ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

هدر رفت گندم گلستان نان 660 هزار نفر را تامین می کند

به گزارش ایرنا به گفته آنان حدود 10 درصد محصول قبل از برداشت، حین برداشت، حمل و انبارداری به هدر می رود که ممانعت از این دور ریز نیاز غذایی مردم یک استان کم جمعیت را در کشور تامین خواهد کرد.
برآورد ریزش گندم از سوی کارشناسان کشاورزی گلستان براساس پیش بینی تولید و برداشت یک میلیون و 300 هزار تن از اراضی زیر کشت در استان است.
کارشناسان همچنین می گویند که هدر رفت گندم استان به هنگام برداشت با توجه به فرسوده بودن تجهیزات و ماشین آلاتی همچون کمباین و وسایل حمل محصول مانند کامیون ،یکی از مشکلات اساسی دراین بخش می باشد.
هر ساله برداشت گندم از کشتزارهای گلستان با مساعد بودن شرایط جوی از اوایل خردادماه آغاز و تا تیرماه ادامه می یابد.
کارشناسان کشاورزی گلستان خواهان توجه و سرمایه گذاری جدی در امر حذف ضایعات نه تنها گندم بلکه سایر محصولات زراعی تولیدی استان نیز شدند.
این کارشناسان اختصاص تسهیلات به بازسازی و نوسازی کمباین ها و ناوگان و ادوات کشاورزی استان را یکی از راهکارهای موثر در کاهش ضایعات محصول های زراعی عنوان می کنند.
معاون فناوری و مکانیزاسیون سازمان جهادکشاورزی گلستان نیز با اشاره به این که ریزش محصول های زراعی از معضلات اساسی به شمار می رود، گفت: در سال زراعی جاری با توجه به پیش بینی یک میلیون و 300 هزار تولید گندم در کشتزارهای این استان، ریزش 120 هزار تن محصول قبل، برداشت و همچنین هنگام انتقال به انبارهای ذخیره برآورد می شود.
عید محمد فاروقی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اضافه کرد: ریزش گندم بیشتر در سه مرحله شامل قبل از برداشت به دلیل نوع بذر مصرفی، آفت و علف های هرز؛ برداشت توسط کمباین و مشکل فرسودگی این وسایل و نیز حمل محصول از مزرعه به انبار به دلیل رعایت نکردن مسایل بارگیری و درزگیری از سوی صاحبان کامیون، کامیونت و تراکتور انجام می شود.
وی افزود: براساس برآورد کارشناسان کشاورزی، دو درصد از ریزش گندم معادل 24هزار تن مربوط به قبل از برداشت بوده و در داخل مزرعه است، چهار درصد ریزش مربوط به برداشت محصول توسط کمباین و به مقدار 48هزارتن می باشد.
فاروقی همچنین وضعیت نامناسب جاده بین مزارع، رعایت نکردن مسایل مدیریتی در زمان بارگیری محصول و چادر نکشیدن روی محصول بارگیری شده در وسایط نقلیه شامل کامیون، کامیونت و تراکتور را از دیگر دلایل ریزش محصول اعلام کرد و گفت: در این مرحله نیز چهار درصد ریزش گندم معادل 48 هزار تن برآورد می شود.
دبیر ستاد برداشت محصولات پاییزه گلستان افزود: این مقدار ریزش گندم در استان افزون بر یک هزار و 520 میلیارد ریال ارزش دارد و این درحالی است که با برطرف کردن حداقل سه درصد ریزش گندم می توان 80 دستگاه ماشین آلات سنگین خارجی برداشت محصول و یا 350 دستگاه داخلی خریداری کرد و یا دو هزار و 600 دستگاه کمباین موجود در استان را بازسازی نمود.
وی در خصوص بازسازی و بهسازی کمباین های فرسوده استان نیز گفت: از سال 87 تاکنون بابت بازسازی و بهسازی کمباین های فرسوده اعتبار ملی و استانی اختصاص نیافته است و صاحبان این نوع ماشین های کشاورزی از محل سرمایه در گردش خود در بانک ها اقدام به بازسازی و بهسازی آن می کنند.
به گفته وی برای بازسازی و بهسازی هر دستگاه کمباین فرسوده حدود 185 تا 180 میلیون ریال اعتبار نیاز است.
فاروقی افزود: اگر اعتبار برای بازسازی و بهسازی کمباین به استان ها اختصاص یابد در گلستان می توان سالانه با استفاده از این ظرفیت حدود 400 دستگاه کمباین فرسوده را بازسازی و بهسازی و ریزش محصول را به کمترین حد رساند.
رییس اداره فناوری و مکانیزاسیون جهادکشاورزی گلستان تاکید کرد که بهسازی کمباین ها در راستای ممانعت از ریزش محصول هنگام برداشت ضروری است.
به گفته وی اکنون از بین کمباین های استان 50 درصد بیش از 20 سال عمر، 28 درصد بین 13 تا 20 سال و 21 درصد زیر 13سال عمر دارند که این مساله ریزش و هدر رفت محصول به هنگام برداشت را افزایش می دهد.
فاروقی که دبیری ستاد برداشت محصول های پاییزه استان گلستان را برعهده دارد، اضافه کرد: هر سال هماهنگی لازم با دستگاه های مرتبط از جمله پایانه ها برای توجیه رانندگان کمباین به منظور برداشت صحیح محصول و کامیون ها در حمل آن از مزرعه تا انبار با استفاده از چادر ماشین می شود ولی توسعه آن نیاز به کار فرهنگی بیشتری دارد.
وی همچنین وضعیت نامناسب جاده های بین مزارع در استان را بی تاثیر در افزایش ضایعات محصول تولیدی ندانست و بر سرمایه گذاری در ایجاد جاده بین مزارع و دسترسی آسان خودروی حمل کننده محصول تاکید کرد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گلستان نیز پیش از این ارزش ریالی ریزش محصول های پاییزه استان شامل گندم، جو و کلزا را معادل یک هزار و 770میلیارد ریال ذکر کرده و گفته بود: حدود10درصد از تولید محصول های کشاورزی استان قبل از برداشت،حین برداشت و زمان حمل و انبارداری دور ریخته می شود.
سهراب سهرابی در نشست شورای کشاورزی گنبدکاووس افزوده بود: رقم ریالی دور ریخت محصول کشاورزی استان معادل قیمت یک هزار و 150 دستگاه کمباین است و اگر ضایعات به حداقل برسد، می توان در عرض دو سال تمامی کمباین های استان گلستان را نو کرد.
وی با بیان اینکه این ضایعات معادل 120 هزار تن است که غذای حدود 660 هزار نفر محسوب می شود، اضافه کرد: برنامه ریزی برای برداشت مناسب محصولات ضروری بوده و لازم است گروه هایی برای کنترل ضایعات در زمان برداشت، حمل و انبارداری تشکیل شود.
کارشناسان اقتصادی در گلستان همچنین معتقدند برای حذف ضایعات محصول های پاییزه از جمله گندم که بیشترین تولید استان را شامل می شود باید اقدام جدی با فعال کردن کارگروه تخصصی در حل موانع پیش رو انجام داد تا از این زیان سنگین که هرساله به راحتی از کنار آن عبور می شود، ممانعت به عمل آید.
استان گلستان واقع در شمال کشور دارای 650 هزار هکتار زمین زراعی دارد و از قطب های مهم تولیدمحصول های پاییزه به ویژه گندم در کشور به شمار می رود. افزون بر 460 هزار هکتار از اراضی استان به کشت پاییزه گندم ، جو و کلزا اختصاص دارد که دو محصول جو و کلزا هم اینک در حال برداشت است.
6204/1648

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده