ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

گفت‌وگو با اصغر همت، مدیرعامل جدید خانه تئاتر

گفت‌وگو با اصغر همت، مدیرعامل جدید خانه تئاتر

شرق/ سرانجام پس از ١٥ سال مدیریت پیاپی ایرج راد بر خانه تئاتر، دوشنبه گذشته با رأی هیأت‌مدیره جدید این خانه، اصغر همت بر صندلی مدیرعاملی تکیه زد. با توجه به انتقاداتی که در دوره مدیریت راد ‌از سوی «کارگروه بهسازی» متشکل از امیر اسمی، علیرضا نادری و ... و همچنین دیگر اهالی تئاتر نظیر علی‌اصغر دشتی و حمید پورآذری نسبت به شیوه به‌روزنشده مدیریت این خانه وجود داشت، با اصغر همت درباره برنامه‌ها، چشم‌انداز‌ها و دیدگاهش نسبت به مدیریت پیشین، گفت‌وگویی کوتاه داشتیم و تحلیل برنامه‌های مدیریتی او را به مجالی دیگر موکول کردیم.
به‌ ‌عنوان مدیرعامل جدید خانه تئاتر،‌ برنامه‌های دوران ١٥ساله مدیریت پیشین این خانه -ایرج راد- را چطور ارزیابی می‌کنید؟
طبیعتا من مدافع آقای راد هستم. اما خیلی نکات را هم در نظر می‌گیرم؛ ازجمله اینکه امکاناتی در این سال‌‌ها در اختیار خانه تئاتر گذاشته نشده. خانه تئاتر در این سال‌ها با مسائل عدیده‌ای روبه‌رو بود که ٩٠ درصد آن به امکاناتی برمی‌گردد که از این خانه دریغ شد. فراموش نکنیم هرکسی خصوصیات اخلاقی خاصی دارد که می‌تواند مدیریتش را تحت‌الشعاع قرار دهد؛ مثلا اینکه ایرج راد اهل ریسک نیست و دوست دارد همه مسائل مسالمت‌آمیز حل شود، خصوصیت فردی اوست که مدیریتش را تحت‌الشعاع قرار داده بود. به بیان تئاتری و اشاره به «قاعده و استثنا» برشت، آقای راد استثناست و در استثنا حرکت می‌کند درحالی‌که لازمه کار مدیریتی، در قاعده‌بودن است و نه در استثنابودن؛ اما باید بپذیریم هر کسی طبیعت خاص خودش را دارد. فراموش نکنیم در خیلی از موارد هم طبیعت خاص آقای راد، مسائل مدیریتی خانه تئاتر را پیش برد و به آن کمک کرد. مطمئن باشید اگر در این ١٥ سال آقای راد مدیر خانه تئاتر نبود، این خانه به اینجا نمی‌رسید اما اگر آن ١٠، ٢٠ درصد نقدی را که به مدیریت آقای راد وارد است و به طبیعت و خصوصیات ذاتی‌ ایشان برمی‌گردد نادیده بگیریم،‌ در مجموع مدیریت ایشان، قابل‌قبول بوده است. ایرج راد همواره سعی می‌کند با آرامش یک‌سری مسائل را حل کند و شاید اگر در مواردی، این خصوصیت را نداشت، به‌خصوص در برخورد با مسئولان، به نفع خانه تئاتر بود.
با این اوصاف برنامه هیأت‌مدیره جدید خانه تئاتر که شما را به مدیرعاملی برگزیده چیست؟
هیأت مدیره جدید نمی‌خواهد کار کارستانی بکند اما حرف اساسی این است که خانه تئاتر، در این سال‌ها دنبال حق‌خواهی بود و حالا هیأت‌مدیره عزم را جزم کرده که خواسته‌های برحقش را بگیرد. نه‌فقط خواسته‌های برحق خودش را بلکه ‌خواسته‌های این‌همه جوان و پیر نجیب تئاتری را که در این سال‌های دراز بی‌مهری زیادی در حقشان شده. با‌این‌حال، من هنوز نمی‌دانم اصلا می‌شود در فضای امروز تئاتر و مناسباتی که در جامعه وجود دارد حق‌خواهی کرد یا نه؟
نهایتا شما موافق عملکرد ایرج راد بودید؟
گفتم که موافق شخص ایشان بودم و منتقد مشی‌شان، در مواردی که نرم برخورد کردند.
پس امروز جامعه تئاتر ایران، باید منتظر تغییر شیوه مدیریت خانه تئاتر باشد؟
حتما؛ اثر هیچ دو انگشتی مثل هم نیست! هیچ نقشی در جهان نیست که توسط دو بازیگر شبیه هم بازی شود! پس مسلما دو مدیر، شیوه مدیریتشان شبیه هم نیست و این، یک موضوع بدیهی است. راهی که آقای راد تا امروز در خانه تئاتر رفته، از نظر مایی که شاهد بودیم و دیدیم همه تلاشش را کرده، درست بوده ولی آنچه جواب نداده طبیعت او بوده و از آنجا که طبیعت من با آقای راد متفاوت است، پس ادامه مسیر خانه تئاتر نیز متفاوت خواهد بود. من البته همواره نشان داده‌ام که طوری عمل می‌کنم که کمتر مورد مهر مسئولان واقع می‌شوم.
چقدر به منتقدان شیوه پیشین مدیریت خانه تئاتر موسوم به «کارگروه بهسازی» پاسخ‌گو هستید؟
مسلما پاسخ‌گو هستم؛ چون خودم هم انتقاداتی داشتم. من که شش سال در هیأت مدیره خانه تئاتر نبودم، هیچ فکر کردید چرا نبودم؟ حتی در دوره‌هایی اسم من برای رأی‌گیری روی تابلو هم رفت اما خودم نخواستم باشم. چرا؟ چون وفاقی که انتظارش را داشتم بین اهالی تئاتر ندیدم. اولین تلاشم ایجاد همدلی بین اهالی تئاتر است. من نه مخالف کسی هستم، نه خوشبختانه کسی مخالف من است. پس پاسخ‌گوی منتقدان هستم و از آنها توقع دارم بیایند و ببینند در دوره مدیریت من، برای بهبود اوضاع چه می‌توان کرد. حتما از منتقدان استقبال می‌کنم با توجه به اینکه با همه‌شان رفاقت دارم بیایند و به کمک هم، فکری برای بهبود فضای نامطلوب تئاتر کنیم. اگر در درجه اول اتحاد و همدلی بین اهالی تئاتر ایجاد نشود کوچک‌ترین حرکتی ممکن نیست. متأسفانه در هیأت‌مدیره‌های قبلی بعضا این همدلی نبوده. نباید فراموش کنیم که احترام مسجد را متولی‌اش نگه می‌دارد. ما باید اول خودمان احترامی را که بینمان از دست رفته برگردانیم، بعد از مسئولان متوقع باشیم. وگرنه هیچ‌کس نمی‌تواند کاری معجزه‌وار انجام دهد، فقط خودمان می‌توانیم خودمان را از وضعیتی که در آن هستیم نجات دهیم.
اما شما اکنون هم عضو هیأت‌مدیره خانه تئاتر هستید و هم مدیرعامل آن. شما در جایگاه مدیرعامل، مجری تصمیمات هیأت‌مدیره خواهید بود یا رأسا تصمیم گرفته و اجرا خواهید کرد؟ چون یکی از انتقاداتی که به آقای راد مطرح می‌شد این بود که ایشان در مواردی رأسا عمل می‌کنند و در تصمیم‌گیری‌ها فراتر از یک عضو هیأت‌مدیره دخالت دارند...
بله. یک مسئله منتقدان این بود که آقای راد تنهایی حرکت می‌کند. من قول می‌دهم این کار را نکنم. ضمن اینکه فراموش نکنیم در تصمیمات آقای راد، مسلما اگر جایی ایشان خارج از مصوبات هیأت‌مدیره عمل می‌کرد، خود هیأت‌مدیره باید با ایشان برخورد می‌کرد و اگر نکرده، حتما هیأت‌مدیره هم موافق با عملکرد ایشان بوده. من به خرد جمعی اعتقاد دارم و این خرد جمعی را اول از هیأت‌مدیره می‌گیرم و بعد از تمامی آحاد تئاتر.
با این اوصاف قرار است خانه تئاتر از وضعیت تک‌صدایی بیرون بیاید؟
اگر شما وضع قبلی را تک‌صدایی توصیف می‌کنید، صددرصد پس از این چندصدایی بر خانه تئاتر حاکم می‌شود؛ البته که مدیریت خانه تئاتر، تجربه تازه‌ای است و من هنوز پیش‌بینی‌ای از اینکه چه خواهد شد ندارم. صرفا روی رفاقتم با اهالی تئاتر از جوان و پیش‌کسوت و دانشجو و استاد حساب کرده‌ام و می‌دانم جز با این رفاقت نمی‌توانیم کاری انجام دهیم.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده