ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حضور نمایندگان پرستاری ایران در اجلاس جهانی پرستاری کشورهای جهان

۱۳۹۵/۰۳/۰۱ - ۱۶:۲۰ - کد خبر: 183436 حضور نمایندگان پرستاری ایران در اجلاس جهانی پرستاری کشورهای جهان

سلامت نیوز:معاون پرستاری وزارت بهداشت، دستاورهای حضور نمایندگان پرستاری ایران در اجلاس جهانی پرستاری کشورهای جهان را تشریح کرد.

به گزارش سلامت نیوزبه نقل از آنا، محمد میرزابیگی در خصوص اهمیت حضور ایران در اجلاس پرستاری کشورهای جهان که هر دو سال یک‌بار و قبل از اجلاس سازمان بهداشت جهانی با وزرای بهداشت کشورهای جهان برگزار می‌شود، گفت: در این نشست تمام مسئولان پرستاری کشورهای جهان درباره آخرین وضعیت مراقبت‌های پرستاری کشورها بحث و تبادل نظر می‌کنند و خروجی آن در قالب بیانیه پایانی در اختیار اجلاس وزرای بهداشت کشورهای دنیا قرار می‌گیرد و اثر کارآمدی بر آن اجلاسیه نیز دارد.

وی ادامه داد: اجلاسیه 2016 پرستاری که با ترکیب سه جانبه(TRIAD) برگزار می‌شود، مسئولان پرستاری عرصه‌های دولتی و غیردولتی کشورها را گردهم آورده است تا درباره استراتژی‌های جهانی مراقبت‌های پرستاری و نقش و تاثیر پرستاران بحث و تبادل نظر کنند.

به گفته وی، در اجلاس پرستاری کشورهای جهان، در خصوص نقش مراقبت‌های پرستاری و پرستاران درباره مسائل مهمی چون (PHC،UHC،NCD، SDGsسالمندی، بحرا‌ن‌ها) بحث و بررسی می‌شود و کشورهای مختلف نیز نمونه فعالیت‌های خود در هرکدام از زمینه‌های یاد شده را بیان می‌کنند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت در ادامه، بحث درباره مسائل فراگیر جهانی مانند کمبود پرستار و ولزوم نیروی کارمناسب را یکی دیگر از اولویت‌های این نشست جهانی عنوان کرد و ادامه داد: جیم کمپل، مدیر کل دپارتمان نیروی انسانی سازمان بهداشت جهانی در این اجلاس اعلام کرد که دنیا تا سال 2030 به چهل میلیون نیرو در نظام‌های سلامت نیاز دارد و در این بین فقط کشورهای آسیایی به تنهایی باید 18میلیون نفر را به نظام‌های سلامت خود بیفزایند که پرستاران بیش از 70 درصد ازاین نیروها را تشکیل می‌دهند، بنابراین کمبود پرستار مشکل و حتی بحران جهانی است.

وی افزود: در این اجلاس بر نقش و جایگاه نیروهای حرفه‌ای و رده‌های مختلف مراقبت‌های پرستاری به ویژه در نظام مراقبت‌های اولیه نیز تاکید زیادی صورت می‌گیرد.

میرزابیگی از نهایی شدن بیانیه این اجلاس با برگزاری نشست‌های منطقه‌ای سازمان بهداشت خبر داد و گفت: در نشست منطقه مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی (امرو) که چندی پیش در ابوظبی برگزار شد، مدیرکل ارتقای سلامت معاونت پرستاری به عنوان نماینده وزارت بهداشت کشور حضورفعال و تاثیرگذاری داشت. در حال حاضر نیز در شهر ژنو نیز هیئت ایرانی وزارت بهداشت، در محتوای بیانیه تاثیرات مهمی گذاشته است.

معاون پرستاری وزارت بهداشت همچنین تصریح کرد: برنامه‌های معاونت پرستاری ضمن رعایت چارچوب وقواعد برنامه‌های جهانی و باتوجه به نیازهای کشور و همچنین با اطلاع از خط سیر و روند جهانی برنامه‌های مراقبت‌های پرستاری، در برنامه‌های کلان وزارت بهداشت گنجانده شده است.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت پرستاری وزارت بهداشت، میرزابیگی به ملاقات‌های چند جانبه هیات پرستاری وزارت بهداشت با برخی از مسئولان پرستاری کشورهای مختلف از جمله روسیه، کشورهای اروپایی، فلسطین، عراق، کشورهای حوزه خلیج فارس با محوریت عمان، کشورهای تایلند، مالزی، اندونزی و کشورهای قاره آفریقا، همچنین مدیران کل و مسئولان منطقه‌ای سازمان بهداشت جهانی و مدیران دپارتمان‌های مختلف سازمان بهداشت جهانی اشاره کرد و گفت: قطعی شدن برنامه حضور مسئولان پرستاری کشورهای منطقه " امرو" در ایران دراوائل سال 2017 با دستور کار مشخص و همچنین دعوت از سایر مدیران کل و مسئولان پرستاری منطقه‌ای سازمان بهداشت جهانی برای حضور در اجلاسیه مذکور از دستاوردهای این دیدارها بود. برای این اقدام نیز چندماه قبل، وزیر بهداشت ضمن موافقت، اقدامات رسمی را انجام داده‌اند.

به گفته وی توافق با مسئولان پرستاری کشور روسیه برای تبادل تجربیات و انجام برنامه‌های مشترک، تبادل دانشجو و سایر اقدامات حرفه‌ای مشترک، توافق با بزرگترین انجمن بین المللی پژوهشی پرستاری درباره انجام اقدامات پژوهشی و دنبال کردن برنامه‌های اجرایی، علمی و آموزشی مشترک نهایی نیز از دیگر نتایج این دیدارها بود.

میرزابیگی همچنین تصریح کرد: در گفتگو بانمایندگان کشورها در زمینه تعلیم و تربیت مدیران توانمند درعرصه‌های اجرایی پرستاری، بازتعریف روش‌های مراقبت پرستاری، توسعه پرستاری جامعه نگر با عنایت به نیازهای اساسی مردم، بیماران و نظام‌های سلامت ضمن معرفی توانمندی‌های علمی، آموزشی، پژوهشی و حرفه‌ای کشور، براستفاده متقابل از توان همدیگر تاکید شد.
[ منبع این خبر سایت سلامت نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت سلامت نیوز منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده