ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

فایننشال تایمز: نخست‌وزیر جدید ترکیه کیست؟

فایننشال تایمز: نخست‌وزیر جدید ترکیه کیست؟

تابناک/ متن پیش رو در تابناک منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

با اعلام نام رهبر جدید حزب حاکم عدالت و توسعه در ترکیه، عملاً نخست وزیر جدید این کشور شناخته شده و بحث های فراوانی که پس از استعفای احمد داووداوغلو در این زمینه درگرفته بود، پایان یافت. اما فرد جدیدی که قرار است پس از داووداوغلو زمام دولت را در ترکیه به دست بگیرد، کیست و چه سابقه و پیشینه ای دارد؟

ساعاتی پیش حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه، نام «بن علی ییلدیریم» را به عنوان رهبر جدید این حزب اعلام کرد. به این ترتیب، ییلدیریم که به عنوان یکی از یاران نزدیک و قدیمی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه شناخته می شود، نخست وزیر جدید این کشور خواهد بود.

روزنامه «فایننشال تایمز» با انتشار مطلبی در پایگاه اینترنتی خود به بررسی سوابق نخست وزیر جدید ترکیه پرداخته و می نویسد ییلدیریم که در حال حاضر سمت وزرات حمل و نقل، دریانوردی و ارتباطات ترکیه را بر عهده دارد، در جریان یک جلسه رأی گیری پشت درهای بسته انتخاب شد و قرار است روز یکشنبه به طور رسمی به عنوان رئیس حزب معرفی شود. وی جایگزین احمد داووداوغلو خواهد شد که به دلیل اختلافاتش با اردوغان، از ریاست حزب و نخست وزیری کناره گیری کرد.

ییلدیریم از اوایل دهه 1990 و زمانی که اردوغان شهردار استانبول بود، با وی به طور مستمر همکاری داشته است. از سال 2002 که حزب عدالت و توسعه توانست به عنوان حزب حاکم، قدرت را در ترکیه به دست بگیرد، ییلدیریم در سه دولت مختلف وابسته به این حزب به عنوان وزیر حمل و نقل فعالیت کرده است. به این ترتیب، وی به عنوان یکی از یاران وفادار اردوغان شناخته می شود.

به اعتقاد فایننشال تایمز، انتخاب ییلدیریم به اردوغان اجازه می دهد تا به رویه فعلی خود که تمرکز قدرت در دست رئیس جمهور است، ادامه دهد. با این حال، بر اساس قانون اساسی ترکیه، ییلدیریم به عنوان نخست وزیر، از قدرت به چالش کشیدن رئیس جمهور برخوردار است. هرچند با توجه به سوابق ییلدیریم انتظار نمی رود که وی وارد چنین چالشی با اردوغان شود، اما این امر به طور بالقوه تا زمان برگزاری همه پرسی قانون اساسی در ترکیه و تغییر احتمالی قانون اساسی استمرار خواهد داشت.

در جایگاه وزیر حمل و نقل، ییلدیریم تاکنون انجام پروژه های زیرساختی مهمی را در ترکیه بر عهده داشت که از آن جمله می توان به احداث خطوط راه آهن تندرو و ابتکارات راه‌سازی اشاره کرد؛ اقداماتی که اردوغان آن ها را سنگ بناهای ترکیه جدید دانسته و مورد تقدیر قرار داده است.

با این حال، دوران تصدی گری وی بر وزارتخانه مذکور، خالی از بحث و جنجال هم نبوده است. در این زمینه مشخصاً می توان به دعاوی مالی مربوط به پروژه احداث سومین فرودگاه استانبول اشاره کرد. در دسامبر 2013، ییلدیریم به طور موقت از کابینه کنار گذاشته شد زیرا در پروژه مذکور، دادستانی ترکیه به نفع شرکت برنده مناقصه و به ضرر وی رأی داده بود. برنده مناقصه شکایت کرده بود که ییلدیریم از این شرکت خواسته یک روزنامه طرفدار دولت را به نرخ 450 میلیون دلار بخرد.

با این حال، اتهام ییلدیریم هیچ گاه به اثبات نرسید و هم اکنون نیز وی از مصونیت پارلمانی برخوردار است. دولت اردوغان نیز همواره از وی حمایت کرده و دادستان هایی که علیه وی اعلام جرم کرده بودند را «کودتاچی» خوانده است.

به هر حال، انتظار می رود که ییلدیریم در سمت جدید خود به عنوان نخست وزیر، دست به انجام تغییراتی در کابینه بزند و همچنین طرح های حزب عدالت و توسعه برای افزایش کرسی های خود در پارلمان در پی طرح اتهامات علیه برخی نمایندگان اپوزیسیون را پیگیری نماید.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X