ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رامبد جوان: ای کاش همه ما نگهبان زمین بودیم

 رامبد جوان: ای کاش همه ما نگهبان زمین بودیم

ایران/ رامبد جوان فقط یک بازیگر، مجری یا کارگردان نیست او علاوه بر اینها فعال محیط زیستی است که همیشه تلاش کرده تا اقداماتی در زمینه محیط زیست انجام دهد. جوان معتقد است انسان‌ها دارای خشم، رنجش و گاه ضعف‌های درونی هستند که آن را با تخریب طبیعت خالی می‌کنند تا به آرامش برسند و آرزویش این است که همه ما نگهبانان زمین باشیم. با توجه به برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم سبز که محوریت آن محیط زیست است و با توجه به اینکه این بازیگر دغدغه‌های محیط زیستی بسیاری دارد و در برنامه خندوانه هم به آن پرداخته، در گفت‌وگویی با او جویای این دغدغه‌ها شدیم که متن کامل آن را در زیر می‌خوانید:
آقای جوان شما فعالیت‌های محیط زیستی بسیاری دارید این دغدغه‌های محیط زیستی شما از کجا نشأت می‌گیرد؟
از علاقه‌ام به جهان و زندگی نشأت می‌گیرد ضمن اینکه همیشه سعی کردم آدم با شعوری باشم. البته فکر می‌کنم آنقدر این مسائل بدیهی است که ترجیح می‌دهم خیلی وارد جزئیات نشوم و فقط بگویم چون کره زمین را دوست دارم.
افراد بسیاری هستند که به محیط زیست یا به قول شما کره زمین علاقه دارند اما هیچ وقت این علاقه باعث نشده تا اقدامی در راستای حفاظت از محیط زیست انجام دهند. اما شما برعکس آنها هستید؟
نخستین اقدام و عمل من به عنوان انسانی که در حال زندگی روی این کره خاکی است می‌تواند این باشد که رعایت محیط اطرافم را کنم. از این منظر که زباله کمتری تولید کنم، یا سعی کنم نه تنها آزاری به طبیعت، گیاهان و حیوانات وارد نکنم بلکه برای آنها مفید هم باشم. فکر می‌کنم افرادی مثل ما که کارمان فرهنگی است و به خاطر آن می‌توانیم از رسانه‌های بزرگ استفاده کنیم وظیفه داریم به آدم‌ها یادآوری کنیم که چطور با طبیعت رفتار کنند.
دغدغه‌های محیط زیستی تان را چطور عملی می‌کنید؟
ابتدا به عنوان یک شهروند در هیچ جا زباله نمی‌ریزم، زباله‌ها را تفکیک می‌کنم، آب زیاد مصرف نمی‌کنم، حمام کردن من بسیار کوتاه است تا آنجا که به نوعی دارم در این زمینه رکورد می‌زنم. خودم از طبیعت مراقبت می‌کنم و به آدم‌ها می‌گویم که کمتر آب مصرف کنند. بارها اتفاق افتاده به کسانی که در حال مصرف بیش از اندازه از آب بودند تذکر دوستانه داده‌ام اما فکر می‌کنم به عنوان فردی که می‌تواند برنامه‌سازی کند و اجرای برنامه‌ای مثل خندوانه را که برنامه مفرحی است برعهده دارد اگر نکات فرهنگی را در این برنامه بگنجانم می‌توانم تأثیر بسیار مثبتی بگذارم و متوجه شده‌ام که بچه‌ها و نوجوانان نسبت به آنچه می‌گوییم بسیار حساس شده‌اند.
مردم شهر تهران تا چه اندازه دغدغه محیط زیستی دارند؟
بسیار کم.
در حال حاضر بزرگترین بحران محیط زیستی کشور را چه چیزی می‌دانید؟
همه چیز. در واقع از پوشش گیاهی تا کمبود آب و تولید زباله با بحران رو به رو هستیم.
شما فراخوان قطره قطره را در راستای بحران آب به راه انداختید، آیا این فراخوان توانست تأثیر یا بازتابی داشته باشد؟
بله. قطعاً تأثیر گذار بوده است اما نمی‌توانم درصد بدهم زیرا نیاز به تحقیق و آمارگیری دارد. با این حال آن چیزی که به ما منتقل شد امیدوار‌کننده بود و متوجه شدیم که این فراخوان بی‌تأثیر نبوده است. به نظرم اینکه
سه و نیم میلیون نفر تصمیم گرفته‌اند تا در این فراخوان ثبت‌نام و متعهد بشوند که از آب مراقبت کنند قطعاً تأثیرگذار خواهد بود زیرا استفاده از آب به موضوع و دغدغه ذهنی‌شان تبدیل می‌شود و قطعاً تعداد قابل توجهی آن را رعایت می‌کنند.
اگر به شما بگویند یک آرزوی محیط زیستی شما در این لحظه برآورده می‌شود، چه آرزویی می‌کنید؟
نمی توانم انتخاب کنم. چیزهای بسیاری است که می‌توانم بگویم. آرزویم این است که همه ما نگهبان زمین باشیم. لشکر بزرگی برای حفاظت از محیط زیست و زمین. در این آرزو همه چیز جای دارد از جنگل‌ها، کوه‌ها و حیوانات گرفته تا دریاها و آب.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده