ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

« مجامع مشورتی توسعه استانها؛ بازویی غیرسیاسی و توسعه خواه»

ابوالفضل زاهدی پور، نوشت: همین چند ماه پیش بود که نگارنده، یادداشتهایی را در زمینه توسعه با محوریت و همراهی همه دلسوزان و فعالانی که به فکر توسعه این استان عقب مانده از توسعه هستند به رشته تحریر درآورده بود و تاکید کرد.
تنها راه توسعه در هر استانی به ویژه استان خراسان جنوبی، همدلی و همزبانی و مشارکت همه گروهها و فعالان توسعه خواه، فارغ از دسته بندی و جناحبندی های سیاسی است که می توانند بیرون از بازیها و دعواهای سیاسی، در وحدتی که بر سر آن اتفاق نظر دارند مشارکت نمایند.
همه می دانیم که سیاسی بازی، خط قرمز توسعه است و در راه آبادانی استان و استفاده از فرصتها، جایگاهی ندارد.
مجمع مشورتی توسعه استان، یکی از نهادهای قانونی با ظرفیت بالاست که می تواند در این مسیر به خوبی عمل کند، چراکه از پشتوانه حمایتی و قانونی لازم برخوردار است و از سوی دیگر بر ترسیم نمای توسعه استان از گذار و نگاه کارشناسی و پژوهشی استوار است،
تا آنجا که یکی از وظایف مهم این مجمع، ارزیابی، نظارت و پیگیری طرحهای مهم و کلان توسعه استان و ارایه آن به سازمان مدیریت و برنامه ریزی جهت اختصاص ردیف بودجه و اجرایی شدن این طرحهاست.
آنچه که در این بین مهم است آن است، شاید برخی از هم استانی های عزیز و حتی فعالان و دست اندرکاران و دلسوزان پیشرفت استان، با این مجمع، ساختار و هدف غایی آن آشنایی لازم را نداشته باشند .
بدیهی است که متاسفانه بعضا کسانی که همه اتفاقات درون استان را از دریچه سیاست و یا گمان سیاسی کاری و یا سیاه نمایی دنبال می کنند، به دنبال آنند که از این آبی که گل آلود می کنند ماهی چاق و چله ای را صید کنند.
در حالیکه مداوما و صراحتا و عالما گفته شده که برای آبادانی و پیشرفت مشکلات استان و حرکت رو به جلو، همگان باید دلسوزانه عینک بدبینی را از چشمانی که بدبینانه همه چیز را می بینند بردارند و کمک کنند.
بهتر است این دوستان به جای پیش بینی و گمانه زنی و حرفهای یأس آور که نشان از چوب لای چرخ گذاشتن این دوستان دارد و البته ثمره دیگری ندارند، صادقانه و نقادانه جلو بیایند و دست از بداخلاقی های سیاسی و هیاهوهای بی نتیجه بردارند.
آنچه مسلم است این است که این نهاد غیرسیاسی کار خود را خواهد کرد و بر اساس آیین نامه تصویبی هیأت رییسه مجمع مشورتی توسعه استانهای کشور به ریاست دکتر نوبخت، اهداف مصوبه در این مجمع را پیگیری خواهد کرد.
با این وجود، این مجمع مصمم است تا از نظر و پیشنهاد و توصیه تمام کسانیکه از هر قشر و گروه و نهادی هستند استفاده نماید و در راه ترسیم برنامه های توسعه گرای این استان، بهترین مسیر کارشناسی را مد نظر قرار دهد.
بدیهی است حضور همه افراد، همانظور که از اعضای فعلی این مجمع مشخص است از هر گروه و طبقه ای می تواند گره گشای مشکلات این استان باشد.
خوشبختانه در میان اعضای فعلی، افرادی از نخبگان، متنفذین، کارشناسان و تاثیر گذارانی حضور دارند که می توانند با نقش کلیدی خود در جهت راهبرد صحیح توسعه استان رفتار نمایند.
و اما در باب اهدافی که این مجمع دنبال می کند باید نکاتی را جهت تنویر افکار عمومی بعرض رساند:
از اهداف مهم این مجمع، بررسی امکانات بالقوه استان با توجه به سند آمایش سرزمینی از لحاظ امکانات فرهنگی، اقتصادی، صنعتی، کشاورزی، گردشگری و زمینه تجارت داخلی و خارجی برحسب مزیت نسبی استان با بهره گیری از نظر متخصصین، نخبگان و فرهیختگان استان است.
در این خصوص ارایه پیشنهاد، طراحی و برنامه ریزی عملیاتی برای تسریع در اجرای پروژه ها و طرح های عمرانی و فرهنگی خط سیر عملیاتی این اهداف را شکل می دهد.
همچنین ارایه نظر مشورتی برای سیاست گذاری و تاثیر در خط مشی ها، برنامه ها، روند فعالیتها و کمک به انجام مطالبات و تحقیقات اساسی و بنیادین و ارایه خط مشی به رییس مجمع مشورتی وقت که در حال حاضر دکتر نوبخت است از دیگر اهداف این مجمع می باشد.
علاوه بر این، ارزیابی، نظارت و پیگیری اجرای پروژه های فرهنگی، اقتصادی و زیربنایی، برگزاری جلسات هماهنگی با دوایر مربوطه، بازدیدهای نوبه ای و میدانی و انجام ماموریت های ویژه و ارایه گزارشات لازم و هماهنگی های مردمی در سفرهای استانی رییس جمهور، رییس مجمع و پیگیری موضوعات مورد نظر این مقامات از اهم اهداف این مجمع مشورتی است.
گفتنی است چنین مجمعی با برخی از اهداف تشریح شده فوق، مهمترین هدف کلانش که ایجاد توسعه متوازن در سطح استان است را با جدیت دنبال می کند.
به نظر می رسد تشکیل کار گروه های فرهنگی، اقتصادی و زیربنایی از اقدامات اساسی است که در جلسه اخیر این مجمع به تصویب رسید تا بهتر و منسجم تر بتواند به اهداف خود دست یابد.
2047/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده