ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مقام مسئول: بافت‌های فرسوده تهران با زلزله 6 ریشتری تخریب می‌شوند

مقام مسئول: بافت‌های فرسوده تهران با زلزله 6 ریشتری تخریب می‌شوند

ایرنا/ مدیر دفتر زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: مناطق 11، 12، 13 و 14 دارای بافت ریزدانگی، جمعیت بالا و خانه‌هایی با عدم رعایت مقررات ملی ساختمان است که وقوع زلزله خطرات فراوانی را برای آن در پی خواهد داشت.

به گزارش وزارت راه و شهرسازی، علی بیت‌اللهی درباره مشکلات بافت فرسوده تهران و آسیب‌پذیری آن در برابر زلزله اظهار کرد: جمعیت ساکن بافت فرسوده تهران بر اساس آمارهای رسمی یک میلیون و 200 هزار و براساس آمارهای غیر رسمی یک میلیون و 500 هزار نفر است.
به گفته این مقام مسئول، این جمعیت، تعداد ساکنان مستقر در بافت است که با عنوان جمعیت شب شناخته می‌شود، اما جمعیت روز و شناور این بافت‌ها بسیار بیشتر است؛ اگر در این بافت‌ها حادثه‌ای مانند زلزله رخ دهد فاجعه انسانی به وقوع می‌پیوندد.
مدیر دفتر زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی افزود: بیش از 50 درصد منطقه 10 بین نواب تا جنوب میدان آزادی و جنوب غرب تهران، مناطق 11 ،‌12، 13 و 14 دارای بافت‌های آسیب‌پذیر در برابر زلزله، ریزدانگی، جمعیت بالا و خانه‌هایی با عدم رعایت مقررات ملی ساختمان است که وقوع زلزله خطرات فراوانی برای خانه‌های واقع در این بافت‌ها در پی خواهد داشت.
وی خاطرنشان کرد: گسل شمال تهران در منطقه تجریش، گسل‌های شمال و جنوب شهر ری و همچنین گسل کهریزک در جنوب تهران، مهم‌ترین و اصلی‌ترین گسل‌های پایتخت محسوب می‌شوند.
بیت اللهی یادآور شد: علاوه بر این، بیش از 50 گسل کوچک و فرعی در سراسر تهران و پراکنده در اقصی نقاط شهر واقع شده‌اند که اینها نیز کم‌خطر نیستند؛ همچنین ممکن است گسل‌های دیگری در پایتخت وجود داشته باشند که مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی هنوز شناسایی نکرده و زیر خاک پنهان هستند.
این پژوهشگر زلزله‌شناسی تصریح کرد: وضعیت بافت‌های فرسوده تهران به گونه‌ای است که بسیاری از خانه‌های موجود در این بافت‌ها با یک زلزله 6 ریشتری هم تخریب می‌شوند و فرو می‌ریزند.
به گزارش ایرنا، تهران در ‌سال ٢٠١٤ درمیان پنج مخاطره همچون سیل، زلزله و طوفان به‌عنوان دهمین شهر پرمخاطره دنیا شناخته شده است و اگر بخواهیم تنها آسیب‌پذیری آن را از جانب زلزله مطرح کنیم، تهران با 15.6 ‌میلیون نفر جمعیت تاثیرپذیر ششمین شهر پرمخاطره دنیا خواهد بود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X