ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دادستان خوی: اعتماد عمومی به آرای شوراهای حل اختلاف در حال افزایش است

حجت الاسلام اسماعیل علیزاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، از رضایت بالای مراجعان و از احکام صادره و اتقان آرای شوراهای حل اختلاف در شهرستان خوی خبر داد و اظهار کرد: میزان رضایت از این شوراها در حال افزایش است چرا که نمود این موضوع نیز در ملاقات های مردمی که به صورت هفتگی انجام می گیرد، دیده می شود.
وی بیان کرد: در کنار این امر به لحاظ رضایت دادگستری از عملکرد مثبت شوراهای حل اختلاف در رسیدگی به پرونده های حقوقی، صلاحیت رسیدگی این شوراها به پرونده های حقوقی از مبلغ 50 میلیون ریال به 200 میلیون افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه شوراهای حل اختلاف بازوان توانمند دادگستری ها هستند، اظهار کرد: ایجاد صلح و سازش بین طرفین پرونده ها از اهداف اصلی شوراهای حل اختلاف است.
دادستان خوی در ادامه اجرای عدالت را مهم ترین رکن دستگاه قضایی اعلام کرد و گفت: همه مردم از دادگستری انتظار اجرای عدالت در رسیدگی به پرونده ها و دعاوی را دارند.
وی به عوامل تاثیرگذار بر پیشگیری از وقوع جرم در جامعه اشاره کرد و افزود: در آموزه های دینی و مکتب اسلام پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح و درمان مجرم با استفاده از تدابیر پیشگیرانه و اقدامات تامینی و تربیتی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.
حجت الاسلام علیزاده اضافه کرد: در دین اسلام قوانین به گونه ای تنظیم شده است که حتی الامکان مجرم را از جرایم سنگین پرهیز داده و احتمال وقوع جرم را به حداقل کاهش می دهد.
دادستان خوی با بیان اینکه نهادهای اجتماعی، فرهنگی و مذهبی، آموزشی و نهاد خانواده نقش موثری در پیشگیری از جرم را برعهده دارند، گفت: برای جلوگیری از انواع انحرافات اجتماعی، نهادهای اجتماعی باید به نحوی معقول نیازهای مردم را برطرف سازند.
وی تقویت اعتقادات و باورهای دینی و مذهبی به ویژه در بین جوانان و توجه به آموزه های دینی را در پیشگیری از جرم با اهمیت عنوان کرد و افزود: تقوا، اصل خود کنترلی، محرومیت زدایی و فقرزدایی، رفع بیکاری و اشتغالزایی، ایمان به ارزش های اسلامی و مذهبی، مهار اعتیاد، کارکرد درست و صحیح نهاد خانواده، مدارس، دانشگاه ها، مساجد، کانون های مذهبی، دستگاه های فرهنگی و رسانه های گروهی از جمله عوامل تاثیرگذار در پیشگیری از وقوع جرائم است.
وی استفاده از پیشگیری قضایی در راستای کاهش جرایم را یکی از عناصر مهم در نظام کیفری عنوان کرد و ادامه داد: وجود آن در نظام کیفری امری لازم و ضروری است چرا که پیشگیری قضایی در دستگاه اجرایی و قانونی باعث ارعاب و وحشت مجرمان به خصوص مجرمان بالقوه می شود و تا حد زیادی از ارتکاب جرم و تکرار جرایم جلوگیری می کند.
وی اضافه کرد: تدوین لوایح مناسب در راستای تصحیح سیاست جنایی و اصلاح قوانین با نگرش عالمانه و ناشی از آموزش های دینی می تواند بخشی از اقدامات دستگاه قضایی در راستای پیشگیری از جرم و بزه باشد.
شهرستان خوی با بیش از 375 هزار نفر جمعیت بعد از ارومیه بزرگ ترین شهرستان آذربایجان غربی است که در 134 کیلومتری شمال ارومیه، مرکز استان غربی واقع است.
7128/1905

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده