ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تاثیر تماشای فیلم های مستهجن بر سلامت روان

۱۳۹۵/۰۳/۰۱ - ۱۶:۳۲ - کد خبر: 183419 تاثیر تماشای فیلم های مستهجن بر سلامت روان

سلامت نیوز-*نسرین صفری: خبر تلخ مرگ "ستایش قریشی" دختربچه کوچک افغان را حتما شنیده اید، در بررسی علت این واقعه مشخص شد تجاوز جوان به دخترک بیگناه ، کاملا ارادی بوده و علت این حادثه " اعتیاد جنسی" و تماشای زیاد فیلم های مستهجن و تصاویر پورنوگراف توسط متهم بوده است. در این نوشتار تاثیر تماشای فیلم های مستهجن بر سلامت روان بررسی می شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سلامت آنلاین، در سالهای اخیر به واسطه تکنولوژی و فن آوری های نوین ارتباطی، دسترسی به بسیاری از اطلاعات، سهل و آسانتر از قبل شده است. سهولت در دریافت اطلاعات جای خوشحالی است اما دیدن نادیدنی ها و یا شنیدن ناشنیدنی ها گاه شیرینی و حلاوت این امر را برایمان تلخ و ناگوار می کند. اندک نیستند جوانان و بزرگسالانی که ساعات متمادی از روزشان را در سایتهای مستهجن اینترنتی گشت و گذار می کنند و به دنبال تماشای اموری هستند که آنان را از شرافت والای انسانی شان به دور می کند و در وادی هایی به پیش می برد که از همان ابتدا ناکجاآبادی است که نه ره مشخص است و نه مقصد آن.

در شبکه های اینترنتی و فضاهای اجتماعی تصاویر و فیلم های مستهجن و مبتذل به آسانی رد و بدل می شوند، فرستنده و گیرنده آنها، بی هیچ ترس و ابایی از عاقبت کارشان ، به تماشای هرزه نگاری ها می نشینند و گاه حتی دیگران را تشویق به این امر نیز می کنند.

بسیاری از تماشاگران صحنه های مستهجن، از پیامدهای منفی و ناگوار هرزه نگاری مطلع نیستند و گمان می کنند از طریق همین مشاهدات است که می توانند اطلاعات جنسی شان را افزایش دهند. اما آنچه حقیقت دارد این است که افراد مشاهده گر نه تنها از طریق تماشای هرزه نگاری نمی توانند شناخت جنسی خود را گسترده تر کنند، بلکه در گرداب متعفنی فرو می روند که عاقبتش چیزی جز نزول از مرتبه انسانیت نیست.

معمولا تماشاگران تصاویر مستهجن با مشاهده شخصیت های جنسی فیلم ها، خیالپردازی جنسی می کنند و با شرکای مجازی متعددی مواجه می شوند که ایده آل هستند و مهارت فوق العاده خاصی در انجام امورات جنسی دارند، اعمال جنسی که معمولا غیر متعارف است و انجام آنها برای بسیاری از افراد نیز، امری محال و دور از ذهن است. خیالپردازی های دور از واقعیت، نه تنها فرد را از حقایق زندگی دور می کند بلکه ممکن است مشکلات و مصائب چندی را در زندگی شخصی، خانوادگی و حتی شغلی فرد رقم بزند. به این دلیل فرصت بر آن دیدیم به بهانه مرگ دختر افغان و اعلام دلایل ارتکاب جرم متهم، اندکی از قالب های فکری و تابوهای بیانی بیرون بیاییم و چه بسا سکوت درباره چنین مساله مهمی که متاسفانه اقشار مختلفی از جامعه را درگیر خود ساخته است نه تنها راه حل مناسبی نیست بلکه بر پیچیدگی و گسترش این مشکل می‌افزاید.


وابستگی به تصاویر مستهجن

هرزه نگاری به عنوان یک محرک قدرتمند در زندگی جنسی افراد نقش بسزایی دارد. هرزه نگاری و پورنوگرافی، تجسمی بی پرده از مسائل جنسی با هدف تحریک و ارضا است که معمولا در قالب های مختلفی چون فیلم، تصویر، کتاب و مجله ارائه می شوند. تصاویر و متن های مستهجن، با فعال کردن قدرت تخیل باعث می شوند که تماشاگران به کرات و تنها به صرف دیداری دوباره و یا در جستجوی عامل تحریک برانگیز دیگری، به سایت های مبتذل مورد نظرشان مراجعه نمایند.

معمولا افراد مبتلا به اعتیاد جنسی با مرور کردن تصاویر، داستان ها و متن های جنسی در ذهن شان به تحریک می رسند و از آنجایی که مشاهده مکرر این سایت ها اعتیادآور است، تماشاگر بیش از پیش مجذوب این سایت ها شده و اندک اندک زمان بیشتری را هم ، برای مشاهده تصاویر مستهجن و مستهجن تر صرف می کند. معمولا افرادی که به تماشای فیلم های مستهجن می پردازند، به مرور زمان به مواد هرزه نگاری وابستگی شدیدی پیدا می کنند و تعداد دفعاتی که از آن نیز استفاده می کنند بیشتر می شود. تماشاگران تصاویر مستهجن دایما مشغولیت ذهنی زیادی نسبت به آن دارند و غالبا نیز در جستجوی تصاویر جدیدتر و گاهی خشن تر هستند. شدت تمایل به تماشای تصاویر و فیلم های هرزه نگاری به قدری است که نمی توانند جلوی خودشان را بگیرند و در ساعاتی که امکان استفاده ندارند به شدت دچار دلهره و اضطراب و گاه حتی خشمگین و عصبی می شوند.

البته این واقعیت تنها در فضای مجازی اینترنت اتفاق نمی افتد چه بسا هر چه که فرد بیشتر پیش برود و بیشتر در سایتهای مستهجن غرق شود، قدرت تعقل و تجزیه و تحلیل وی نیز دچار اضمحلال شده، تا بدان جا که ممکن است قدرت تمیز و تشخیص فضای مجازی از فضای واقعی و التزامات اخلاقی وابسته به آن را نیز از دست بدهد. در نخستین گام، معمولا مشاهده مکرر تصاویر مستهجن باعث می شود که تماشاگر هیچ محتوای مستهجنی را شوک برانگیز نبیند و هیچ چیزی را نیز زشت و ناپسند قلمداد نکند، چرا که در سایت های مستهجن فقط به تمایلات طبیعی جنسی پرداخته نمی شود، بخش عظیمی از تصاویر، فیلم ها و متن ها مربوط به کسانی است که از انحراف جنسی رنج می برند و رفتارهای جنسی غیر طبیعی دارند. به منصه ظهور رساندن رفتارهای انحرافی تبلیغ شده در عالم واقع، آخرین مرحله و شدیدترین مرحله از اعتیاد به سایت های مستهجن است، رفتارهای جنسی غیر معمولی که نه تنها ممکن است به خود فرد مبتلا آسیب های جبران ناپذیری برساند بلکه دیگران بی گناهی را هم در گرداب متعفنی که یک معتاد پورنوگراف ایجاد کرده است، گرفتار آورد. درست مثل اتفاقی که برای ستایش قریشی افتاد .

مراحل اعتیاد به پورنوگرافی

مرحله مواجهه: بیشتر افرادی معتاد به پورنوگراف، دیدن و تماشای فیلم های مستهجن را از سنین پایین شروع کرده اند.

مرحله اعتیاد: در این مرحله فرد مبتلا تمایل شدیدی به دیدن و تماشای تصاویر مستهجن پیدا می کند و اجتناب از آن غیر ممکن می شود.

مرحله افزایش: در این مرحله ، میزان تمایل به دسترسی افزایش می یابد و بیمار نمی تواند از ان دست بکشد.

مرحله حساسیت زدایی: در این مرحله بیمار، با مشاهده فیلم و تصاویر مستهجن مانند اوایل تحریک نمی شود، بنابراین تلاش می کند با استفاده بیشتر و متنوع تر از مواد پورنوگراف به حساسیت اولیه دست یاید این در حالی است که دیگر چنین اتفاقی نمی افتد.

مرحله عمل: در این مرحله فرد از دنیای مجازی پرونوگراف خارج می شود و در عالم حقیقیت به انجام اعمال پورنوگرافیک وارد می شود.

ایجاد باورها و نگرش‌های غلط جنسی

محصولات پورنوگراف، رابطه جنسی را به صورت کاملا اغراق آمیز و غیر واقعی نشان می دهند، در نتیجه باعث می شوند بسیاری از افراد بخصوص کسانی که نگرش و اطلاعات درستی نسبت به امور جنسی ندارند، تحت تاثیر آن قرار بگیرند و با همانند سازی با شخصیت های پورنوگراف توانایی خود را حداقل در نظر بگیرند و یا خواهان انجام اموری باشند که در حیطه یک رابطه جنسی مناسب و مساعد نیست. چه بسا مشاهدات بالینی بسیاری از درمانگران جنسی نشان داده است که هرزه نگاری به گونه ای بنیادین اعمال، نگرش ها و باورهای جنسی افراد را تغییر می دهد و گاه حتی تعریف از رفتار جنسی را نیز، دگرگون می سازد.

خودارضایی شدید

تماشای اشکال مختلفی از تصاویر مستهجن، برای همه افراد به خصوص برای مردان بسیار تحریک آمیز است و تمایل شدیدی را برای خودارضایی ایجاد می کند. در موارد افراطی، مشاهده هر بار هرزه نگاری حتی به صورت خفیف مانند تماشای یک عکس مستهجن نیز، فرد را به شدت تحریک کرده و برای رهایی از تنش متعاقب آن، مجبور به خودارضایی می کند و تا زمانی که این عمل انجام نگیرد فرد مضطرب شده و احساس تنش بسیاری خواهد داشت.


انزوا و کاهش روابط اجتماعی

متخصصان جنسی معتقدند گرایش و وابستگی به هرزه نگاری، سبب دوری و انزوای فرد از اجتماع و کاهش روابط اجتماعی او می شود، این افراد معمولا اعتماد به نفس پایینی دارند و از آنجایی که نیازهای جنسی خود را بواسطه استفاده از تصاویر مستهجن و خودارضایی مرتفع می سازند، هیچ تمایلی به برقراری ارتباطات اجتماعی و صمیمیت با دیگران نشان نمی دهند. از بین رفتن عفت عمومی و اجتماعی، سقوط شخصیت زن و مرد و تبدیل شدن به وسیله ای برای اشباع هوس های سرکش، تحلیل توان عقل، پرخاشگری، افسردگی، تضعیف انسانیت، کاهش شدید عشق و... از دیگر اثرات منفی اعتیاد به پورنوگراف است.


احتمال ابتلا به بیماری‌های مقاربتی


مشاهده مواد هرزه نگاری، نه تنها قبح و زشتی انجام بسیاری از امور را از نظر تماشاگرش سلب می کند بلکه باعث می شود فرد بی پروا شده و نسبت به انجام رفتارهای پر خطر جنسی تمایل بسیاری نشان دهد. کنجکاوی و لذت تصویری استفاده از مواد هرزه نگاری به قدری است که فرد وسوسه می شود که رابطه های جنسی خطرناک و ناشناخته را تجربه کند که در هر یک از این روابط نامتعارف احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی مانند ایدز و هپاتیت افزایش می یابد.

مشکلات کاری و کاهش تعهد شغلی

تمایل به تماشای تصاویر و فیلم های مبتذل پورنوگراف برای بسیاری از افراد به حدی است که مجبور می شوند حتی در محیط کاری، بیشتر وقت شان را به یافتن و تماشای صحنه های مستهجن در اینترنت و یا در دیگر فضاهای مجازی صرف کنند که در نتیجه آن نیز، زمان کمتری برای انجام تعهدات شغلی و حرفه ای خواهند داشت. از سوی دیگر، علیرغم اشتغال ذهنی مدام با این تصاویر که باعث کاهش بهره وری در کار می شود، فرد همیشه نگران است که مبادا رئیس و یا همکارانش از هرزه نگاری او مطلع شوند و مشکلاتی را ایجاد کنند. استرس، کمبود وقت، کاهش عملکرد ،تنش های مخفی کاری و ... از جمله عواملی است که باعث کاهش و بی رغبتی به انجام تعهدات شغلی و یا ایجاد مشکلات کاری حتی در حد اخراج فرد از محل کارش می شود.

ابتلا به انواع اختلالات و انحرافات جنسی

به کرات شنیده و مشاهده شده است که بسیاری از افراد برای کاهش یا رفع اختلالات عملکردهای جنسی خود به سمت تماشای تصاویر مستهجن و یا هرزه نگاری پیش می روند، این درحالی است که تحقیقات متعددی نشان داده اند که مشاهده تصاویر و یا فیلم های مستهجن نه تنها خاصیت درمانی ندارد بلکه عامل ایجاد کننده و یا تسهیل کننده ابتلا به بسیاری از اختلالات و انحرافات جنسی چون بیزاری جنسی، انزال زودرس، کم‌میلی جنسی، و ... محسوب می شود. در حقیقت وقتی فرد تمایل افراط گونه به تماشای فیلم، عکس، متن و حتی شنیدن اصوات مستهجن پیدا می کند، به مرور زمان برای بدست آوردن و تشدید توان جنسی خود دست به رفتارهایی می زند که گاه انحرافی و بیمار گونه است و گاه نیز زمینه رشد و تشدید انحراف و بد کارکردی جنسی را فراهم می‌کند.

مشکلات قانونی
برخی از افراد در رویارویی با تصاویر هرزه نگاری، کنترل خود را ازدست می دهند و اقدام به اعمالی مانند تهاجم جنسی، مزاحمت تلفنی، آزار کودکان و ... می کنند که بی شک پیامد این اعمال، چیزی جز ایجاد مشکلات و مسائل قانونی نخواهد بود. میزان تحریک جنسی برخی از عکس‌ها، فیلم‌ها و متون مستهجن، به قدری است که شخص واقعیت سنجی خود را از دست می دهد تا انجایی که به هنگام مواجهه با تحریکات مدام، قدرت مهار و خویشتن داری خویش را ازدست داده و تسلیم محض غرایزش می شود و این عاملی است که در نهایت ممکن است فرد تحت تاثیرآن، دست به اعمال خارج از عرف و قوانین اجتماعی بزند.


چه باید کرد؟

درمان این مشکل، بر سه پایه اصلی دارو درمانی، روان درمانی و رفتار درمانی است. با دارو درمانی ، بیمار به راحتی می تواند دوره درمانهای روان شناختی را نیز سپری کند. با تجویز دارو می توان میل جنسی را به شدت کاهش داد و اضطراب و افسردگی را نیز درمان کرد. بی تردید دارو درمانی مقدمه ورود به روان درمانی است.

*مشاور خانواده

[ منبع این خبر سایت سلامت نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت سلامت نیوز منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده