ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

هم آلبالو پخش می‌کنیم و هم فیلم نمی‌سازیم؛ به کسی چه؟!

هم آلبالو پخش می‌کنیم و هم فیلم نمی‌سازیم؛ به کسی چه؟!

روزنامه جوان/ حواشی برای سینمای ما همیشه هم انگار بدک نیست؛ بالاخره همین‌هاست که توجه ملت را به سمت سینما می‌برد. البته برخی از این حواشی، جذابند و برخی نه! مثلاً اینکه فیلمی اگر خوب باشد همه سراغش را می‌گیرند و اگر بد باشد نیز که به شکل دیگری توی سرش می‌زنند.
البته یکی دو سالی حداقل می‌شود که سینمای ما دیگر مثل بچه سربه هوا نیست و توی اکران جنجال و هوچی‌گری نمی‌کند، جز همین اواخر بر سر یکی دو فیلم مثل آلبالوی مانی حقیقی. گرچه بودن این فیلم‌ها از جهتی نیز خوب است؛ اینکه تفاوت کیفی فیلم‌ها مشخص می‌شود و یا اینکه یقه برخی‌ها را می‌شود گرفت که با این همه پول و بودجه، چرا شماها فیلم درست و حسابی نمی‌سازید؟ کمی به عقب‌تر برگردیم؛ چندسال قبل و زمانی که سر و صداها به سمت پرده اکران رفت. برخی فیلمسازان و در کنارش سازمان سینمایی حساب کار دستشان آمد که سینما قصه چرک پرت من‌درآوردی لازم ندارد و البته کسی نیز با تلخِ واقعی و غیره ساختن مشکل ندارد. اینها حرف کسانی ا‌ست مثل حوزه هنری که به قول عده‌ای سر بزنگاه نقش سد را در اکران پیدا کردند. بالاخره سالن‌های زیادی در سینما دارند و با توجه به دغدغه چند سال پیششان ممانعت کردند از اکران فیلم‌های خاصِ عده‌ای فیلمساز که سینما را با اتاق خواب و یا عالم نشئگی اشتباه می‌گرفتند. فرقی هم برای حوزه هنری آن سال‌ها نمی‌کرد که فیلم مثلاً کمدی باشد یا اجتماعی و غیره. با پنبه سر می‌بریدند تا کار سینما در قصه‌گویی به جاهای باریک نکشد. بالاخره صاحب مِلک هستند و کسی حق دخالت در مالشان را که سالن‌ها باشد، ندارد. البته این وظیفه حوزه هنری هم هست که فیلم بسازد در کنار اینکه جلوی هر فیلم نچسبی هم بایستد. اما همین حوزه هنری که روزی چندان آرام نبود، چهره‌های سینمایی که اتفاقاً وابسته به خانه سینمای قبل بودند را به درونش نیز پناه داد! حسابی هم بودجه گرفتند و فیلم ساختند!
فیلم‌های خیلی بی‌کیفیتی نیز نبودند، حداقل اینکه در چارچوب فکری حوزه هنری ساختند و پولشان را نیز گرفتند. این قضیه اعتراض چپی و راستی را هم گرچه در پی داشت و چندان قضیه در سکوت نگذشت. با این حال فضای آرام سینما گویا به مذاق همین مرکز که حوزه باشد نیز گویا حسابی خوش آمده و سعی می‌کند در همان کنج و سر به زیر بماند! اینکه نه فیلم می‌سازد و نه اعتراضی و صدایی و غیره از سمتش بلند نمی‌شود. حتی سالن‌ها را تمام و کمال در اختیار همه آثار سینمایی قرار داده که این نیز اتفاق به ظاهر عادلانه‌ای هم هست. ولی آن حوزه هنری چند سال پیش کجا و الانشان کجا؟ حتی به‌طور مصداقی‌تر در قبال فیلم آلبالوی مانی حقیقی که گلایه وزیر ارشاد را نیز در برداشت، باز سکوت محض کرد و هرچه سالن داشت را در اختیارش گذاشت و بازهم دغدغه حوزه کجا و قصه عجیب و چَرَند «50 کیلو آلبالو» کجا؟ لابد خبری است! این را نیز باید در نظر گرفت که وظیفه این مرکز با بودجه میلیاردی فعلاً گویا خلاصه شده در بازار نشری که خود حوزه همین سال گذشته چندمیلیارد تومان ضرر کرده است. حجم عظیم کتاب‌هایی که فقط چند مثالش واقعاً ایده‌آل است و خیلی‌هایش نه. این به کنار؛ چرا ردپایی از این مرکز در سینما دیگر نیست. لابد در اکران سکوت محض کرده تا کم‌کاری‌شان در تولیدات سینمایی، در خفا فراموش شود. پس این همه بودجه کجا خلاصه می‌شود؟ سالی یک فیلم که نهایتاً 1/5 میلیارد برایشان هزینه دارد، مسلماً برای اینها عددی نیست، اما فعلاً که نمی‌سازند! دلیلش را بی‌پولی اعلام می‌کنند که چندان واقعیت ندارد. گرچه قبل‌ترهایی هم که ساخته‌اند متأسفانه عمدتاً بدون مخاطب‌سنجی بوده است. تعهدی هم اگر پشت فیلم‌ها هست، روی پرده نتوانستند خودی نشان بدهند؛ فقط ساخته شده‌اند و عمدتاً نیز متوسطند و بی‌کیفیت؛ «دلبری» و «حق سکوت» و «تاج محل» و غیره. سکوت زیاد از حد حوزه هنری در حوزه سینما آن هم برای مرکزی که خودش فیلمساز تربیت می‌کرد و فیلم‌های آنچنانی می‌ساخت، واقعاً، قابل توجیه است؟ نه! پس جمع کردن این همه کارمند و مثلاً فیلمساز و نویسنده در یک سفره دورهمی برای چیست، جز اینکه به تولید منتج شود؟ فعلاً که برای حوزه هنری گویا همه چیز گل و بلبل است. فیلم نمی‌سازید لااقل حواستان باشد این همه سالن‌هایتان در اختیار چه فیلم‌هایی‌ است؟ احتمالاً باید بگوییم که شایعه ساخت و پاخت با برخی فیلمسازان حتی مثلاً بچه‌روشنفکرزده‌ها، یا شاید هم پشیمانی از اکران نکردن برخی‌ها در چندسال گذشته، حیف و میل بودجه میلیاردی و غیره در موردتان انگار وجود دارد.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده