ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نماینده مجلس پاکستان: سفر مودی به تهران را در راستای تقویت همکاری های منطقه ای می دانیم

'افراسیاب ختک' روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: اینکه روابط میان برخی کشورهای منطقه ما از جلمه روابط میان پاکستان و هند و حتی روابط میان پاکستان و افغانستان، با وجود همسایه بودن و برخوداری از مشترکات فراوان، با مسائلی مواجه است، به هیچ وجه خوشایند نیست.
وی روابط خوب ایران با پاکستان، هند و افغانستان را الگویی مناسب برای توسعه مناسبات دوستانه به ویژه برای کشورهای همجوار در منطقه دانست و گفت که تعامل و همکاری های دوجانبه میان هر کدام از کشورها به ویژه در حوزه های تجاری و اقتصادی، می تواند برای کل منطقه سودمند باشد.
این نماینده مجلس سنای پاکستان تاکید کرد: کشورهای منطقه ما نیاز به بازنگری اساسی در روابط دارند و تداوم اختلاف های قدیمی میان کشورهای همسایه در منطقه ما که از مشترکات فراوان فرهنگی، تاریخی، زبانی و ... برخوردارند، منطقی و شایسته نیست.
افراسیاب ختک با بیان که کشورهای همسایه نمی توانند از یکدیگر صرف نظر کنند و دور یکدیگر را خط بکشند، گفت: پاکستان و هند هم به عنوان دو همسایه، ناگزیر به کنار گذاشتن اختلافات هستند و چاره ای ندارند جز اینکه در کنار هم در فضایی مسالمت آمیز، روابط عادی داشته باشند و نسبت به توسعه و تقویت آن اهتمام ورزند.
این سناتور پاکستانی با اشاره به روابط کنونی میان کشورهای اروپایی در قالب اتحادیه اروپا، گفت: کشورهای اروپایی که زمانی جنگ ها علیه هم داشته اند، امروز از همکاری های بسیار نزدیک برخوردارند پس چه دلیلی وجود دارد که برخی کشورهای منطقه ما به خصومت و اختلاف های قدیمی ادامه می دهند.
این مقام پاکستانی در خصوص اهمیت روابط پاکستان و ایران نیز گفت: من به عنوان یک نماینده مجلس پاکستان، همواره طرفدار تقویب بیش از پیش روابط تهران-اسلام آباد در تمامی زمینه ها بوده ام و اکنون که تحریم ها علیه ایران لغو شده، پاکستان نیز باید همچون سایر کشورها، به دنبال بهره برداری از فرصت های بزرگ همکاری با ایران به ویژه در زمینه انرژی باشد.
افراسیاب ختک با بیان اینکه یکی از اهداف سفر نخست وزیر هند به ایران، انجام گفت و گوهای بیشتر درباره توسعه بندر چابهار است، گفت: معقتدم هیچ رقابت به مفهوم منفی میان بندر چابهار ایران و بندر گوادر پاکستان به عنوان دو بندر در حال توسعه و مهم منطقه وجود ندارد.
وی افزود: مناطق وسیعی از غرب چین و همچنین برخی کشورهای آسیای میانه که جمعیت زیادی را در خود جای داده اند، دسترسی به آبهای آزاد و مسیرهای تجارت آسان و ارزان با سایر نقاط جهان ندارند و دو بندر چابهار و گوادر، به عنوان دو کریدور تجاری و دروازه ورود کشورهای آسیای میانه و غرب چین به آبهای آزاد، می توانند فعالیت های مکمل و همکاری سازنده داشته باشند.
نارندرا مودی نخست وزیر هند فردا (یکشنبه) برای انجام سفری دو روزه، وارد تهران می شود. همزمان با سفر نخست وزیر هند، 'اشرف غنی' رئیس جمهوری افغانستان هم به تهران سفر خواهد کرد.
نارندرا مودی در آستانه سفر به ایران در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در دهلی نو با بیان اینکه فصل جدیدی در روابط ایران و هند در حال شکل گیری است، تاکید کرده است: در این روابط جدید چابهار به مرکز منطقه ای ترانزیت ،انرژی و تجارت منطقه تبدیل می شود.
نخست وزیر هند با اشاره به اهمیت بندر چابهار در گسترش مبادلات تجاری و بازرگانی کشورهای منطقه افزود : فرصت های سرمایه گذاری در چابهار می تواند به نفع ایران،هند و کل منطقه باشد.
«نارندرا مودی » نخست وزیر هند روز یکشنبه در سفری دو روزه و برای گفت وگو با مقامات عالیرتبه کشورمان وارد ایران می شود.
سرمایه گذاری در بخش انرژی ، زیرساخت ها، امضای سند توافق ترانزیت بین ایران ،هند، افغانستان ، امضای یادداشت تفاهم و برنامه مبادلات فرهنگی از جمله برنامه های های مودی در سفر به ایران عنوان شده است .
سفر مودی به ایران نخستین سفر نخست وزیر این کشور به ایران در 15 سال گذشته است که به دلیل لغو تحریم ها از اهمیت زیادی برخوردار است .
آساق**1723

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X