ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رفع نگرانی بانک‌ها برای معامله با ایران حکم حقوقی می‌خواهد نه بیانیه

جان کری نشریه اقتصادی فوربس با اشاره به بیانیه ها و تاکیدات شفاهی مقامات آمریکا در مورد مجاز بودن معامله بانکی با ایران نوشت: کلمات اطمینان بخش کافی نیست و بانک ها باید تکیه گاه حقوقی محکم تری قبل از ورود مجدد به ایران داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری فوربس، جدیدترین اظهارات مقامات آمریکایی و اروپایی در زمینه تجارت با ایران نشانه دیگری از این مسئله است که کشورهای غربی در متقاعد کردن شرکت ها و بانک هایشان برای تعامل مجدد با ایران با مشکل مواجه شده اند.


توافق هسته ای با هدف کاهش تحریم های ایران و محدود کردن برنامه هسته ای این کشور در ماه ژانویه به اجرا گذاشته شد. اجرای توافق باید منجر به بازگشت ایران به اقتصاد بین المللی می شد. اما پیشرفت کارها در این مسیر به نحو ناامید کننده ای کند بوده است.


آمریکا، فرانسه، آلمان و انگلیس روز پنجشنبه با صدور بیانیه ای مشترک تلاش کردند تا به بانک ها و بنگاه های اقتصادی اروپایی برای همکاری با ایران اطمینان بدهند.


واقعیت این است که اینکه آنها ضرورت انتشار چنین بیانیه مشترکی را احساس می کنند خود نشان دهنده محقق نشدن مزیت های وعده داده شده به ایران است. شرکت ها و بانک های بین المللی دلایل بسیاری برای احتیاط در زمینه تعامل با ایران دارند که از جمله می تواند به تحریم های همچنان پابرجای دولت آمریکا اشاره کرد. مهمترین مانع در این خصوص عدم وجود روابط بانکی است.


جان کری هفته گذشته نشستی را با بانک های بزرگ اروپایی برگزار کرد تا آنها را متقاعد کند که آمریکا مانع همکاری آنها با ایران نیست. اما بانک اچ اس بی سی بلافاصله ایده همکاری با ایران را رد کرد و استاندارد چارترد و سوشیت جنراله هم گفتند که همچنان برنامه ای برای همکاری با ایران ندارند.


اما به طور مشخص، کلمات اطمینان بخش کافی نیست و بانک ها باید تکیه گاه حقوقی محکم تری قبل از ورود مجدد به ایران داشته باشند. برای مثال باید موافقتنامه های بازدارنده ای که خزانه داری آمریکا با تعدادی از بانک های بزرگ امضا کرده مورد بازنگری قرار گیرد یا تغییرات دیگری در رژیم تحریم های دولت آمریکا علیه ایران صورت پذیرد.


مشکل اینجاست که زمانی که بانک ها به این مقررات نگاه می کنند به سرعت به این نتیجه می رسند که امن ترین انتخاب، دوری کردن از همکاری با ایران است.


انتهای پیام//148

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده