعداد دیگری شیافت یا آمپول را دریافت می کند تا شاید این بار دیگر سقط جنین به طول کامل انجام شود.

نمونه این ادعا را می توان در مراجعه زنی 29 ساله به مطب یک پزشک متخصص زنان و زایمان یافت که قصد سقط جنین ناخواسته ای را داشته که یک ماهه باردار بوده است. پزشک زنان که سقط را فقط با شیاف انجام می دهد، تعداد دو عدد شیاف هر یک به مبلغ 80 هزار تومان به زن جوان می فروشد، زن جوان چند روز بعد مستاصل و دستپاچه در حالی که برگه آزمایشی را که دال بر باردار بودن اوست به همراه دارد به نزد پزشک مراجعه می کند و پزشک پس از بررسی متوجه می شود که نیاز است تا استفاده از آمپول و شیاف تکرار شود.

جالب اینجاست که بنا به گفته این زن جوان، در مراجعه به یک داروخانه مشخص می شود قیمت هر یک از این شیاف ها 10 تومان (توجه کنید 10 تا تک تومانی) بوده در حالی که خانم دکتر به ازای هر شیاف 80 هزار تومان از او گرفته است!

خوب چه می شود کرد، شاید این هم نوعی کار و کاسبی است دیگر.

اما در این میان، شبکه های زیرزمینی دارو نیز بیکار ننشسته و از آب گل آلود ماهی می گیرند. گردانندگان این شبکه ها با وارد کردن آمپول و شیاف های سقط جنین  که اغلب آنها از کشور هند وارد شده و ضمن این که از لحاظ قیمت ارزان تر از بقیه هستند، از کیفیت پایین تری نیز برخوردارند  آنها را براحتی در اختیار پزشکان و یا دکترهای غیرمتخصصی که اقدام به سقط جنین می کنند قرار می دهند.

بر خلاف تصور عموم مردم، علت عمده ی سقط جنین، روابط نامشروع نیست و اکنون بیش از ۹۰ درصد آمار سالانه ی سقط مربوط به پدر و مادرهایی است که تصمیم به قتل فرزندشان می گیرند

عمق فاجعه زمانی است که گاهی پزشکان متعهد و متخصص و یا اعضای انجمن داروسازان، نسبت به فروش برخی از این شیاف ها یا آمپول ها در فروشگاه ها و سوپرمارکت های بزرگ به صورت غیرقانونی و مخفیانه و با هدف کسب سود سرشار هشدار می دهند که این مساله نیز ضرورت نظارت بیشتر متولیان امر همچون وزارت بهداشت و نیروی انتظامی را برای شناسایی و برخورد قاطع با متخلفان بیان می کند.

اگر فکر می کنید که پزشکان قلابی یا ماماها و برخی از پزشکان متخصصی که دست به کار غیرقانونی سقط جنین می زنند، همگی از جنس زن هستند، کاملا در اشتباهید! چرا که گفتگوی ما با تعدادی از زنان جوانی که اقدام به سقط جنین نوزاد ناخواسته شان کرده بودند، این حقیقت را آشکار کرد که پزشکان متخصص زنان و زایمان که دست بر قضا مرد هم هستند، پذیرفته اند که کار سقط جنین را برای آنها انجام دهند.

به نظر می رسد، برخی پزشکان مرد متخصص زنان و زایمان هم با درک موقعیت و سود سرشاری که این تجارت زیرزمینی می تواند برای صاحبانش به ارمغان بیاورد، از قافله عقب نمانده و در کنار برخی از پزشکان قلابی زن، وارد میدان شده اند.

 این مساله ضرورت توجه بیشتر مسوولان نسبت به این قضیه را آشکار می کند که ارتکاب سقط جنین غیرقانونی فقط توسط زنان صورت نگرفته و لازم است تا وزارت بهداشت و مراجع قضایی نظارت دقیق تری بر فعالیت پزشکان مرد متخصص زنان و زایمان هم داشته باشند.

سقط جنین همواره یکی از بحث های مگویی بوده که مسوولان یا در پاسخ سکوت کرده اند، چون نمی خواستند تار و پود قضیه از هم شکافته شود یا واقعا پاسخی دراین باره نداشته اند.

آمار مصرف آمپول ها و قرص های سقط جنین و مراجعه دختران و زنان کم سن و سال به مراکز زیرزمینی سقط جنین بیانگر واقعیت رشد خزنده این بحران طی سال های اخیر در جامعه است، در حالی که هنوز آنچنان که باید نسبت به عوارض و خطرات جانی مصرف خودسرانه داروهای سقط جنین و کورتاژهای غیربهداشتی زنان و دختران جوان، آگاهی لازم داده نشده است. اما حقیقت این است که دیگر نمی توانیم و نباید شیوع آرام و بی صدای این بحران را نادیده بگیریم. زنگ های خطر مدت هاست که به صدا درآمده است.
شاید وقت آن رسیده که دامنه آموزش را وسیع تر کنیم. آموزش پیشگیری از بارداری برای هر قشری و در هر رده سنی ضرورتی اجتناب ناپذیر است.
دیگر وقت آن رسیده به جای این که چشم هایمان و گوش هایمان را ببندیم و نبینیم و نشنویم که دامنه سقط جنین به دختران زیر 20 سال هم کشیده شده، باید با پذیرش واقعیت به فکر راه چاره ای اساسی در این زمینه باشیم.منابع: آفتاب / جام جم

[ منبع این خبر سایت تبیان-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تبیان-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده