ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

85 درصد زباله‌های شهری قابل بازیافت است

85 درصد زباله‌های شهری قابل بازیافت است

ایسنا/ در کارگاه «مدیریت پسماند و کنوانسیون بازل» مطرح شد: عدم مدیریت صحیح پسماند به معنای دور ریختن ثروت و منابع ملی است.

ساناز ثابتی مسئول پسماند اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز با بیان اینکه یکی از مسائل ویژه و حیاتی در حفاظت از محیط زیست، مدیریت زباله ها و پسماندهایی است که انسان تولید می کند، گفت: بهترین شیوه مدیریت پسماند بازیافت مجدد مواد و بازچرخاندن آن ها در حلقه مصرف است.

ثابتی با اشاره به میانگین سرانه تولید زباله روزانه توسط هر ایرانی که 0/66 کیلوگرم است، اظهار کرد: با فرض ثابت بودن سرانه تولید زباله در کشور، در سال 2020 شاهد تولید روزانه 77 هزار تن زباله در کشور خواهیم بود.

عدم مدیریت صحیح پسماند به معنای دور ریختن ثروت و منابع ملی است
وی ضمن یادآوری این موضوع که رشد و توسعه یافتگی کشورها به معنای مصرف گرایی بیشتر مردم آن ها است، خاطرنشان کرد: از همین رو در کشورهای توسعه یافته میزان زباله تولیدی بسیار بیشتر از کشورهای فقیر است اما مدیریت صحیح پسماند در این کشورها منجر به کاهش خطرات و اثرات آن بر خاک، آب و هوا و در نهایت سلامت انسان می شود.

این کارشناس مدیریت پسماند ادامه داد: دور ریختن پسماند و عدم مدیریت صحیح آن برای بازیافت به معنای دور ریختن ثروت و منابع ملی است و از همین رو پسماند را طلای کثیف نامیده اند.

ثابتی تاکید کرد: مهم ترین هدف گذاری و اولویت در موضوع مدیریت پسماند در کشور باید تمرکز بر کاهش تولید و تفکیک زباله از میداء باشد.

وی اشاره ای هم به نقش نظارتی سازمان حفاظت محیط زیست در موضوع مدیریت پسماند داشت و افزود: سازمان حفاظت محیط زیست بدون مشارکت سایر دستگاه های مسئول، نمی تواند به نتیجه موفقیت آمیزی در این حوزه دست پیدا کند.

این کارشناس مدیریت پسماند با بیان اینکه مدیریت اجرایی پسماندهای عادی بر عهده شهرداری و مدیریت اجرایی پسماندهای ویژه برعهده تولید کننده خواهد بود خاطرنشان کرد: مدیریت کلیه پسماندها غیر از صنعتی و ویژه در شهرها و روستاها و حریم آنها بر عهده شهرداری و دهیاری است و لازم است تاکید کنم طبق آیین نامه سوزاندن پسماند در فضای باز ممنوع است.

بالغ بر 85 درصد زباله های شهری قابل بازیافت است
وی خاطرنشان کرد: بالغ بر 85 درصد زباله های شهری قابل بازیافت است و با مدیریت صحیح می توان آن ها را به چرخه مصرف بازگرداند. به طور کلی می توان زباله ها را به چند دسته مشخص همچون زباله های عادی، بیمارستانی و عفونی، ویژه و خطرناک، کشاورزی و صنعتی تقسیم کرد.

وی ادامه داد: تغییر نگرش و ترویج فرهنگ عدم مصرف گرایی، تدوین و اجرای قوانین و مقررات محدود کننده، تامین زیرساخت های لازم از جمله فعالیت های ضروری برای مدیریت صحیح پسماند در کشور است زیرا به رغم برخورداری از قوانین و دستورالعمل های مدیریت پسماند، این قوانین و دستورالعمل ها از ضمانت اجرایی برخوردار نیستند.

این کارشناس مدیریت پسماند یادآور شد: پسماندهای ویژه پرتوزا تابع قوانین و مقررات خاصی است و در گروه قوانین و مقررات عادی جای نمی گیرد.

وی اشاره ای هم به کنوانسیون بازل داشت و گفت: این کنوانسیون در راستای حمل و نقل فرامرزی مواد زائد خطرناک شکل گرفت.

ثابتی افزود: خودداری از انتقال پسماندهای خطرناک، دفن این پسماند در نزدیکترین محل، ممنوعیت انتقال پسماندهای خطرناک از کشورهای توسعه یافته به در حال توسعه برخی از مفاد این کنوانسیون است.

این کارشناس مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست را مرجع ذیصلاح ملی برای کنوانسیون بازل معرفی و اعلام کرد: ایران یکی از 14 مرکز منطقه ای کنوانسیون بازل در دنیا است.

وی یادآوری کرد: پسماندهای رادیواکتیو مشمول قوانین کنوانسیون بازل نیستند و از قوانین جداگانه ای برخوردارند.

ثابتی اشاره ای هم به آمار ارائه شده توسط unep داشت و گفت: بر اساس تخمین unep ، کل مواد زائد خطرناک تولید شده در جهان به 250 میلیون تن رسیده است.

این کارشناس مدیریت پسماند یکی دیگر از معضل های حوزه پسماند را تولدی و افزایش روزافزون پسماندهای الکتریکی و الکترونیکی دانست و اظهار کرد: رشد سریع این نوع پسماند، حاوی مواد زائد خطرناک بودن، حاوی ترکیبات با ارزش همچون طلا بودن از جمله نگرانی های مهم این حوزه است.

براساس گزارش پام، ثابتی کنواسیون های روتردام و استکهلم را از دیگر کنوانسیون های مرتبط با موضوع پسماند دانست و افزود: در کنار بازل که پسماندهای خطرناک را پوشش می دهد، استکلهم پوشش آلاینده های عالی پایدار، آفت کش ها، مواد شیمیایی و محصولات جانبی را در بر می گیرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده