ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پیشخوان مجموعه «فلسفه علم اصول» در قم رونمایی شد

پیشخوان/ مجموعه «فلسفه علم اصول» در قم رونمایی شد

مهر/ دو مجلد از مجموعه «فلسفه علم اصول»، که تألیف آن توسط رئیس قوه قضاییه صورت گرفته است قبل از ظهر پنج شنبه در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با حضور رئیس قوه قضائیه رونمایی شد.
در این جلسه که اعضاء هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی نیز حضور داشتند حجت الاسلام احمد مبلغی رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی طی سخنانی با اشاره به اینکه کتاب تألیف شده توسط آیت الله آملی لاریجانی دارای ساختاری عمیق و مشخص و با استدلال‌های کافی است، گفت: آنچه که تاکنون در این زمینه تدوین شده با نگاه پیش درآمدی به فلسفه اصول بوده است اما ورود در فلسفه اصول و استدلال و تبدیل کردن آن به یک کتاب برای اولین بار صورت گرفته است.
وی حوزه علمیه را پیشتاز در طرح فلسفه علم و اصولیات عنوان و بیان کرد: این مباحث حتی به خارج از کشور و بین متفکران علوم اسلامی نیز نفوذ کرده است.

استاد حوزه علمیه قم در ادامه با بیان اینکه در نگاه بیرونی به دانش اصول باید به سه بعد باید توجه داشت به بعد تاریخی اشاره کرد و گفت: در زمینه تاریخ فلسفه علم اصول به صورت دقیق تحریر نشده و آنچه در این زمینه آمده تنها به شکل کلیات است.

وی تاریخ علم اصول را بکر و دست نخورده عنوان کرد و ادامه داد: اینکه برخی بگویند تاریخ علم اصول چه دست آوردی دارد باید گفت دانستن تاریخ لزوما به این معنا نیست که بتوان گذاره علم اصول را به همراه داشته باشد بلکه نگاه به تاریخ می‌تواند فضا و افق‌های جدیدی را باز کند و از سویی دیگر چنانچه یک نظریه شکل گرفته باشد روند نظریه را تسریع کند.

حجت الاسلام مبلغی، تدوین کتاب فلسفه علم اصول را افتخاری برای حوزه عنوان و کرد: در این کتاب استدلال‌های قوی و نظرها و دیدگاه‌ها به خوبی با یک ذهنیت صاف و شفاف و قوی تدوین شده است.
در طرح پیشنهادی آیت‌الله آملی لاریجانی برای این مجموعه، چهار گونه مبادی از یکدیگر تفکیک شده‌ است: مبادی عقلی، مبادی مرتبط با بنای عقلا، مبادی زبانی و مبادی احکامی. این مجموعه در پنج بخش و سی و سه جلد تنظیم گردیده که به مرور ارائه خواهد شد. بخش اول مجموعه به مباحثی کلی دربارۀ علم اصول اختصاص دارد و بخشهای دوم تا پنجم، هر یک از مبادی مذکور را بررسی می‌کند.

با اینکه این مجموعه در قلمرو یکی از تخصصی‌ترین مباحث حوزوی است، به زبان فارسی نگارش یافته است. از همین‌رو برای اساتید و دانشجویان علاقه‌مندی که به زبان عربی تسلط ندارند، قابل استفاده است.
از دیگر ویژگی‌های مجموعه این است که جهت دستیابی آسان به مطالب، افزون بر عناوین و زیرعناوین، نمایه‌هایی محتوایی در حاشیه صفحات گنجانده شده است. این امر تاحدی از مشکل مبسوط بودن مطالب مجموعه می‌کاهد.
بخش عمده‌ای از محتوای مجموعه به توضیح و نقد دیدگاه‌ بزرگان علم اصول اختصاص دارد. نویسنده در هر بحث گزیده‌هایی از عبارات مورد استناد را آورده تا خواننده از مراجعه به انبوهی از کتاب‌ها بی‌نیاز شود.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده