ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

چرا بانک های خارجی از معامله با ایران واهمه دارند؟

چرا بانک های خارجی از معامله با ایران واهمه دارند؟

آریا/ متن پیش رو در آریا منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

آمریکا و اروپا مشکل سردرگمی بانک های خارجی برای انجام معاملات با ایران را "مشکل ایرانی" می دانند!
وزرای خارجه آمریکا، انگلیس، آلمان و فرانسه در نشستی در بروکسل اعلام کردند: بانک ها و شرکت های خارجی نباید از معاملات قانونی با ایران دوری کنند.
در بیانیه پایانی این نشست که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم حضور داشت آمده است: سد راه تعامل شرکت های بین المللی یا نهادهای مالی با ایران، مادام که از قوانین مربوطه تبعیت کنند، نخواهیم شد.
در این بیانیه همچنین تاکید شد شرکت های خارجی شاید با تغییر رفتار ایران ترغیب شوند در ایران فعالیت کنند.
خبرگزاری رویترز در گزارشی از واشنگتن به قلم یگانه تربتی و دیوید الکساندر نوشت:
آمریکا و قدرت های اروپایی روز پنجشنبه در بیانیه ای اعلام کردند تلاش خواهند کرد هرگونه سردرگمی را که ممکن است شرکت ها برای داد و ستد با ایران پس از موافقتنامه هسته ای به دست آمده با این کشور داشته باشند رفع کنند.
برغم سرازیر شدن سرمایه گذاران غربی به ایران پس از موافقتنامه هسته ای بین تهران و قدرت های جهان ، عدم قطعیت برسر قوانین و مقررات باعث شده است برخی شرکت ها تمایلی به داد و ستد با ایران نداشته باشند.
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و دیگر مقامات آمریکایی دست‌کم به 18 کشور سفر کرده اند تا به شرکت ها اطمینان خاطر دهند و محدودیت هایی را که براساس قوانین و مقررات آمریکا همچنان به قوت خود باقی است ، برای آنها تشریح کنند.
آمریکا ، فرانسه ، آلمان و انگلیس در بیانیه ای مشترک اعلام کردند :« ما مانعی برسر راه فعالیت تجاری مجاز با ایران نخواهیم بود. شرکت های بین المللی و موسسات مالی تا زمانی که در داد و ستد با ایران همه قوانین مناسب را رعایت کنند ، ما مانع از این داد و ستد آنها نخواهیم شد.»
آمریکا و قدرتهای اروپایی: مانع تجارت با ایران نمی شویم
در این بیانیه که وزارت امور خارجه آمریکا آن را منتشر کرده آمده است :« این چهار کشور راهنمایی جامعی در مورد دامنه تحریم های لغو شده و تحریم هایی که همچنان به قوت خود باقی است ارائه کرده اند. شرکت ها ممکن است همچنان سوال هایی در ارتباط با برخی تحریم های خاص یا نگرانی هایی در مورد انجام دادن معامله با ایران داشته باشند، ما آماده ایم فورا توضیحات لازم را در این خصوص ارائه کنیم.»
براساس موافقتنامه هسته ای بین تهران و قدرت های جهان که سال گذشته امضا و ژانویه امسال اجرا شد ، ایران موافقت کرد برنامه هسته ای خود را در ازای لغو تحریم های اقتصادی و مالی اتحادیه اروپا و آمریکا محدود کند.
در بیانیه مشترک آمریکا و این سه کشور اروپایی آمده است :«‌ به سود ما و به سود جامعه بین المللی است که اطمینان داده شود همه طرف های موافقتنامه هسته ای ازجمله مردم ایران می توانند از امتیازهای این موافقتنامه بهره مند شوند. این مسئله شامل احیای معاملات بازرگانان و بانک های اروپایی با ایران است.»
از زمان لغو برخی تحریم ها علیه ایران ، این کشور با قراردادهایی به ارزش دست‌کم 37 میلیارد دلار با شرکت هایی ازجمله شرکت هواپیماسازی ایرباس ، شرکت خودروسازی پژو و شرکت ایتالیایی فولاد «‌دانیلی Danieli » موافقت کرده است.
با این حال آمریکا داد و ستد با ایران را برسر مسئله تروریسم و نگرانی ها در زمینه حقوق بشر محدود کرده است. داد و ستد با ایران برای بانک های آمریکایی همچنان ممنوع است. وکلایی که با قوانین و مقررات مربوط به تحریم ها در ارتباط هستند می گویند دریافت پاسخ از دولت آمریکا در این خصوص که چه چیزی مجاز و چه چیزی غیر مجاز است می تواند دشوار باشد.
در این بیانیه آمده است ایران برای تحقق بهبود اوضاع اقتصادی خود که خواستار آن است ، خود نیز باید گام هایی را به منظور فراهم شدن شرایط برای سرمایه گذاری بین المللی در این کشور بردارد.

بانک های بزرگ نگران واکنش آمریکا هستند
در کنفرانس اتصال مجدد ایران به جامعه مالی جهانی هم، رفع موانع همکاری بانک های ایرانی و خارجی پس از برجام بررسی شد.
در نشست مشترک موسسه یورومانی و مقامات بانک مرکزی ایران که در لندن برگزار شد، رئیس کل بانک مرکزی کشورمان بر رفع موانع بانکی و پایبندی طرف های غربی به اجرای برجام تاکید کرد.
سیف گفت: باقی ماندن برخی تحریم ها، موجب نگرانی مدیران بانک ها و موسسات سرمایه گذار خارجی شده است.
سیف افزود: بانک های بزرگ نگران واکنش آمریکا هستند.

مشکل ایرانی!
«دیوید لیپتون» معاون اول مدیرعامل صندوق بین‌المللی پول که این هفته برای ملاقات با مدیران عامل بانک‌های ایرانی به تهران آمده بود، به دولت و بانک‌های ایران توصیه کرده که با اعتمادسازی، بانک‌های خارجی را به ورود به کشور تشویق کنند.
بر اساس گزارش بلومبرگ، لیپتون در برابر مدیران ایرانی، مشکل عدم تمایل موسسات مالی حارجی به ورود به ایران را مشکلی ایرانی دانسته و راه‌حل آن را نیز در «دولت و بانک‌های ایران» پیدا کرده است.
بحث امتناع موسسات مالی بین‌المللی از تعامل با ایران، پس از هشدار و اعلام نارضایتی آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در اوایل سال جاری، خبرساز شد و حتی هفته گذشته، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا برای سوق دادن بانک‌های خارجی به سمت بازار ایران پسابرجام، به لندن رفت..
سران موسسات مالی اما همانجا در لندن به جان کری متذکر شدند که مشکل، آن سوی اقیانوس آرام و در وزارت خزانه‌داری خود آمریکایی‌هاست زیرا تحریم‌های اولیه ایران (تحریم‌های اتباع و شرکت‌های آمریکایی برای تعامل با ایران) هنوز برداشته نشده و در صورت سرمایه‌گذاری موسسات اروپایی در ایران، مایملک آنها در آمریکا در خطر خواهد بود.
شرکت‌کنندگان در نشست مشترک با وزرای خارجه آمریکا در انگلیس، از کری خواستند که در کنار اصرار شفاهی به ورود این موسسات به بازار ایران، چند خط تضمین کتبی هم برای عدم تحریم این موسسات در آینده بدهد؛ جان کری این درخواست را رد کرد.
فردای آن روز، سرمقاله‌نویس تحریریه دیپلماتیک آسوشیتدپرس نوشت که آمریکا می‌داند با ارائه چنین تضمینی، سایه تهدید تحریم‌ها از بالای سر ایران کنار می‌رود و بازگرداندن تحریم‌ها مشکل می‌شود.
معاون صندوق بین‌المللی پول اما معتقد است که مشکل را باید در ایران جستجو و برطرف کرد، لیپتون این نظر خود را در یک سخنرانی برای مدیران عامل بانک‌های ایرانی هم توضیح داده است.
لیپتون به حمایت بانک‌های ایرانی از تروریسم و پول‌شویی در نظام مالی ایران پرداخته و گفته: «بهترین کاری که دولت و بانک‌های ایران می‌توانند انجام دهند، این است که استانداردهای مربوط به این دو زمینه را به طرح استانداردهای بین‌المللی برسانند و تلاش کنند که برای شرکای خارجی، اعتمادسازی کنند.»

تضمین آمریکایی؟
این ادعاها در حالی مطرح می شود که بانکهای اروپا از تضمینهای آمریکا درباره تجارت با ایران مطمئن نیستند.
اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا برای مشخص کردن ابهامات ایجاد شده به واسطه تحریمهایی که با یکدیگر همپوشانی دارند و همچنین مساله معافیتها، تلاش کافی انجام نمی دهد.
خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت: آمریکا برای آن دسته از مدیران اجرایی بانک های اروپایی که درباره قانونی بودن فعالیت تجاری با ایران دچار سردرگمی شده اند، یک پاسخ ساده دارد: تنها باید در این باره سوال کنید.
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا پیش از دیدار با بانکداران انگلیسی در لندن که هفته گذشته انجام شد گفت هر شرکتی که در خصوص قانونی بودن دورنمای تجارت با ایران نگران است، باید با آژانس مسئول تحریم های آمریکا یعنی اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا تماس برقرار کند.
بر اساس متن سخنرانی کری، وی به خبرنگاران گفت: «این موضوع نباید پیچیده باشد. این مساله به وضوح تعریف شده است، و زمانی که افراد در این خصوص پرسشی دارند، ما برای پاسخ دادن به این پرسش ها در دسترس هستیم.»
اما موضوع به این سادگی نیست.
وکلای متخصص در امور تحریم ها در این باره اعلام کردند اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا برای مشخص کردن ابهامات ایجاد شده به واسطه تحریم هایی که با یکدیگر همپوشانی دارند و همچنین مساله معافیت ها، تلاش کافی انجام نمی دهد. نزدیک به 10 وکیل متخصص امور تحریم ها که معمولا با این اداره وزارت خزانه داری آمریکا تعامل دارند، در گفتگوهای خود اعلام کردند توصیه هایی که از این اداره دریافت می کنند، معمولا مبهم و غیر دقیق است.
آمریکا ماه ژوئیه گذشته با ایران درباره لغو تحریم ها در ازای محدود شدن برنامه هسته ای این کشور به توافق رسید. از جمله این موارد لغو تحریم صدور مجوز فعالیت بانک های غیر آمریکایی در ایران بود. اما محدودیت های آمریکا برضد ایران در خصوص آنچه نگرانی های موجود در خصوص فعالیت های تروریستی و حقوق بشر خوانده می شود همچنان برقرار است، و بانک های آمریکایی هنوز هم اجازه ندارند با ایران فعالیت مالی انجام دهند.
عدم قطعیت ناشی از این موضوع، منجر به بی میلی شرکت ها برای آغاز یا از سرگیری روابط با ایران شده است. شرکت ها همچنین تمایلی به بازگشت به کوبا یا میانمار ندارند. این دو کشور نیز توسط آمریکا تحریم شده اند.
برنامه تحریم های آمریکا که از طریق قوانین یا احکام اجرایی پیگیری می شود، قرار است ابزارهای قهری اقتصادی باشد، نه موانع مقرراتی و تنظیمی. این ابهام معمولا باعث تشدید تاثیر تحریم ها می شود، زیرا صاحبان شرکتها را از انجام تجارت با دشمنان آمریکا می ترساند.
تحریم های باقی مانده علیه ایران، باعث ممنوعیت معاملات با سپاه و همچنین بیش از 200 گروه یا شخص دیگر می شود که از آنها به عنوان گروهها یا اتباع «به طور خاص مشخص شده» نام برده می شود.
کری در این باره گفت: «بانک ها در اروپا اجازه دارند در ایران حساب باز کنند؛ بانکها در اروپا اجازه دارند فعالیت تجاری انجام دهند؛ بانکها در اروپا می توانند اقدام به تامین مالی برنامه ها کنند و وام دهند. تا زمانی که طرف فعالیت تجاری، یکی از اشخاص حقیقی و حقوقی خاص و مشخص شده نباشد، انجام تجارت مطلقا آزاد است. همین. این مساله بسیار ساده است.»
از آنجایی که برخی از تحریم ها علیه ایران لغو شده است، این کشور با موافقتنامه هایی که ارزش آنها در مجموع به 37 میلیارد دلار بالغ می شود، در بخش هایی مانند ساخت و ساز، هوانوردی و خودروسازی توافق کرده است. از جمله شرکت های طرف قرارداد می توان به شرکت هواپیماسازی ایرباس، شرکت خودروسازی پژو، و شرکت فولادسازی ایتالیایی دانیلی اشاره کرد. دهها شرکت دیگر نیز اعلام کرده اند با همتایان ایرانی خود وارد گفتگو شده اند یا موافقتنامه های مشروط را با این کشور امضا کرده اند.
این در حالی است که وکلای متخصص در امور تحریم ها اعلام کرده اند در صورتی که بانک های بزرگ اروپایی از تامین مالی یا انتقال پول به ایران و خارج از این کشور خودداری کنند، اجرای این موافقتنامه ها دشوار یا غیر مممکن خواهد بود، زیرا این بانک ها از این موضوع نگران هستند که انجام چنین فعالیت هایی ممکن است مصداق نقض تحریم های باقیمانده علیه ایران شود، یا آنکه محدودیت های اعمال شده علیه ایران در صورت نقض موافقتنامه هسته ای توسط این کشور ممکن است دوباره برقرار شود.
وکلای متخصص در امور تحریم ها اعلام کرده اند در صورتی که بانک های بزرگ اروپایی از تامین مالی یا انتقال پول به ایران و خارج از این کشور خودداری کنند، اجرای این موافقتنامه ها دشوار یا غیر ممکن خواهد بود، به گفته این وکلا، بخشی از مشکل آن است که اطلاع پیدا کردن از آنکه یک شرکت یا شخص حقیقی در فهرست سیاه قرار دارد، یا آنکه در تملک یک فرد یا شرکت مورد تحریم است، در کشوری مانند ایران اقدامی دشوار است.
با وجود کاهش برخی از تحریم ها علیه ایران، کوبا و میانمار، اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا اکنون نقشی ناآشنا را به عنوان تنظیم کننده تجارت با کشورهایی به عهده گرفته است که آمریکا قصد دارد روابط خود را با آنها بهبود ببخشد.
وزارت خزانه داری آمریکا از پذیرفتن گفتگو درباره این موضوع خودداری کرد، اما سخنگوی این وزارتخانه گفت مقامات دولت آمریکا دست کم به 18 کشور جهان سفر کرده و درباره مساله ایران با آنها گفتگو کرده اند و با صاحبان بانک ها میزگرد برگزار کرده اند تا بدین ترتیب، «نگرانی های خاص آنها را برطرف کنند.»
«فرهاد علوی» وکیل متخصص در امور تحریم ها در موسسه «گروه حقوقی آکریویس» در این باره گفت وی معمولا می تواند با برقراری تماس با خط تلفن ویژه اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا، به دیدگاهی کلی در این باره دست پیدا کند که آیا انجام یک معامله، مجاز است یا نه. اما دریافت راهنمایی های مکتوب درباره یک معامله خاص، به معنای کمک برای نقض تحریم ها خواهد بود. این اقدام که «تسهیل» نام دارد، می تواند یک سال یا بیشتر به طول بیانجامد.
علوی در این باره گفت در یک مورد، یک سال و نیم تمام طول کشید تا مجوز گفتگو با یک خروجی رسانه ای ایران را دریافت کنیم.
وی گفت: «ناتوانی اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا در پاسخ سریع آن هم به علت حجم زیاد درخواست ها، باعث شده است این گلوگاه به وجود بیاید.»
بانک ها معمولا باید چنین تضمین های مکتوبی را دریافت کنند تا بتوانند معاملاتی را ولو غیرمستقیم، با ایران انجام دهند. صف طولانی به معنای آن است که پنجره فرصت فعالیت اقتصادی احتمالا پیش از دریافت پاسخ، بسته خواهد شد.
«هاتمن» در این باره گفت:‌«بانکها باید جمله ای را شبیه به این بشنوند که "اگر با حسن نیت اقدام کنیم، می توانید انتظار داشته باشید که ما هم هیچ گونه مجازات سنگینی را اعمال نخواهیم کرد. اما این پیامی نیست که دریافت می کنید. پیامی که دریافت می کنید چنین است‌: "ما تصمیم داریم قوانین خود را درباره ایران، با جدیت پیگیری کنیم.»


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده