ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تکیه تاریخی گرگان مرمت و بهسازی شد


تکیه نو دوشنبه‌ای (اصطبار) به عنوان یکی از آثار تاریخی محله «دوشنبه‌ای» گرگان، مرمت و بهسازی شد.
به گزارش ایسنا، در راستای طرح پایلوت بازآفرینی بافت تاریخی گرگان و با هدف احیای بناهای تاریخی در حال تخریب و همچنین تجدید حیات کالبدی و بازگشت بناهای با هویت به زندگی شهری، تکیه تاریخی واقع در محله دوشنبه‌ای گرگان مرمت و بهسازی شد.
عملیات اجرایی این پروژه از خردادماه 94 و با تامین اعتبار از محل پروژه‌های عمرانی شرکت عمران و بهسازی شهری ایران آغاز شد. این پروژه با برنامه‌ریزی هیأت عامل عمران و بهسازی شهری ایران در استان گلستان، با طراحی و نظارت دفتر بهسازی و احیای بافت تاریخی گرگان و همچنین همراهی و همکاری اداره کل راه و شهرسازی استان گلستان پس از هشت ماه به پایان رسید.
تکیه اصطبار از نظر موقعیت جغرافیایی در ضلع شمالی محله دوشنبه‌ای، از محله‌های بافت تاریخی گرگان واقع شده و دارای دو طبقه است. این بنا 120 متر مربع زیربنا و 140 سال قدمت دارد که مالکیت آن برای عزاداری حضرت اباعبدالله وقف شده است. نوع سازه این اثر، دیوار باربر آجری است و در طبقه تحتانی آن مطبخ و مغازه قرار دارد که این مغازه نیز در ایام محرم کارکرد تکیه پیدا می‌کند.
از خصوصیات مهم این تکیه قرار گرفتن داخل مجموعه‌ای مسکونی و ارتباط مستقیم آن به داخل خانه است، به نحوی که در ضلع شمالی تکیه حیاط منزل مسکونی و در ضلع غربی حیاط، سه اتاق سه‌دری قرار دارد.
روی ستون باربر سقف این تکیه که از جنس چوب است، اشعار و عبارت‌هایی مانند «یا حسین مظلوم» خطاطی شده است. آسمانه تکیه نو به سبک پوشش‌های دوره قاجار است و سه شیبه یا سه ترک اجرا شده است.
در تکیه نو به دلیل اطلاع نداشتن متولیان از ارزش تاریخی و نبود نظارت بر تغییرات اعمال‌شده در آن، مداخلات نامناسب و ناهمگون در بازشوها، خمش تیرها و رطوبت خسارت‌های جدی به بنا وارد شده است. همچنین سال گذشته الحاقات نامأنوسی در پلکان ورودی و طبقه فوقانی رخ داده بود که سیمای تکیه را بسیار مخدوش کرده بود.
برای اجرای فاز اول مرمت و بهسازی تکیه اصطبار، علاوه بر آواربرداری و حمل نخاله، بخش‌هایی از آن اندودزدایی شد و الحاقات بنا هم پاکسازی شد. پس از این مرحله اقدامات تقویت پی و استحکام بخشی بنا مرمت دیوارها و جرزها، الوارریزی و اجرای سقف سفالین چوبی و کف و تیرک‌های چوبی تکیه فوقانی انجام شد و همزمان با بندکشی و سفیدکاری بدنه، تاسیسات پیش‌بینی شده نیز اجرایی شد.
از مصالحی که برای مرمت تکیه اصطبار استفاده شد می‌توان به سنگ قلوه، آهک، آجر سنتی، آجر 20 سانتی و چوب نراد روسی اشاره کرد. در اجرای این پروژه بیش از پنج‌هزار نفرساعت نیروی کار صرف شد. از نکات برجسته مرمت این بنا، استحکام‌بخشی و مرمت خطوط و خوشنویسی در زیر پیش‌آمدگی بود که برای اولین بار در منطقه انجام شد.
پروژه مرمت و بهسازی تکیه نو دوشنبه‌ای از محل اعتبارات ملی شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در قالب طرح «محرم تا محرم» و با همیاری و مشارکت مالی بخش خصوصی و دفتر بهسازی و احیای بافت تاریخی گرگان انجام شد.
بافت تاریخی گرگان با مساحت 130 هکتار نخستین بافت ثبت‌شده در کشور است که تکایا، خانه‌ها و مجموعه‌های تاریخی ارزشمند بسیاری دارد.
انتهای پیام


[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-هنری منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده