ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نخستین نشریه روشی در علوم حوزوی در قم رونمایی شد

به گزارش ایرنا، رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی در آیین رونمایی از این نشریه گفت: امروز صیانت ازفقه درگرو روش شناسی است و روش شناسی علوم دینی، نظام آموزشی این علوم را چابک، کارآمد و پر از ابتکار می کند.
حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغی افزود: تعمیق دانش روش شناسی از اوجب واجبات برای حوزه های علمیه است و در صورتی که این دانش(روش شناسی) در حوزه های علمیه شکل بگیرد قدرت ابداع و ابتکار ما نیز افزایش پیدا خواهد کرد.
وی گفت: روش شناسی همچنین باعث توسعه علم خواهد شد، البته توسعه به معنای فربه شدن فیزیکی فارغ از محتوا نیست.
وی بیان داشت: آنچه که می تواند تولید علم و دانش را به سمت پاسخگویی به مسائل زمانه بکشاند روش علم است، علم بر اساس سالم ترین روش، توانمندی می یابد و به سمت فضاهای جدید کشانده می شود.
استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: حوزه های علمیه باید علم روش شناسی را در خود ایجاد کنند؛ ما دارای یک پشتوانه های قوی هستیم و برخی شخصیت های ما در علم اصول، تفسیر و فقه حرف های اساسی، محکم و نگاه روشی عمیق داشته اند، ولی نسل جدید باید روش آنها را کشف و بازتولید کنند.
مبلغی یادآورشد: امروز صیانت از فقه در گرو روش شناسی است و فقه ما حرکت آن با روش شناسی سنگین و آهنگین خواهد شد.
وی انتشار اولین مجله روش شناسی را گام مهمی در حوزه علمیه قم ذکر کرد و گفت: امید است این نهال در حوزه های علمیه به درختی تنومند تبدیل شود.
مبلغی اظهار داشت: ما از طریق روش شناسی می توانیم هزینه های آموزش را به حداقل برسانیم و اگر کسی با نگاه روشی، فقه را بیاموزد زودتر مجتهد خواهد شد.
اولین نشریه روشی در علوم حوزوی تحت عنوان روش شناسی اجتهاد رونمایی شد.
اولین شماره آن با چهار مقاله شامل روش شناسی در تفکر اسلامی اثر احمد مبلغی، بررسی اجماع به عنوان عنصر روشی در مکتب بغداد اثر سید احمد مددی، روش شناسی صاحب جواهر اثر محمد عندلیب و چیستی روش شناسی اثر منصور مهدوی در 72 صفحه منتشر شد.
این نشریه زیر نظر موسسه اشراق حکمت اسلامی منتشر می شود.
7401 / 1175/ 6133/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده