ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کلینتون از راه اوباما برای ایران برای کره‌شمالی استفاده می‌کند

کلینتون از راه اوباما برای ایران برای کره‌شمالی استفاده می‌کند

فردا/ متن پیش رو در فردا منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

شیکاگو تریبون در گزارشی به اظهارات جک سالیوان مشاور ارشد کلینتون در سیاست خارجی پرداخته است. او در سخنرانی خود در جمع جامعه آسیایی های آمریکا به مدل موفق تحریم ایران و اجرای آن بر روی کره شمالی گفته است.
یکی از اولویت های اصلی هیلاری کلینتون در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا استفاده از تحریم ها برای مذاکره با کره شمالی و محدود کردن توانایی اتمی این کشور است. این موضوع را مشاور ارشد سیاست خارجی کلینتون یعنی جک سالیوان اعلام کرده است. راهبرد اعلام شده از سوی مشاور کلینتون همان راهبردی است که دولت اوباما و نیز او در زمان وزارت خارجه اش در برابر ایران استفاده کرد.

جک سالیوان به همراه یک مذاکره کننده دیگر در سال 2012 مذاکرات محرمانه میان آمریکا و ایران درباره برنامه اتمی ایران را آغاز کرد و سرانجام این مذاکرات به برنامه جامع اقدام مشترک منتهی شد. او در این هفته اعلام کرده است که کلینتون قصد دارد همان استراتژی را در برابر کره شمالی نیز به کار گیرد.

سالیوان می گوید: «مساله برنامه اتمی کره شمالی بزرگترین چالش های ایالات متحده است و باید در راس برنامه های رئیس جمهور قرار گیرد. این مساله باید فورا در دولت آینده حل و فصل شود و مورد توجه قرار گیرد.بهترین راه برای حل این مساله افزایش تحریم ها و فشارها بر کره شمالی است.تحریم های وضع شده علیه ایران پیش از مذاکرات مدلی مستحکم برای وضع تحریم ها ایجاد کرده است.مذاکرات با ایران به پشتوانه تلاش هایی انجام شد که همه اقتصادی ها بزرگ جهان را گرد هم آورد تا تحریم ها را مستحکم و استوار علیه ایران اعمال کنند. همانند مورد ایران، درباره کره شمالی نیز باید انتظارات و فهم این کشور از گزینه های پیش روی خود نیز باید تغییر کند.»

کلینتون و سالیوان هر دو شک دارند که کره شمالی همه برنامه هسته ای خود را کنار بگذارد. کره شمالی از سال 2006 تا کنون 4 آزمایش اتمی انجام داده است و می خواهد تا سال 2020 76 بمب اتم داشته باشد. سالیوان تاکید کرده است که چین باید بخشی از پروژه فشار علیه کره شمالی باشد. او مستقیما اشاره ای به تحریم چین توسط آمریکا نکرده است با این حال اشاره کرده که دولت اوباما اخیرا دستوری اجرایی صادر کرده که آمریکا می تواند کشورهای دارای رابطه تجاری با کره شمالی را تحریم کند. این یکی از مهم ترین مسائل اقتصادی است که در نشست آتی رئیس جمهور امریکا و چین مطرح خواهد شد.

نکته ای که نباید در این میان مغفول بماند این است که سالیوان معتقد است گرچه کلینتون از سیاست خارجی اوباما حمایت می کند اما در صورت انتخاب شدن وی بسیاری از مسائل جهانی صورت دیگری پیدا می کند. او می گوید از منطقه امن در سوریه حمایت می کند و حمایت بیش تری از مخالفین می کند. هم چنین او از تعهدات جدید به کشورهای خلیج فارس و نیز تلاش های جامع تر برای مبارزه یا تروریسم جهانی گفته است.

در مجموع به نظر می رسد که کلینتون در حوزه اقتصادی میراث اوباما را ادامه خواهد داد اما در سیاست خارجی تهاجمی تر از وی عمل خواهد کرد.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده