ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سه هدف اصلی روحانی از سفر به قم

قم، برای روحانی جایگاه ویژه‌ای دارد. شهری که رئیس‌جمهور به خوبی فضا و نهادهای مؤثر آن را می‌شناسد و می‌داند که برای پیشبرد اهداف خود احتیاج به همراهی این شهر با سیاست‌هایش دارد. عصر ایران: قم، برای روحانی جایگاه ویژه‌ای دارد. شهری که رئیس‌جمهور به خوبی فضا و نهادهای مؤثر آن را می‌شناسد و می‌داند که برای پیشبرد اهداف خود احتیاج به همراهی این شهر با سیاست‌هایش دارد.

روحانی در زمانی که رئیس‌جمهور منتخب بود، در جریان سفر به قم خطاب به مراجع تقلید گفت: «امیدوارم دولت یازدهم بتواند با برقراری ارتباط مؤثر با حوزه و مراجع معظم تقلید و علما، مشکلات داخلی و خارجی کشور را کاهش و حل و فصل کند.» بر اساس همین معنا بعد از استقرار در نهاد ریاست جمهوری هم خود راهی قم شد و هم وزرا و معاونینش برای گزارش دادن به مراجع راهی مذهبی‌ترین شهر ایران شدند.

دیدار با مراجع تقلید و ارائه اطلاعات جزئی عملکرد دولت به آنها می‌تواند کمک بسیاری به روحانی و کابینه‌اش در ادامه مسیر باقی‌مانده تا پایان دولت یازدهم داشته باشد. روحانی در جریان این جدیدترین سفرش به قم و گزارش به مراجع تقلید، به‌دنبال رسیدن به سه هدف اصلی است.

هدف اول روحانی از این سفر، گرفتن تأیید از مراجع تقلید است. منتقدان رئیس‌جمهور در این سال‌ها سعی کردند به مردم القا کنند که قم مخالف روحانی است و از تصمیمات دولت در زمینه‌های مختلف راضی نیستند. سفر یک‌روزه روحانی به قم، خنثی کردن این استراتژی بود. در تمام دیدارهای روحانی مراجع تقلید عملکرد روحانی را ستایش کردند و حتی آیت‌الله مکارم خطاب به حسن روحانی گفت که رئیس‌جمهور موفقی است. روحانی توانست بعد از انتخابات مجلس دهم، تأیید مراجع تقلید را در مورد عملکردش بگیرد.

هدف دوم اینکه او در یک سال باقی‌مانده تا انتخابات ریاست جمهوری و در دوران پسابرجام، احتیاج به یک وحدت کلمه در کشور دارد. دولت برای رسیدن به موفقیت در دوران پسابرجام باید ابتدا یک وحدت فراگیر را در کشور نهادینه کند تا با خیال راحت دوران پساتحریم را مدیریت کند. اگر روحانی نتواند وحدت کلمه را در کشور فراگیر کند قطعا مشکلات فراوانی در ماه‌های پیش رو خواهد داشت و انرژی‌ دولت صرف پاسخگویی به مخالف‌خوان‌های دلواپس دولت خواهد شد.

به خاطر همین مسأله، مراجع تقلید به عنوان زعمای دینی و سیاسی کشور می‌توانند نقش «ریسمان وحدت» را بازی کنند. حمایت مراجع تقلید از دولت می‌تواند کمک بزرگی به روحانی و دستگاه دیپلماسی کشور باشد. مراجع تقلید می‌توانند سد محکمی در راه مخالفان دولت باشند و اجازه ندهند آنها با مسموم کردن فضا راه را برای موفقیت دولت در دوران پسابرجام ببندند.

هدف سوم این سفر این است که روحانی می‌خواهد خود مراجع تقلید را در جریان امور کشور قرار دهد و اجازه ندهد دلواپسان و مخالفان دولت، منبع خبری بیوت مراجع شوند. رئیس‌جمهور به خوبی می‌داند که اگر این افراد حامل اخبار کشور به مراجع باشند، همان اتفاقاتی خواهد افتاد که در سال گذشته و در ماجرای نقل خبر تک‌خوانی زنان به وجود آمد؛ ماجرایی که در پی آن، افرادی مانند حدادعادل و مرتضی آقاتهرانی اعتراف کردند که تک‌خوانی صورت نگرفته و وزارت ارشاد تخلفی انجام نداده است.

یک سال پیش رو برای رئیس‌جمهور روزهای مهمی است؛ روزهایی که ثانیه به ثانیۀ آن برای آینده کشور دارای اهمیت است و مردم چشم‌انتظار تحقق وعده‌های روحانی در دوران پسابرجام هستند.

[ منبع این خبر سایت برترین ها-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت برترین ها-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده