تکیه تاریخی گرگان مرمت و بهسازی شد


تکیه نو دوشنبه‌ای (اصطبار) به عنوان یکی از آثار تاریخی محله «دوشنبه‌ای» گرگان، مرمت و بهسازی شد.
به گزارش ایسنا، در راستای طرح پایلوت بازآفرینی بافت تاریخی گرگان و با هدف احیای بناهای تاریخی در حال تخریب و همچنین تجدید حیات کالبدی و بازگشت بناهای با هویت به زندگی شهری، تکیه تاریخی واقع در محله دوشنبه‌ای گرگان مرمت و بهسازی شد.
عملیات اجرایی این پروژه از خردادماه 94 و با تامین اعتبار از محل پروژه‌های عمرانی شرکت عمران و بهسازی شهری ایران آغاز شد. این پروژه با برنامه‌ریزی هیأت عامل عمران و بهسازی شهری ایران در استان گلستان، با طراحی و نظارت دفتر بهسازی و احیای بافت تاریخی گرگان و همچنین همراهی و همکاری اداره کل راه و شهرسازی استان گلستان پس از هشت ماه به پایان رسید.
تکیه اصطبار از نظر موقعیت جغرافیایی در ضلع شمالی محله دوشنبه‌ای، از محله‌های بافت تاریخی گرگان واقع شده و دارای دو طبقه است. این بنا 120 متر مربع زیربنا و 140 سال قدمت دارد که مالکیت آن برای عزاداری حضرت اباعبدالله وقف شده است. نوع سازه این اثر، دیوار باربر آجری است و در طبقه تحتانی آن مطبخ و مغازه قرار دارد که این مغازه نیز در ایام محرم کارکرد تکیه پیدا می‌کند.
از خصوصیات مهم این تکیه قرار گرفتن داخل مجموعه‌ای مسکونی و ارتباط مستقیم آن به داخل خانه است، به نحوی که در ضلع شمالی تکیه حیاط منزل مسکونی و در ضلع غربی حیاط، سه اتاق سه‌دری قرار دارد.
روی ستون باربر سقف این تکیه که از جنس چوب است، اشعار و عبارت‌هایی مانند «یا حسین مظلوم» خطاطی شده است. آسمانه تکیه نو به سبک پوشش‌های دوره قاجار است و سه شیبه یا سه ترک اجرا شده است.
در تکیه نو به دلیل اطلاع نداشتن متولیان از ارزش تاریخی و نبود نظارت بر تغییرات اعمال‌شده در آن، مداخلات نامناسب و ناهمگون در بازشوها، خمش تیرها و رطوبت خسارت‌های جدی به بنا وارد شده است. همچنین سال گذشته الحاقات نامأنوسی در پلکان ورودی و طبقه فوقانی رخ داده بود که سیمای تکیه را بسیار مخدوش کرده بود.
برای اجرای فاز اول مرمت و بهسازی تکیه اصطبار، علاوه بر آواربرداری و حمل نخاله، بخش‌هایی از آن اندودزدایی شد و الحاقات بنا هم پاکسازی شد. پس از این مرحله اقدامات تقویت پی و استحکام بخشی بنا مرمت دیوارها و جرزها، الوارریزی و اجرای سقف سفالین چوبی و کف و تیرک‌های چوبی تکیه فوقانی انجام شد و همزمان با بندکشی و سفیدکاری بدنه، تاسیسات پیش‌بینی شده نیز اجرایی شد.
از مصالحی که برای مرمت تکیه اصطبار استفاده شد می‌توان به سنگ قلوه، آهک، آجر سنتی، آجر 20 سانتی و چوب نراد روسی اشاره کرد. در اجرای این پروژه بیش از پنج‌هزار نفرساعت نیروی کار صرف شد. از نکات برجسته مرمت این بنا، استحکام‌بخشی و مرمت خطوط و خوشنویسی در زیر پیش‌آمدگی بود که برای اولین بار در منطقه انجام شد.
پروژه مرمت و بهسازی تکیه نو دوشنبه‌ای از محل اعتبارات ملی شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در قالب طرح «محرم تا محرم» و با همیاری و مشارکت مالی بخش خصوصی و دفتر بهسازی و احیای بافت تاریخی گرگان انجام شد.
بافت تاریخی گرگان با مساحت 130 هکتار نخستین بافت ثبت‌شده در کشور است که تکایا، خانه‌ها و مجموعه‌های تاریخی ارزشمند بسیاری دارد.
انتهای پیام


[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تکیه تاریخی گرگان مرمت و بهسازی شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-هنری منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X