ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اهمیت متخصص طب ورزشی

طب ورزشی،ریکاوری

شما در یک ساعت گذشته، به شدت تمرین کرده‌اید و ناگهان، یکی از عضلاتتان کشیده می‌شود. آیا بلافاصله به یک پزشک ورزشی مراجعه می‌کنید یا باید آن را تحمل کنید؟ یک متخصص طب ورزشی، پزشکی است که در درمان انواع آسیب‌های ورزشی تخصص دارد. این پزشک روی ابعاد پزشکی و درمانی ورزش و فعالیت فیزیکی تمرکز می‌کند. یک متخصص طب ورزشی می‌تواند یک جراح، پزشک، یا حتی یک ارائه دهنده مراقبت بهداشتی دیگر باشد که با ورزشکاران کار می‌کند.

اهمیت متخصص طب ورزشی

ریکاوری سریع

مشورت با یک متخصص طب ورزشی برای درمان سریع و مناسب، ضروری است. یک متخصص طب ورزشی می‌تواند خطر بدتر شدن آسیب دیدگی را کاهش دهد، مخصوصا اگر زود شناسایی شود. همچنین پزشک شما می‌تواند برای کاهش احتمال تشدید علائم، شما را راهنمایی کند.

خطر آسیب مجدد را کاهش می‌دهد

یک ریکاوری مطمئن و سریع با درمان صحیح آغاز می‌شود. اگر آسیب بدرستی درمان نشود، شما در معرض خطر آسیب دیدگی مجدد همان بخش از بدنتان قرار می‌گیرید. هنگامیکه به درستی درمان شوید، می‌توانید فعالیت‌های عادی‌تان را از سر بگیرید.

توانبخشی مناسب

یک متخصص طب ورزشی می‌تواند برای کمک به درمان، اقدامات توانبخشی انجام دهد. اینکار بسیار مفید است، بخصوص اگر شما یک ورزشکار حرفه‌ای باشید. هرچه سریع‌تر بهبود یابید، برای سلامتی‌تان بهتر است.

معمولا ورزشکاران ترجیح می‌دهند بجای یک پزشک عمومی به یک متخصص طب ورزشی که در درمان آسیب‌های ورزشی تجربه دارد مراجعه کنند. برای پیدا کردن یک متخصص طب ورزشی در محل زندگی‌تان، از ورزشکاران و اعضای تیم‌های ورزشی و باشگاه‌ها سوال کنید. همچنین می‌توانید از پزشکتان نیز در این باره سوال بپرسید.

توجه داشته باشید که هیچ گواهی دانشگاهی در طب ورزشی وجود ندارد. با اینحال در اوایل دهه‌ی نود، امتحانات صدور گواهینامه وجود داشت که یک گواهی در مورد صلاحیت‌های اضافه در طب ورزشی اعطا می‌کرد.

نشانه‌های آنکه باید به متخصص طب ورزشی مراجعه کنید

باقی ماندن یا بدتر شدن علائم

آیا لازم است برای یک آسیب دیدگی خاص به یک متخصص طب ورزشی مراجعه کنید یا باید آن را تحمل کنید؟ این به نوع آسیب دیدگی که شما تحملش می‌کنید بستگی خواهد داشت. اگر علائم پابرجا بودند یا حتی به مرور زمان بدتر شدند، پس شما برای درمان آسیب دیدگی‌تان، به چیزی بیشتر از یک بسته یخ نیاز خواهید داشت.

تاثیر منفی بر عملکرد شما

اگر آسیب دیدگی‌تان آنقدر بد است که کارایی شما تحت تاثیر علائم آن قرار گرفته، زمان آن است که به یک متخصص طب ورزشی مراجعه کنید. این مسئله در صورتیکه آسیب دیدگی قبلا تشخیص داده نشده یا در گذشته درمان نشده نیز صادق است.

به خطر افتادن سلامت رقیبان یا هم تیمی‌ها

آیا آسیب دیدگی شما آنقدر جدی است که هم تیمی‌ها و رقبای خود را به خطر می‌اندازید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، پس فورا به یک متخصص ورزشی مراجعه کنید.

شرایطی که به کمک پزشکی نیاز دارند

سه حالت وجود دارد که در آن یک ورزشکار باید به یک متخصص طب ورزشی مراجعه کند: صدمات حاد، آسیب‌های ناشی از استعمال مفرط، و شرایط خاص پزشکی یا بیماری‌ها. اگر وضعیت شما بعنوان یک آسیب دیدگی حاد، یک وضعیت پزشکی خاص تشخیص داده شده، آنگاه شما باید هر نوع فعالیت فیزیکی را متوقف کرده و درمان شوید.

توجه داشته باشید که ورزشکاران، با آسیب‌های مزمن یا شرایط پزشکی باید به پزشک مراجعه کنند. این شخص آسیب دیده، قبل از آنکه بتواند در ورزش‌ها شرکت کند، باید از پزشکش اجازه بگیرد. حتی اگر نیازی به معاینه فیزیکی قبل از ورزش نباشد، ما شدیدا توصیه می‌کنیم که برای محافظت از خودتان در برابر آسیب دیدگی، قبل از شروع فصل، معاینات فیزیکی سالیانه انجام دهید. اگر سابقه یک مصدومیت خاص یا مشکل پزشکی دارید، این کار اهمیت بیشتری خواهد داشت.

منبع :fitnessmagazine.ir

[ منبع این خبر سایت ایران-ورزشی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایران-ورزشی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده