ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دو برابر شدن بیماری همه گیر در جامعه

وزیر بهداشت ضمن ابراز تاسف از وقوع خودکشی در کشور، از رسانه ها خواست تا به سلامت روان مردم توجه جدی داشته باشند چرا که مشکلات زیادی در این زمینه وجود دارد.
فراوری: ه-هدایتی-بخش اجتماعی تبیان خودکشی

 به گفته روان شناسان افسردگی احساسی است كه به دلیل بروز برخی مشكلات ، عدم موفقیت و شكست به صورت روزانه در فرد مشاهده می شود و حالت طبیعی و غیر طبیعی دارد كه اگر شدت ،زمان و اختلال در عملكرد ایجاد كند از حالت طبیعی خارج شده و به افسردگی غیر طبیعی مبدل می شود كه باید درمان شود.
یك روانشناس دزفولی در این خصوص گفت:همه افراد با از دست دادن عزیزان، شكست و عدم موفقیت در برخی مواقع دچار افسردگی می شوند ولی اگر زمان افسردگی طولانی و شدت یابد و در عملكرد انسان اختلال ایجاد كند باید درمان شود .
مصطفی سخاوت با اشاره به اینكه آماری از تعداد افراد افسرده در جامعه وجود ندارد گفت:متاسفانه در سالهای اخیر بیماری افسردگی در جامعه گسترش یافته و در زنان بیشتر مشاهده می شود .
ملکوتی رئیس انجمن علمی پیشگیری از خودکشی با بیان اینکه در حال حاضر افسردگی در جامعه از 5 درصد به 12 درصد افزایش یافته است،گفت: این مسئله نشان می دهد که اگر اقدامات لازم را انجام ندهیم، خودکشی در سال های آینده دو برابر می شود.
به گفته وی، ارائه خدمات پیشگیرانه در پیشگیری و جلوگیری از وقوع خودکشی دارای اهمیت است و انجمن علمی پیشگیری از خودکشی این آمادگی را در جهت تعامل هر چه بیشتر با وزارت بهداشت و بهزیستی به منظور پیشگیری از وقوع خودکشی دارد.
رئیس انجمن علمی پیشگیری از خودکشی افزود: ارائه خدمات مشاوره و راه اندازی سامانه هایی در این زمینه جهت کاهش خودکشی بسیار مؤثر بوده و لازم است با ارتباط بخشی با دستگاه ها مانع از بروز خودکشی در کشور شویم.
همچنین در ادامه این هم اندیشی که وزیر بهداشت نیز حضور داشت، رسولیان - روانپزشک بر ضرورت ترویج امید و آینده ای مثبت با وجود همه مشکلات اجتماعی تاکید کرد و افزود: تقویت ارتباطات بین فردی و مثبت گرایی می تواند از اقدام به خودکشی جلوگیری کند.

خودکشی یعنی خشونت علیه خود

در این راستا علی اکبر سیاری - معاون بهداشت وزارت بهداشت نیز در هم اندیشی بررسی پیشگیری از اقدامات پرخطر در رفتارهای اجتماعی با اشاره به اقدامات انجام شده در سال های اخیر در حوزه بیماری های واگیر و کاهش آن اظهار داشت: همچنان آسیب های اجتماعی به دلیل چند بخشی بودن آنطور که شایسته بوده مورد توجه قرار نگرفته است.
معاون بهداشت وزارت بهداشت موضوعاتی مثل فقر، بیماری، اعتیاد و طلاق و کودکان خیابانی را از جمله آسیب های اجتماعی جوامع امروز برشمرد و گفت: خودکشی به نوعی خشونت علیه خود است.

افرادی مقاوم به درمان افسردگی؛ در معرض خودکشی

هاشمی در ادامه با اشاره به بالا بودن آمار افسردگی در کشور، اظهار داشت: حداقل 12 درصد از مردم افسرده هستند که نیاز به درمان دارند بنابراین تفاوتی ندارد که برای ایجاد نشاط چه تعریفی داشته باشیم اما ایجاد فضای امید و نشاط در کشور بسیار ضروری است.

همچنین در ادامه این هم اندیشی، احمد جلیلی - رئیس انجمن روانپزشکان کشور شیوه انعکاس خودکشی را توسط رسانه ها مهم برشمرد و بر عدم انعکاس خودکشی به گونه ای که باعث قهرمان پروری شود تاکید کرد و افزود: باید در انعکاس خبر خودکشی از اصولی خاص تبعیت شود و رسانه ها نسبت به این مقوله فنی و حرفه ای عمل کنند.
رییس انجمن روانپزشکان کشور خاطرنشان کرد: افرادی که مقاوم به درمان افسردگی هستند بیشتر در معرض خودکشی هستند.
ارائه خدمات پیشگیرانه در پیشگیری و جلوگیری از وقوع خودکشی دارای اهمیت است.

12 درصد مردم ایران افسرده هستند

همچنین سید حسن هاشمی صبح امروز در نشست بررسی پیشگیری از اقدامات پرخطر در رفتارهای اجتماعی که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: طبق مطالعات مکرر و آمارهایی که وجود دارد، ابتلا به بیماری های اعصاب و روان در کشور جدی و در برخی از استانها جدی تر است و از نظر فرهنگی، مردم اختلالات روانی را انکار می کنند و برداشت آنها از این اختلالات روانی، افراد زنجیری و دارای رفتارهای غیرقابل کنترل است در حالی که اضطراب، افسردگی، بدخوابی و بی خوابی جزء اختلالات روانی است.
وزیر بهداشت با بیان اینکه هر چقدر در خصوص اختلالات روانی با مردم بدون پرده صحبت شود، به زندگی بهتر آنها کمک خواهد کرد، افزود: زمانی که از نشاط اجتماعی سخن گفته می شود، برخی از افراد می گویند که برای ایجاد نشاط اجتماعی کنسرت برگزار شود و پس از آن در دسته بندی های سیاسی قرار می گیرد که برخی طرفدار و یا برخی مخالف برگزاری کنسرت هستند.
هاشمی در ادامه با اشاره به بالا بودن آمار افسردگی در کشور، اظهار داشت: حداقل 12 درصد از مردم افسرده هستند که نیاز به درمان دارند بنابراین تفاوتی ندارد که برای ایجاد نشاط چه تعریفی داشته باشیم اما ایجاد فضای امید و نشاط در کشور بسیار ضروری است.
وزیر بهداشت ضمن تاکید بر لزوم همراهی رسانه ها با وزارت بهداشت، سازمان بهزیستی و انجمن های علمی حوزه سلامت روان برای پیشگیری از اختلالات روانی، خاطرنشان کرد: متاسفانه کشور ما به قدری سیاست زده است که از مسائل اصلی غافل و بیشتر گرفتار حاشیه ها هستیم.
هاشمی از رسانه ها خواست تا کمک کنند که اختلالات روانی و به ویژه خودکشی در کشور، به اپیدمی تبدیل نشود و بگونه ای نباشد که مردم از چنین رفتارهایی تقلید کنند.
وی  به ذکر علل خودکشی پرداخت و گفت: افسردگی، مصرف مواد مخدر، خشونت های خانوادگی بخشی از عوامل خودکشی است اما اینکه زمینه های اجتماعی آن چیست، مربوط به رانت و گرفتاری های موجود کشور نیست زیرا در کشورهای اسکاندیناوی علیرغم داشتن نظام اداری پاک و بدون فساد اما آمار خودکشی در بین آنها بسیار بالا است بنابراین ضروری است تا یک کالبد شناسی روانی انجام شود و از انجمن تقاضا دارم تا عوامل خودکشی را به دقت بررسی کند.
وزیر بهداشت با اشاره به همکاری های مناسب سازمان بهزیستی با وزارت بهداشت و تاکید بر لزوم حمایت دولت و وزارت بهداشت از این سازمان، اظهار داشت: اینکه در سال گذشته سامانه تلفنی 123 اورژانس اجتماعی مربوط به سازمان بهزیستی توانسته است مانع از خودکشی 4 هزار و 500 نفر شود یک افتخار بزرگ است اما بی پاسخ ماندن 50 درصد از تماس های مردمی با این سامانه نیازمند توجه و حمایت دولت، وزارت بهداشت و دیگر دستگاه ها از این سازمان است.
هاشمی راه حل کاهش میزان اختلالات روانی و خودکشی را توانمندسازی مردم در همه زمینه ها دانست و گفت: آسیب های اجتماعی حتما به وزارت بهداشت مربوط می شود ما دستگاهی هستیم که از آسیبهای اجتماعی مانند فقر، خودکشی، فحشا و ایدز رنج می بریم و هم می توانیم آن را در زمانهایی که از مردم حمایت مالی نمی کنیم، خدمات پزشکی در دسترس آنها نیست و عدالتی در حوزه سلامت نیست، تولید کنیم.
وزیر بهداشت از توانمند سازی مردم به عنوان تنها راه پیشگیری از آسیبهای اجتماعی غیر از راه حاکمیتی یاد کرد و گفت: اگر به آسیب های اجتماعی به مثابه یک گناه بنگریم باید جامعه را در برابر آن توانمند کنیم.منابع: ایرنا/ تسنیم / میزان

[ منبع این خبر سایت تبیان-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تبیان-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده