ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رشد ۱۵ درصدی فروش کتاب در نمایشگاه

نمایشگاه کتاب تهران در حالی روزهای پایانی خود را پشت سر می‌گذارد که بنا به گفته مسئولان، تاکنون با رشد ۱۵ درصدی در فروش نسبت به دوره مشابه خود در سال گذشته همراه بوده است.

به گزارش تسنیم، نمایشگاه کتاب که کار خود را با دغدغه‌های مهمی چون امکان ریزش مخاطب آغاز کرده بود، پس از چند روز از برگزاری نوید روزهای بهتری را می‌داد. بیست و نهمین دوره نمایشگاه کتاب تهران که در مقایسه با سال‌های گذشته خود با تغییرات اساسی از جمله تغییر مکان نمایشگاه همراه بود، این فرضیه را به همراه داشت که به دلیل دور بودن مکان جدید_ شهر آفتاب_ مخاطبان کمتری به آن مراجعه کنند و در این میان، نمایشگاهی که بیشتر وجه نمایشگاهی بودن آن مورد توجه قرار می‌گیرد، نتواند پاسخگوی ناشرانش باشد.

با وجود همه این دغدغه‌ها، شلوغی روزهای نخست نمایشگاه کتاب تمام فرضیه‌ها را رد کرد. نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب از همان روز نخست مورد استقبال گرم مردم قرار گرفت. دانشجویان و دانش‌آموزان از تهران و یا از دیگر شهرها، حتی شهرهای دورتر از پایتخت مانند ارومیه، کرمان و ... خستگی راه را به جان خریدند تا به مکان جدید نمایشگاه بیایند. آمار مترو شهر آفتاب که اصلی‌ترین راه ارتباطی میان شهر تهران با نمایشگاه تهران به شمار می‌آید، تا روز ششم نمایشگاه جمعیتی حدود یک میلیون نفر را ثبت کرده است. به نظر می‌رسد تعداد مراجعه‌کنندگان به نمایشگاه امسال بیش از سال‌های گذشته باشد، چرا که تعداد قابل توجهی از حاضران از اتوبوس‌های بین شهری و خودروهای شخصی استفاده کرده‌اند.

از سوی دیگر؛ نمایشگاه کتاب امسال با فروش خوبی نیز همراه بوده است. به نظر می‌رسد که روزهای بخت بد کتاب در شهر آفتاب رو به غروب نهاده و نوید روزهای بهتر برای کتاب به گوش می‌رسد. میزان آمار فروش در کل نمایشگاه بیش از ۴۳ میلیارد تومان حکایت دارد که به گفته مسئولان، با این رقم یک رکورد محسوب شده و با رشد ۱۵ درصدی نسبت به دوره مشابه خود در سال گذشته همراه بوده است. این رقم از میزان تراکنش‌های پوزهای بانک شهر که بانک عامل این دوره نمایشگاه کتاب است، احصا شده است. این در حالی است که تعداد دستگاه‌های کارتخوان نصب شده در این دوره نمایشگاه به نسبت دوره گذشته کاهش داشته است. از سوی دیگر، اگر میزان خرید از دیگر طرق مانند نقدی و یا دستگاه‌های کارتخوان دیگر بانک‌ها در نمایشگاه را نیز در نظر بگیریم، این میزان افزایش خواهد داشت.

هرچند هنوز آمار تفکیکی از سوی مسئولان نمایشگاه اعلام نشده است، اما گفته‌ها حاکی از آن است که بیشترین فروش طی روزهای اخیر مربوط به بخش دانشگاهی بوده است. امری که کمی رشد کتابخوانی_ با توجه به وضعیت حاضر نمایشگاه_ را زیر سؤال می‌برد.

پیش‌زمینه ذهنی از نمایشگاه‌های دوره‌های گذشته فروش بیشتر اغذیه‌فروشی‌ها و بازار گرم آنها را به یاد می‎آورد. هرچند تاکنون آمار تفکیکی اعلام نشده است، اما با توجه به میزان اعلام شده به نظر می‌رسد که وضعیت کتاب در شهر آفتاب نیز به نسبت گذشته تغییر کرده است. ناشران نیز در روزهای اخیر ابراز رضایت کرده و برخی معتقدند که به نسبت آنچه که از پیش در ذهن تصور می‌کرده‌اند، وضعیت بهتری دارند.

هرچند نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب نواقصی دارد و انتقاداتی به آن وارد است، اما به نظر می‌رسد که حداقل خانه جدید برای کتاب خوش یمن بوده است.

[ منبع این خبر سایت الف-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت الف-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده