ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

برای «پت اسکن» به کجا مراجعه کنیم؟

پت‌اسکن مدیرکل دفتر بازرسی وزارت بهداشت گفت: استفاده از دستگاه تشخیصی پت اسکن فقط در مراکز جامع سرطان امکانپذیر است، بنابراین دستگاه «پت اسکنی» که یک مرکز نظامی وارد کرده بود کیفیت پایینی داشت به همین دلیل وزارت بهداشت مجوز برای این دستگاه صادر نکرد.

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، سجاد رضوی با بیان این که دستگاه پت اسکن یکی از تجهیزات پزشکی پرهزینه با نیاز به مراقبت‌های استاندارد است، اظهار داشت: راه اندازی و استفاده از این دستگاه باید با ایمنی کامل و دقت لازم صورت پذیرد.

مدیر کل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات با تاکید بر اینکه در فاز اول، استفاده از این دستگاه فقط در مراکز دانشگاهی بزرگ و قطب که ظرفیت خدمت رسانی دارند است، افزود: بخش خصوصی  در صورت داشتن ظرفیت می‌تواند از این دستگاه استفاده کند.

رضوی با بیان اینکه دستگاه پت اسکن یک از تجهیزات پزشکی گران است، افزود: اگر وزارت بهداشت در نحوه استفاده از این دستگاه، راهنمای بالینی نداشته باشد می‌تواند بخش عمده ای از بودجه حوزه سلامت را صرف کند و باعث ایجاد هزینه‌های فراوان برای وزارت بهداشت شود.

وی با اشاره به اینکه دستگاه پت اسکن وسیله ای برای تشخیص برخی از سرطان‌ها است، افزود: طی جلساتی که وزارت بهداشت با پزشکان هسته ای و رادیولوژیست‌ها داشت، مقرر شد این دستگاه در مراکز قطب کشوری در قالب مراکز جامع سرطان مورد استفاده قرار گیرد.

مدیر کل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات با تاکید بر اینکه دستگاه پت اسکن باید فقط در مراکز ارائه دهنده خدمات تشخیص، درمان و پیگیری بیماران سرطانی راه اندازی شود، افزود: دستگاه پت اسکنی که یک مرکز نظامی وارد کرده بود کیفیت و ایمنی بسیار پایینی داشت به همین دلیل وزارت بهداشت مجوز لازم برای استفاده از این دستگاه را به این بخش نداده است.

به گزارش وزارت بهداشت، رضوی بر لزوم استفاده از دستگاه پت اسکن با آخرین استانداردهای جهانی در قالب مراکز جامع سرطان به منظور مراقبت از پرسنلی که از این دستگاه استفاده می‌کنند و نیز بیماران تاکید کرد.

وی در خصوص دستگاه پت اسکن بخش خصوصی در منطقه ویژه البرز، گفت: این مرکز هیچ گونه مجوز استفاده از این دستگاه را از وزارت بهداشت دریافت نکرده است و اگر در درمان بیماران سرطانی فقط به علل و ابزار تشخیصی بدون خدمات درمانی اکتفا کنیم و یا واحدهای پردرآمد و هزینه بر را ایجاد کنیم، درمان بیماران سرطانی به صورت جامع انجام نمی‌شود بنابراین این گونه خدمات باید در مراکزی انجام شود که علاوه بر تشخیص، درمان و پیگیری بیماران را نیز انجام دهد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: دسترسی به این دستگاه باید عادلانه باشد، به نحوی که بیماران سرطانی مناطق محروم و برخوردار هر دو بتوانند از آن استفاده کنند بنابراین مراکز جامع سرطان بهترین مکان برای استفاده از این دستگاه است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X