ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

معاون پرستاری وزیربهداشت: کمبود پرستار یک بحران جهانی است

به گزارش ایرنا از روابط عمومی وزارت بهداشت، محمد میرزابیگی با تشریح دستاوردهای اجلاس پرستاری کشورهای جهان که به میزبانی سازمان بهداشت جهانی (WHO) وبا همکاری شورای بین المللی پرستاری (ICN) هر دو سال یکبار و قبل از اجلاس وزرای بهداشت درسازمان بهداشت جهانی تشکیل می شود را، تشریح کرد.
وی افزود: اجلاسیه 2016(امسال) پرستاری با ترکیب سه جانبه مدیران پرستاری و شورای بین المللی پرستاری، کنفدراسیون بین المللی مامایی و سازمان بهداشت جهانی روزهای 20 و 21 می در ژنو تشکیل شد تا درباره استراتژیهای جهانی مراقبت های پرستاری و نقش و تاثیر پرستاران بحث و تبادل نظرکنند.
وی ادامه داد: دراین نشست نقش مراقبت های پرستاری و پرستاران درباره مسائل مهمی مانند شبکه بهداشتی، بیماری های غیر واگیر، سالمندی و بحرانها بحث و بررسی شد و کشورهای مختلف، نمونه فعالیت های خود در هرکدام از زمینه های مذکور را که در نظام های سلامت برای مردم انجام داده اند، بیان کردند.
میرزابیگی گفت: در اجلاس جهانی پرستاری همچنین به مسائل فراگیر جهانی مانند کمبود پرستار و لزوم تامین نیروی کارمناسب نیز به صورت جدی پرداخته شد.
وی ادامه داد: در این اجلاس جیم کمپل، مدیر کل دپارتمان نیروی انسانی سازمان بهداشت جهانی رسما اعلام کرد که دنیا تا سال 2030 به چهل میلیون نیرو در نظام های سلامت نیاز دارد و در این بین فقط کشورهای آسیایی به تنهایی باید 18میلیون نفر را به نظام های سلامت خود بیفزایند که در این بین سهم پرستاران بیشترین و بیش از 70 درصد از این نیروها است و بنابراین کمبود پرستار مشکل و حتی بحران جهانی است.
معاون وزیربهداشت افزود: دراجلاس جهانی پرستاران همچنین برنقش و جایگاه نیروهای حرفه ای و رده های مختلف مراقبت های پرستاری به ویژه در نظام شبکه تاکید زیادی انجام شد.
وی ادامه داد: این اجلاس امروز(شنبه) به کارخود پایان داد و نمایندگان ایران هم در تنظیم بیانیه این اجلاس که روند تدوین آن از نشست منطقه ای ابوظبی آغاز شد، نقش فعالی داشتند.
میرزابیگی گفت:برنامه های عملیاتی معاونت پرستاری وزارت بهداشت نیزبا اطلاع ازخط سیر و روند جهانی برنامه های مراقبت های پرستاری و با رعایت چارچوب و قواعد برنامه های جهانی و نیز با عنایت به نیازهای کشورمان تنظیم و در برنامه های کلان وزارت بهداشت گنجانده شده است.
معاون پرستاری وزیر بهداشت اضافه کرد: نمایندگان ایران در اجلاس ژنو در حاشیه این اجلاس با نمایندگان کشورهای مختلف از جمله روسیه، کشورهای اروپایی، فلسطین، عراق، کشورهای حوزه خلیج فارس به ویژه با محوریت عمان، کشورهای تایلند، مالزی، اندونزی و کشورهای قاره آفریقا، همچنین مدیران کل و مسئولان منطقه ای سازمان بهداشت جهانی و مدیران بخش ها مختلف سازمان بهداشت جهانی نشست های دوجانبه و چند جانبه داشتند.
میرزابیگی گفت: قطعی شدن برنامه حضور مسوولان پرستاری کشورهای منطقه امرو در کشور عزیزمان ایران در اوائل سال 2017 با دستور کار مشخص و دعوت از سایرمدیران کل و مسوولان پرستاری منطقه ای سازمان بهداشت از نتایج این ملاقاتها ست.
وی افزود: توافق با مسئولان پرستاری کشور روسیه برای تبادل تجربیات، انجام برنامه های مشترک، تبادل دانشجو و سایر اقدامات حرفه ای مشترک و توافق با بزرگترین انجمن بین المللی پژوهشی پرستاری درباره انجام اقدامات پژوهشی و دنبال کردن برنامه های اجرایی، علمی و آموزشی مشترک نیز از دستاوردهای اجلاس پرستاری ژنو برای ایران است.
معاون پرستاری وزیربهداشت اضافه کرد: در زمینه تعلیم و تربیت مدیران توانمند درعرصه های اجرایی پرستاری ، باز تعریف روشهای مراقبت پرستاری، توسعه پرستاری جامعه نگر با عنایت به نیازهای اساسی مردم و معرفی توانمندی های علمی، آموزشی، پژوهشی و حرفه ای کشورمان از دستاوردهای دیگر اجلاس جهانی پرستاری است.
به گزارش ایرنا دربیانیه پایانی اجلاس جهانی پرستاری نیز آمده است: ما شرکت کنندگان این اجلاس متعهد می شویم با جهت گیری های استراتژیک برای توسعه پرستاری و مامایی ( در برنامه 2016-2020 ) و استراتژی های مرتبط برای تقویت مشارکت در خدمات سلامت مردم محور حمایت کنیم.
همچنین دربخش دیگری از این بیانیه با عنوان، مدیریت نیروی کارپرستاری و مامایی آمده است: برنامه ریزی و مدیریت موثر و مبتنی بر شواهد نیروی کار بهداشتی برای رسیدن به هدف تقویت نیروی کار پرستاری و مامایی دارای صلاحیت و متنوع، ضروری است و این موضوع باعث بازگشت سرمایه گذاری انجام شده در زمینه آموزش،استخدام و نگهداشت پرستاران و ماماها می شود.
هچنین در بخش دیگری از این بیانیه با عنوان حاکمیت و پاسخگویی بر وجود سیستم ها و فرایندهایی برای کسب اطمینان از کیفیت و ظرفیت آموزشهای پرستاری و مامایی و آموزشهای مداوم و مکانیسم های اعتبار بخشی و نظارت که قابل اجرا، قابل قبول و معتبر باشند، تاکید شده است.
اجتمام/1724/3063

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X