ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نگاهی تحلیلی به فروش اکران نوروزی سینماهای سال 95 و دلایل و اثرات آن

نگاهی تحلیلی به فروش اکران نوروزی سینماهای سال 95 و دلایل و اثرات آن

ابتکار/ معادله پیچیده اکران امسال سینماهای ایران از حالت معادله چند مجهولی خارج شده است و تبدیل به یک "معما" شده است . اینکه چگونه و با چه متر و معیاری فیلم های امسال سینما که از قضا بصورت همزمان در شهرستان ها هم اکران شده اند اینگونه می فروشند و مرز سی میلیارد تومان را در سراسر کشور پشت سر گذاشتند موضوع اصلی این مقاله است تا بتوانیم تاحدی به جمع بندی این پدیده نوظهور که رکورد استقبال مردمی در ایران را پشت سر گذاشته و ادعای ثبت در کتاب رکوردهای گینس را هم دارد بپردازیم . برای تحلیل این موضوع از دو دریچه کاملا متفاوت و متمایز ورود میکنیم تا بتوانیم مبسوط تر و جامع تر موضوع را پوشش دهیم.
فرض اول : نگاه جامعه شناسانه
از نظر نگارنده ی این یادداشت "مساله فروش" اکران نوروزی که معلوم شد تنها محدود به ایام تعطیلات عید هم نبوده در درجه اول به غیر منتظره بودن و غیر قابل پیش بینی بودن تصمیمات و رفتارهای جامعه ایرانی برمیگردد: رفتارهایی از این قبیل حداقل در سی و اندی سال اخیر بسیار زیاد و حیرت انگیزند. همین دوره کوتاه تاریخ بعد انقلاب نشانگر رفتارهای عجیب و غیر قابل پیش بینی مردم ایران است ولی به این رویداد ها توجه و علاقه غیر منتظره مردم به مرحوم پاشایی در مراسم فوت اش – انتخاب بهنوش بختیاری، الناز شاکردوست
را به عنوان پرفالوئرترین اشخاص شبکه اجتماعی اینستاگرام اضافه کنید : لازم به توضیح است هیچ یک از سه شخص نام برده از نظر هنری، علمی ، فرهنگی و بطور کلی تاثیرگذاری در حوزه تخصص خودشان افراد مطرح و موجهی نیستند ولی " مردم ایران" از آنها در فضای مجازی تا این حد استقبال کرده اند. همه این ها مشت نمونه خروار است تا نشان داده شود " مردم ایران" چقدر غیر قابل پیش بینی ، حیرت آور و احساسی منش هستند . نگارنده استقبال بی سابقه اکران نوروزی را هم از این نوع " موج " ها میداند که هم غیر منتظره اند و هم بی اطلاع و پیامد قبلی باعث حیرت تحلیل گران و جامعه شناسان کشور می شوند و از قبل آغاز و تا آینده هم ادامه خواهد داشت .
پیش بینی روند فروش سینماها با فرض درست بودن فرض اول:
همه رفتارهایی از این نوع در تاریخ جامعه شناسی و فرهنگی کشور رفتار هایی احساسی و زودگذر تشخیص داده شده و هیچ کدام به عنوان یک " موج ماندگار " و " فرهنگ عمومی " در نیامدند. موج فروش سال 95 را هم اگر با این فرض تحلیل کنیم نمیتوان به ادامه این روند( با وجود هفتاد فیلم آماده نمایشی که در ادامه سال داریم و در میان آنها فیلم های کمدی و پربازیگری از جمله فیلم های رضا عطاران محمد رضا گلزار و بنیامین بهادری و خانم هدیه تهرانی دیده میشود ) امید چندانی داشت و خروش گسترده و وحشتناک مردم در روزهای اوایل سال بعید است تا پایان سال ادامه پیدا کند.
فرض دوم :
اول از همه باید اشاره کرد که این فرض کاملا مستقل از فرضیه اول است و اهمیت و ظرفیت آن در "تاثیرگذاری همه عوامل با هم" در فروش است . به عبارت دیگر نگارنده "مجموعه ای " از عوامل و اتفاقات را در " فروش " بالای سینماها موثر میداند که خود به دو دسته عوامل اصلی و فرعی تقسیم می شود:
عوامل اصلی :
پیروزی در انتخابات مجلس در زمستان 94 – توافق هسته ای با مهمترین کشورهای اروپایی و غربی باعث شد بطور کلی " حال" مردم ایران خوب باشد و با شور و اشتیاق و البته " امید " به بهبود وضعیت اقتصادی و رفاهی سال جدید شمسی را آغاز کنند که یکی از نمود های این حال خوب استفاده از تفریح سالم و به نسبت ارزانی بود بنام " سینما" که تاثیر خود را در فروش میلیاردی فیلم ها نشان
داد.
عملکرد بد صدا و سیما در طول سال گذشته و نبود برنامه های مفرح و سرگرم کننده توسط رسانه ملی ( فراموش نکنید بهترین برنامه های سال 94 تلویزیون برنامه خندوانه از شبکه نسیم و برنامه نود از شبکه سه بود) نه تنها مردم را از تلویزیون و حال و هوای " سریال های نوروزی " ضعیف اش دور کرد و به سینماها کشاند بلکه انفعال و ضعف تلویزیون خیلی وقت است که مردم را با رسانه دیگری به نام "ماهواره " و شبکه های جذاب و بعضاً مستهجن ( که به روشنی کیان خانواده ها را نشانه گرفته اند) آشنا کرد و همین کافی بود که به بهانه اکران فیلم های نوروزی در سایر کشور ها « تبیلغات » ماهواره ای در شبکه های پر بیننده اش مردم را که تفریح چندان زیاد و ارزانی به اندازه "سینما" پیدا نمی کردند روانه سینماها کنند و اینگونه استقبالشان را تاریخی و غیر قابل باور نشان
دهند. حال و هوای عبوس و گرفته "جامعه" که از شلوغی و ترافیک تا اوضاع اقتصادی و فشارهای مالی هر روزه و مشاجرات خانوادگی و شکست های عاطفی نشات گرفته اند تنها حوصله و مزاج مردم را برای نشستن و تماشای فیلم های کمدی و سریال های طنز فراهم کرد اینگونه بود که حدود 60 درصد فروش اکران نوروزی برای دو فیلم کمدی " من سالوادور نیستم " و " پنجاه کیلو آلبالو" به ثبت رسیده است.
عوامل فرعی:
کیفیت فیلم ها که به نسبت سال های گذشته هم از جهت استفاده از ابزار و بازیگر هم از نظر استفاده از بازیگران پولساز و مطرح بالاتر به نظر میرسید و " چیدمان" و ترکیب فکر شده و استفاده از یک پکیج متنوع از کمدی تا اکشن و ملودرام و فیلم های مستقل و هنری تر دلیل دیگری برای استقبال "خانواده ها" با هر نوع ذائقه و سلیقه ای به سینماها بوده
است. بهای بالای بلیت (ده هزار تومانی یا سه دلاری) اگرچه با نگاه ابتدایی باید بازدارنده باشد ولی با وجود تورم بالای جامعه و نبود تفریحات دیگری که بتواند با این مبلغ حداقل دو ساعت جوانان و خانواده ها را سرگرم و راضی نگه دارد دلیل دیگری برای بالارفتن این مبلغ تا عدد سی میلیارد تومان است ( برای اطمینان این ادعا می توان برای محاسبه فروش بطور ضمنی و تقریبی تعداد تماشاگر ها را بجای ضرب در مبلغ 10000 تومان در مبلغ 7000 تومان ضرب کرد تا به عدد 21 میلیارد بجای 30 میلیارد برسیم که خود اختلاف نسبتا زیاد و قابل تاملی است).
در انتهای این فرضیه تاکید و تکرار این موضوع که جملگی عوامل اصلی و فرعی سبب این "پدیده" فروش بالا شده اند لازم و ضروری است و هرگز نگارنده با مطرح کردن یک یا چند دلیل این فرضیه را کامل و صحیح نمیداند.
پیش بینی روند فروش سینماها با فرض درست بودن فرض دوم:
اگر صدا و سیما در سال جدید فکری به حال این برنامه های کسل کننده و تکرای اش نکند ( و همچنان کمبود بودجه را بهانه کند ) مشکلات اقتصادی در کنار گرایش مردم به ماهواره و نبودن سرگرمی ارزان دیگری بمانند سینما با فرض حفظ کیفیت فیلم ها تا آخر سال مردم خسته و بی حوصله را مجاب می کند که سینما را جایگزین تلویزیون کنند و اینگونه می شود فرض کرد در بدترین حالت وضع و حال سینمای ما در سال 95 بسیار بسیار بهتر و امیدوارکننده تر از سالهای پیش خواهد بود . [ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X