ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

هیئت رئیسه خبرگان پنجم چه کسانی هستند؟

ائین افتتاحیه پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری روز سه شنبه این هفته با پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی گشایش می یابد. بخش سیاست تبیان مجلس خبرگان

مراسم افتتاحیه پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری ساعت 9 صبح روز سه شنبه چهارم خرداد سال جاری پس از استماع سرود جمهوری اسلامی ایران و تلاوت آیاتی از کلام الله مجید با پیام رهبر معظم انقلاب گشایش می یابد.
این مراسم قرار است طبق سنوات گذشته در محل ساختمان سابق مجلس شورای اسلامی اسلامی با حضور جمعی از مقامات لشکری و کشوری و همچنین مهمانان و شخصیت های داخلی و خارجی برگزار شود.
در این مراسم علاوه بر تعیین هیئت رئیسه سنی، آیت الله جنتی رئیس هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات گزارشی از روند برگزاری پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری ارائه می کند. همچنین تحلیف منتخبان مردم در پنجمین دوره مجلس خبرگان و انتخاب هیأت رئیسه دائم از دیگر برنامه های این مراسم است.

رئیس سنی مجلس خبرگان پنجم کیست؟

بر این اساس، در ابتدای جلسه روز 4 خرداد از هیئت رئیسه سنی که قبلاً بر مبنای شناسنامه منتخبان تعیین شده اند، دعوت می شود  تا به جایگاه مخصوص رفته و اداره جلسه را به عهده گیرند.

در ابتدای جلسه روز 4 خرداد از هیئت رئیسه سنی که قبلاً بر مبنای شناسنامه منتخبان تعیین شده اند، دعوت می شود  تا به جایگاه مخصوص رفته و اداره جلسه را به عهده گیرند

طبق تبصره ماده 14 قانون انتخابات خبرگان هیئت رئیسه سنی، مرکب  از رئیس و نایب رئیس از سالمندترین و دو منشی از جوانترین اعضای حاضر در جلسه هستند که باید انتخابات هیئت رئیسه دائم را برگزار کنند.
در میان راه یافتگان به پنجمین دوره مجلس خبرگان، آیت  الله سید ابوالفضل میرمحمدی که از حوزه انتخابیه تهران به این مجلس راه یافته متولد سال 1302 هجری شمسی است که  اکنون در سن 93 سالگی به عنوان مسن ترین نماینده و سید  صدرالسادات حسینی 33 ساله از حوزه انتخابیه هرمزگان متولد سال 1363، جوان ترین عضو این مجلس است.
همچنین آیت الله ابراهیم حاج امینی دیگر نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان نیز 92سال سن دارد که بعد از آیت الله میرمحمدی مسن ترین فرد این مجلس شناخته می شود و احمد پروانی از حوزه انتخابیه گیلان با 34 سال بعد از سادات حسینی جوان ترین فرد این مجلس است.
به این ترتیب آیت الله میرمحمدی به عنوان رئیس، آیت الله امینی به عنوان نائب رئیس، سیدصدر السادات حسینی و پروانی نیز به عنوان منشی، اداره افتتاحیه مجلس خبرگان  رهبری دوره پنجم را عهده دار هستند.
طبق ماده پنج آئین نامه مجلس خبرگان پس از تعیین هئیت رئیسه سنی مراسم تحلیف منتخبان خبرگان مردم صورت می گیرد و پس از سخنرانی رئیس سنی،  از حضور میهمانان در مراسم افتتاحیه تقدیر می شود. در جلسه غیرعلنی نیز هیأت رئیسه دائم و کمیسیونها به مدت دو سال انتخاب می شوند. اعضای خبرگان روز پنج شنبه ششم خردادماه پس از زیارت مرقد مطهر امام خمینی با مقام معظم رهبری دیدار می کنند.


منبع : تسنیم

[ منبع این خبر سایت تبیان-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تبیان-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده