عادل بزدوده: تئاتر شغل ماست نه تفریح!

 عادل بزدوده: تئاتر شغل ماست نه تفریح!

ایسنا/ عادل بزدوده گفت: مهمترین مسئله و خواست تئاتری‌ها، تثبیت جایگاه هنر نمایش به عنوان شغل و صنف در ایران است.

این کارگردان تئاتر عروسکی با استقبال از انتخاب مدیرعامل جدید خانه تئاتر و نیز با اشاره به زحماتی که ایرج راد در سال‌های مدیرعاملی خود کشیده است، گفت: 15 سال خانه تئاتر صنف نبود بلکه به عنوان یک موسسه فرهنگی و هنری فعالیت می‌کرد و یک موسسه فرهنگی و هنری نمی‌تواند فعالیت‌های صنفی را اجرا کند.

او گفت: ما در تمام این سال‌ها به نوعی در جنگ بوده‌ایم تا خانه تئاتر و ماهیت آن را به وزارت کار و برخی دوستان دیگر تفهیم کنیم تا بدانند تئاتر برای ما شغل است نه تفریح، یعنی من که در این رشته تحصیل کرده‌ام و در آن کار می‌کنم محل درآمدم از این راه است.

بزدوده با بیان اینکه «در این 15 سال که دور هم جمع شده بودیم کارهایی انجام شده و کارهایی هم انجام نشده است»، گفت: در این سال‌ها با توجه به عضویت در هیأت موسس و هیأت رئیسه چند انجمن مختلف از جمله طراحان صحنه و لباس و نیز تئاتر کودک به خوبی اطلاع دارم که چه اتفاقاتی افتاده و چه زحمت‌هایی کشیده شده است. در این مدت کنش‌ها و واکنش‌های دوستان را هم دیده‌ام و همه می‌دانند که چطور ایستادیم تا خانه تئاتر هم سرپا بماند.

این عروسک‌ساز ادامه داد: در موضوع خانه تئاتر مجادله ما با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست بلکه اصل ماجرا این است که صنف خود را در وزارت کار به ثبت برسانیم و امیدوارم در دولت فرهیخته اعتدال پس از گذشت 17، 18 سال این اتفاق بیفتد و شغل ما هم مثل نانواها به عنوان یک صنف ثبت شود.

وی اضافه کرد: در این مدت شاهد بوده‌ایم که برخی از دوستان هیاهو به پا کردند که البته به نظرم اشکالی ندارد و بد نیست صدای ما از یک جمع فشرده به بیرون برسد چرا که دیده‌ایم صنوف خانه سینما به دلیل برد زیادی که این هنر دارد چطور دچار تغییرات اساسی شدند و به لحاظ صنفی جای خود را در وزارت کار باز کردند.

بزدوده با تأکید بر اینکه مدیرعامل جدید خانه تئاتر بتواند در راستای حمایت از تمام گروه‌های وابسته به تولید تئاتر و نیز برای رسمی شدن آن‌ها به عنوان صنف فعالیت کند، گفت: همه ما تئاتری هستیم و در یک خانواده زندگی می‌کنیم. این خانواده کوچک در سال‌های گذشته توسط هیچ دولتی جدی گرفته نشده و به همین دلیل بزرگ‌ترین چالش ما همین به رسمیت شناختن و تثبیت جایگاه هنر نمایش در وزارت کار است.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان « عادل بزدوده: تئاتر شغل ماست نه تفریح!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X