ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نکات مطرح شده در تقریظ های رهبر انقلاب بر کتب دفاع مقدس

نکات مطرح شده در تقریظ های رهبر انقلاب بر کتب دفاع مقدس

عصر اندیشه/ علی شیرازی، نماینده رهبری در سپاه قدس گفت: کتاب از کانال های مختلفی خدمت مقام معظم رهبری میرسد. بعد از انتشار کتاب «دا» به دنبال این بودیم تا هر کتابی را که حوزه هنری منتشر می کند، به دست مقام معظم رهبری برسانیم. یادم است کتاب «پایی که جا ماند» را قبل از نشر خدمت ایشان بردیم که تفریظ بنویسند. بعد از آن کتاب «نورالدین پسر ایران» چاپ شد.

- از دفتر مقام معظم رهبری با من تماس گرفتند که آقای نورالدین و خانواده شان برای دیدار حضوری خدمت مقام معظم رهبری برسند. من با نورالدین تماس گرفتم و دعوتشان کردم. او هم به همراه همسر و نویسنده کتاب خانم «معصومه سپهری» که ساکن تبریز هستند به تهران آمدند و به دیدار مقام معظم رهبری رفتیم. ایشان با نورالدین به زبان ترکی خوش و بش کردند؛ 4 نسخه از کتاب را نزد مقام معظم رهبری بردیم و ایشان هم برای هر کدام از آقایان و خانم ها امضا کردند . بعد از این دیدار هم دستور دادند جلسه ای برگزار شود که تقریظ کتاب تحویل نورالدین و خانم سپهری شود.

-من چندین بار با دفتر مقام معظم رهبری صحبت کردم که تفریظ های حضرت آقا را منتشر کنیم، اما اجازه ندادند. به نظرم قبل از سال 1375 بود که سرانجام اجازه نشر دادند. من هم جان مایه تفریظ ها را به صورت مقاله ای در آوردم که نخستین بار در روزنامه جمهوری اسلامی به چاپ رسید.

- بعضی از تقریظ ها به دست نویسندگان می رسید، اما اکنون سیستم عوض شده است. تصمیم گرفتیم مجموعه تفریظ های مقام معظم رهبری را که مربوط به کتاب ها است، با شیوه روشنی ارائه دهیم. در کتاب « نسیم سبز خاطره ها » من سعی کردم نکاتی که در تفریظ نسبت به کتاب بیان شده است را بیاورم. و ضمناً یک نمای کلی از کتاب ارائه دهم تا افرادی که کتاب را می خوانند یک شناخت اجمالی از آن پیدا کنند.

- شاید اگر در سال های 1369 و 1370 تفریظ های مقام معظم رهبری منتشر می شد، استقبال از این کتاب ها بیشتر می شد و گام های بلندتری بر می داشتیم. البته در نهایت، وقتی که تفریظ های مقام معظم رهبری منتشر شد، گرایش به کتاب خوانی دفاع مقدس رشد و شدت گرفت، اما در سال های ابتدای دهه ی 1370 برای این که این فرهنگ در جامعه زنده شود، شب های خاطره برگزار می شد.

- اصل تفریظ ها در مرکز اسناد دفتر مقام معظم رهبری نگهداری می شوند. ایشان بر خیلی از کتاب ها تفریظ می زنند، ولی منتشر نمی شود. در یک مقطعی اصل تفریظ را به حوزه تحویل می دادند، اما از یک مقطعی به حوزه تحویل داده نشد و فقط در مرکز اسناد نگهداری می کرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده