ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

خطرناک ترین مشاغل

 بسیاری از مردم گمان می کنند که شغلی سخت یا پرمخاطره دارند، کاری که ممکن است در مقایسه با بعضی از مشاغل خطرناک و پر استرس، بسیار آسان و امن به نظر بیاید. در این میان بیمارستان ها از پرمخاطره ترین مراکز ارائه خدمات سلامت و پرستاری از جمله شغل های پر تنش به شمار می رود اما این تنها شغل پُرخط دنیا نیست . . . فرآوری : ع. امانی- بخش اجتماعی تبیان خطرناک ترین مشاغل

بسیاری از مردم گمان می کنند که شغلی سخت یا پرمخاطره دارند، کاری که ممکن است در مقایسه با بعضی از مشاغل خطرناک و پر استرس، بسیار آسان و امن به نظر بیاید. مخاطرات شغلی یکی از مهمترین مشکلات کشورهای در حال توسعه است. در این میان بیمارستان ها از پرمخاطره ترین مراکز ارائه خدمات سلامت و پرستاری از جمله شغل های پر تنش به شمار می رود. اما این تنها شغل پرخطر دنیا نیست و مشاغل دیگری نیز با میزان بالایی از خطر همراه هستند.
برخی از مشاغل جهان خطر بسیاری برای سلامت فرد به همراه دارد. در این راستا بانک اطلاعاتی "شبکه اطلاعاتی مشاغل" فهرستی از پرمخاطره ترین شغل های جهان را اعلام کرده که بالاترین آسیب را به سلامتی وارد می کند.
-  متخصصان بافت شناسی . میزان خطر سلامت : 8. 63 این متخصصان معمولا بخش هایی از بافت را با میکروسکوپ مورد آزمایش قرار می دهند و شرایط کاری آنها به دلیل ارتباط مستقیم با بیماری ها و ویروس ها پرخطر و ناسالم است.
- خدمه پرواز . میزان خطر برای سلامت : 3. 62 مهمانداران و خدمه پرواز که مسئول ایجاد فضایی امن و راحت برای مسافران هستند با خطراتی چون بریدگی ، گزیدگی ، آتش سوزی های کوچک مواجه هستند.

تکنسین های نیروگاه های اتمی . میزان خطر برای سلامتی : 2. 55 افراد شاغل در این مراکز در تماس با اشعه و آلودگی توسط مواد رادیو اکتیو هستند.

- دندانپزشکان و دستیاران و متخصصان بهداشت دهان و دندان ؛ میزان خطر سلامتی : 9. 62  تشخیص و درمان بیماریهای دهان و دندان و تماس با عفونتها و بیماریها و نیز صرف زمانی طولانی بدون تحرک از جمله خطرات این شغل است.
- مأموران گمرک و کنترل مرز . میزان خطر برای سلامت : 7. 57 میزان خطر برای سلامت : 3. 59. افرادی که مسئول کنترل و بازرسی افراد و کالاها در مبادی ورودی کشورها هستند به دلیل تماس با آلودگی ها ، بیماریها و عفونت های مختلف در معرض آسیبند.
- متخصصان بیهوشی و دستیارانش . میزان خطر سلامت : 8. 61 این مشاغل به دلیل تماس با بیماریها و عفونتها و آلودگی های محیطی و تماس با اشعه با خطر زیاد برای سلامتی همراه هستند.
- کارگران مراکز تصفیه فاضلاب . میزان خطر برای سلامت : 2. 58 افراد شاغل در این اماکن نیز به دلیل آلودگی های محیطی سلامتی شان در خطر قرار دارد.
- کارگران ذوب آهن و ریخته گری . میزان خطر برای سلامتی : 7. 57 افرادی که در این مشاغل حضور دارند به دلیل شرایط نامناسب کاری ، خطرات مختلف از قبیل سوختگی و غیره مواجه هستند.
- تکنسین های اتاق عمل . میزان خطر برای سلامتی : 3. 57 این افراد در محیط کار خود با آلودگی های عفونی و میکروبی و شرایط نامناسب مواجه هستند.
- خلبانان ، کمک خلبانان و مهندسین پرواز. میزان خطر برای سلامتی : 7. 55 تحرک اندک و تماس با اشعه از جمله خطرات این شغل است.
- تکنسین های نیروگاه های اتمی . میزان خطر برای سلامتی : 2. 55 افراد شاغل در این مراکز در تماس با اشعه و آلودگی توسط مواد رادیو اکتیو هستند.
- کارگران حمل زباله و مراکز بازیافت . میزان خطر برای سلامتی : 55 تماس با آلودگی های مختلف و زباله ها از جمله خطرات این شغل برای سلامتی است .
این قبیل مشاغل علاوه بر خطرات احتمالی ، به علت استرس های فراوان و فعالیت مستمر باعث کاهش طول عمر افراد نیز می گردد. حائز اهمیت آن که داشتن شغل سالم فقط به معنی دوری از مواد و شرایط خطرناک و بیماری زا نیست. کارکنان؛ بدون توجه به نوع شغل شان، نیاز به احترام، مزایا، مشوق ها و قدرت کنترل روی کارشان دارند و نکته مهم کیفیت زندگی در کنار شغل و امکان ارتقاء و رشد آن است. اگر چه هر شغلی شرایط خاص خود را دارد اما فراهم کردن شرایط یک زندگی با کیفیت از نقاط اشتراک آنهاست.


منبع : باشگاه خبرنگاران جوان / پایگاه اطلاعاتی جهاد دانشگاهی

[ منبع این خبر سایت تبیان-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تبیان-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده