ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

روزهای آخر «بن نایف» در مسند ولیعهدی

به گزارش مشرق، اخبار داخلی از دربار رژیم آل سعود حاکی است کودتای آرامی که در ژانویه سال جاری میلادی و در جلسه مشترک ملک سلمان و مشاورانش طرح ریزی شد، به مراحل اجرایی و نهایی خود نزدیک می شود.


در خبری در دی ماه سال گذشته آمده بود: «تشدید بیماری ملک سلمان منجر به یارگیری متقابل و گسترده ولیعهد و جانشین وی ـ محمد بن سلمان ـ از میان شاهزادگان شده است. از این رو برکناری ولیعهد فعلی عربستان سعودی بیش از هر زمان دیگری محتمل به نظر می‌رسد. با این حال ملک سلمان و فرزندش محمد در این خصوص ملاحظاتی دارند و در صددند این برکناری را با کمترین هزینه ممکن صورت دهند.»

حال اخبار رسیده حاکی از آن است که طی ۴ ماه اخیر، محمد بن سلمان و پدرش در حال زمینه سازی برای کودتای آشکار علیه بن نایف بوده اند، کودتایی که به نظر می رسد زمان اندکی تا تحقق نهایی آن باقی مانده است.

بنابر اعلام منابع آگاه، ملک سلمان و مشاورانش طی هفته های اخیر جلسات متعددی در خصوص اوضاع دربار پس از برکناری محمد بن نایف از قدرت برگزار کرده اند. در این جلسات عموم مشاوران شاه سعودی به وی درباره کنترل اوضاع دربار پس از حذف بن نایف اطمینان داده اند.

از سویی؛ در جلسات متعددی که میان ملک سلمان و مشاورانش برگزار شده، احتمال اقدامات تلافی جویانه یا طغیان گری برخی شاهزاده ها ـ به رهبری بن نایف ـ در صورت کنار گذاشتن وی از قدرت پیش بینی شده است.

از سوی دیگر؛ مطابق شنیده ها از دربار سعودی، محمد بن سلمان اصرار زیادی دارد تا برکناری محمد بن نایف از سمت ولیعهدی پادشاه هر چه سریع تر عینیت یابد، که البته تشدید وخامت اوضاع جسمی ملک سلمان در عجله فرزندش برای حذف بن نایف بی تاثیر نبوده است.

این گزارش می افزاید: محمد بن سلمان معتقد است در صورت مرگ شاه سعودی، اعمال هر گونه تغییر اساسی در دربار و راضی کردن علمای دربار نسبت به پذیرش تغییرات موجود تقریبا ناممکن خواهد بود.

او معتقد است انتقال قدرت ولیعهدی به وی باید با تلاش های پدرش برای اقناع علمای دربار و برخی شاهزادگان صاحب نفوذ همراه باشد زیرا در غیر این صورت، وی قدرت صف آرایی در برابر مخالفت ها را نخواهد داشت.

با این حال به نظر می رسد مدیریت معادلات دربار متزلزل سعودی پس از کناره گیری بن نایف از قدرت چندان آسان نخواهد بود زیرا همچنان بسیاری از شاهزادگان سعودی نسبت به حضور بن سلمان در راس معادلات سیاسی ریاض نه تنها نگاه ایجابی و مثبتی ندارند که به شدت مخالف این مسئله اند.

لازم به ذکر است که اخیرا محمد بن سلمان در تکمیل کودتا علیه بن نایف سعی کرده است گارد ملی عربستان را تحت نظارت و کنترل خود در آورد، اما نیروهای ویژه و گارد ملی این کشور هنوز حاضر به فرمانبرداری از او به عنوان جانشین ولیعهد نیستند.

[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز-بین المللی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مشرق نیوز-بین المللی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده