مخالفت ایران وترکیه باتغییرمرزهای کشورهای منطقهدوستان دوران تحریم را فراموش نمی کنیم

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمود واعظی روز پنجشنبه در دیدار با ماهیر اونال وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه افزود: از زمانی که بحث بیداری اسلامی در منطقه شکل گرفت ، دولت هایی که منافعشان به خطر افتاده بود تلاش کردند با آن مقابله کنند.
وی افزود: بر این اساس ضمن درگیر کردن ملت های منطقه تلاش کردند مرزها را تغییر داده و کشورها را تجزیه کنند.
عضو دولت یازدهم با بیان این که ایران به ایجاد موازنه مثبت در گردشگری اعتقاد دارد،تاکید کرد تعداد پروازهای میان دو ایران و ترکیه برای تبادل گردشگر باید افزایش یابد.
واعظی همچنین به تشکیل کمیته مشترک دو کشور با تصمیم رییسان جمهوری ایران و ترکیه اشاره کرد و افزود: قرار است سفارتخانه های دو کشور فهرستی از مشکلات پیش رو تهیه کنند تا نسبت به حل آنها اقدام شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران در ادامه به اشتراکات تاریخی، فرهنگی و تمدنی دو ملت اشاره کرد و گفت: برای توسعه تعاملات فرهنگی و گردشگری به برقراری ثبات و امنیت نیاز است.
واعظی گفت: متاسفانه در منطقه ای زندگی می کنیم که بحران های متعددی در آن شکل گرفته و شاهد گسترش اندیشه های افراطی و تکفیری هستیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران با بیان این که اندیشه های افراطی نمی گذارد اسلام واقعی و رحمانی به جهانیان معرفی شود،تاکید کرد این وضعیت باعث رنج و سختی مسلمانان در منطقه شده است.
وی به مخالفت تهران و آنکارا با تروریسم اشاره کرد و گفت: رییس جمهوری ایران در سفر اخیر خود به ترکیه به صراحت هرگونه فعالیت تروریستی در ترکیه را محکوم و بر ضرورت مقابله با آن تاکید کرد.
واعظی گفت، ایران برقراری ثبات و پیشرفت در ترکیه را در راستای منافع خود می بیند و ترکیه نیز به طور قطع چنین سیاستی را دنبال می کند.
وی تاکید کرد، ایران و ترکیه می توانند نقش سازنده ای برای ایجاد صلح و ثبات در منطقه و جهان اسلام ایفا کنند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران در ادامه توسعه مناسبات اقتصادی را خواستار شد و ابرازامیدواری کرد هدفگذاری رییسان جمهوری دو کشور برای تحقق مبادلات تجاری 30 میلیارد دلاری هر چه سریع تر تحقق یابد.
وی گفت: در یک سال و نیم گذشته اسناد همکاری خوبی میان دو کشور امضا شد و مقامات ارشد ایران و ترکیه از آنها حمایت کردند.
وی با بیان این که سالانه بیش از یک میلیون و 750 هزار گردشگر از ایران به ترکیه سفر می کنند، گفت: ما علاقه داریم تعامل گردشگر دو طرفه باشد و مردم ترکیه نیز به ایران سفر کنند.
واعظی افزود: گردشگری ترکیبی یکی از خواسته های رییسان جمهوری دو کشور است به گونه ای که در دیدارهای گذشته بر تحقق آن تاکید کردند.
این عضو دولت یازدهم اضافه کرد: هم اکنون یک هیات ترکیه ای برای هتل سازی در ایران اعلام آمادگی کرده و حتی بازدیدی نیز از مناطق مختلف کشورمان داشته است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران گفت: ترکیه از دوستان دوران تحریم ما است که در دوران تحریم همکاری بسیار خوبی با یکدیگر داشتیم و فشارهای غرب نیز نتوانست بر روابط دو کشور تاثیر منفی داشته باشد.
واعظی تاکید کرد، ایران دوستان دوران سختی خود را در دوران راحتی فراموش نمی کند و مقام های ایران خواستار گسترش روابط در دوران جدید هستند.
به گزارش ایرنا، مسعود سلطانی فر رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران امروز در نشست خبری مشترک با وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه گفت، خوشبختانه در ایران امنیت بسیار خوبی برقرار است و همین امر مهم ترین ابزار و ضامن برای فراهم آوردن امکان توسعه زیرساخت های گردشگری درکشورمان به شمار می رود.
وی ضمن اشاره به توسعه روابط گردشگری بین ایران و ترکیه گفت: هر دو کشور برنامه ریزی بلندمدتی برای توسعه گردشگری دارند و از ظرفیت های خوب گردشگری نیز برخوردارند. افزون بر این انتظار مردم دو کشور این است که از ظرفیت های گردشگری ایران و ترکیه استفاده بیشتری شود.
اقتصام**2022**9132 **1561

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مخالفت ایران وترکیه باتغییرمرزهای کشورهای منطقهدوستان دوران تحریم را فراموش نمی کنیم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X