ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تغییر در سبک زندگی و استفاده از صنایع دستی در مصارف روزانه ضروری است

بهمن نامور مطلق روز پنجشنبه در آیین اختتامیه همایش هنر و صناعات در فرهنگ و تمدن ایرانی-اسلامی در اصفهان افزود: امروزه صنایع دستی از یک سازمان به یک معاونت محقر تبدیل شده است ودراین شرایط نمی توان از سایر عناصر صنایع دستی انتظاری داشته باشیم.
وی افزود: در کشور ما فرش در یک وزارتخانه و جواهرات و مبلمان نیز در یک وزارتخانه دیگر قرار دارد و با این شرایط نباید انتظار رقابت با دیگر کشورها را داشته باشیم.
وی افزود: در صورتیکه به ساختار سازی و گفتمان سازی در زمینه صنایع دستی توجه داشته باشیم بسیاری از مشکلات ما حل خواهد شد.
نامور مطلق تصریح کرد: امروز طراحی های شلوغ در دنیا خریداری ندارد و صنایع دستی در حوزه صادرات به علت پراکندگی و مثله شدن ساختاری با مشکل مواجه شده است.
وی گفت:صادرات صنایع دستی در سال 93 حدود36 درصد و در سال 94 حدود 13 درصد رشد و در فروردین امسال در مقایسه با ماه اول سال قبل 85 درصد رشد داشته است.
وی تاکید کرد :امید اصلی ما به نسل جدید تحصیل کرد ه در حوزه صنایع دستی است.
معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری همچنین گفت: منسوخ شدن رشته های صنایع دستی امری عادیست و نباید برای از بین رفتن برخی رشته های قدیمی صنایع دستی ناراحت باشیم.
وی تاکید کرد: مرگ و میر در حوزه صنایع دستی لازم است به شرط اینکه زاد و ولد هم وجود داشته باشد ولی آن چیزی که بیش از همه صنایع دستی را تهدید می کند تکرار است.
نامورمطلق با بیان اینکه باید از تکرارو جوان مرگ شدن صنایع دستی بترسیم، اظهار کرد: بسیاری از رشته های صنایع دستی بدلیل حمایت نشدن درحال نابودی و این نوع فعالیت بر اثر تغییر سبک زندگی مردم تغییر کرده است.
وی با بیان اینکه امروز فرش ایرانی دیگر در اروپا خریدار ندارد،اظهار کرد:باید طراحی های جدید برای بازارجهانی ارائه دهیم.
وی گفت : درصورتی که نتوانیم طراحی ها را با نیازهای جدید همراه کنیم و بسته جدیدطراحی کنیم بازار صنایع دستی را از دست خواهیم داد.
به گزارش ایرنا در این در این آیین تمبر چهره های ماندگار هنر رونمایی شد و در ادامه از گروهی از هنرمندان شاخص هنرهای اصیل صنایع دستی استان اصفهان تجلیل شد.
در این مراسم از حسن کیانی در رشته قفل سازی، اسماعیل نریمانی زمان آبادی در رشته زره بافی ،حسن امیدی در رشته طلاکوبی ، کیقباد بذرافشان در رشته مشبک فلز، اکبر بزرگیان در رشته دواتگری ،مصطفی خداداد زاده در رشته ضریح سازی ، علی ولی بیک در رشته ملیله سازی نقره ، جهانگیر آیتی در رشته احجام فلزی، منصور حافظ پرست در رشته اسطرلاب سازی ، سعید علی زاده در رشته گره چینی و ناصر مونسیان در رشته قالب تراشی تجلیل شد.
نخستین همایش 'هنر و صناعات در فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی با تاکید بر هنرهای رو به فراموشی' از 22 تا 23 اردیبهشت در دانشگاه اصفهان برگزار شد.
این رویداد فرهنگی با همکاری کمیته فرهنگ و تمدن ایران و اسلام شورای عالی انقلاب فرهنگی، دانشگاه اصفهان و دانشگاه هنر اصفهان و با هدف حفظ و اعتلای صناعات از طریق ارزش های دینی و هویت ملی، دانش مهارتی، کارآفرینی و اقتصاد هنر برگزار شد.
/ 6022 / 7150

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X