ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اصلاح نظام بانکی از منظر 7 مقام مسئول و کارشناس

اصلاح نظام بانکی از منظر 7 مقام مسئول و کارشناس

اقتصاد نیوز/ موضوع اصلاح نظام بانکی کشور این روزها در کانون توجه دولت و مجلس قرار گرفته است. درحالی که هنوز دولت و بانک مرکزی لایحه اصلاح نظام بانکی را به مجلس ارائه نکرده با این حال مجلس نهم درصدد بود که در روزهای پایانی طرح عملیات بانکی بدون ربا را تصویب کند که البته این موضوع لغو و به مجلس دهم موکول شد.

به هرترتیب موضوع اصلاح نظام بانکی مدتهاست به چالش میان دولت و مجلس تبدیل شده است. اما چرا گشایش گره مشکلات نظام بانکی به اصلاح نظام بانکی و بازنگری در قانون عملیات بانکی بدون ربا که بیش از سه دهه است در حال اجراست برمی‌گردد؟ این پرسشی است که مسوولان و کارشناسان این عرصه به آن پاسخ می دهند.

اظهار نظرهایی که تاکنون برخی از مسوولان و کارشناسان در رابطه با اصلاح نظام بانکی مطرح کرده‌اند را مشاهده می‌کنید.
ولی‌الله سیف (رئیس کل بانک مرکزی)
بانک مرکزی با آینده‌نگری و نیازسنجی سه طرح مهم «اصلاح ساختار بانک مرکزی»، «ارزیابی سلامت نظام بانکی» و «ارتقای نظارت مالی در بانک‌ها» را به اجرا درآورده است.
از جمله اقدامات آتی بانک مرکزی در رابطه با اصلاحات ساختاری در حوزه پولی و بانکی و رفع مشکل تنگنای مالی بانک‌ها می‌توان به تلاش در جهت افزایش سرمایه پایه بانک‌ها، همراهی و همکاری با دولت در تاسیس شرکت مدیریت دارایی‌ها (AMC) جهت خروج دارایی‌های مسموم از ترازنامه بانک‌ها، حرکت در جهت استقرار حاکمیت شرکتی در شبکه بانکی، تقویت نظارت بانک مرکزی بر فعالان بازار پول و برخورد با موسسات مالی غیرمجاز،‌ اصلاح قوانین پولی و بانکی و به‌روزرسانی و یکپارچه‌سازی مجموعه قوانین متناسب با تجربیات و پیشرفت‌های دهه‌های اخیر و بهره‌گیری از تجارب و پیشرفت‌های جهانی در این زمینه اشاره کرد.
علی طیب‌نیا (وزیر اقتصاد)
شش محور مهم برای اصلاح نظام بانکی شامل توسعه بانکداری اسلامی اعم از باز‌مهندسی ابزارهای بانکداری، توسعه هدفمند بانکداری و حصاربندی فعالیت‌های بانکی، توسعه بانکداری دیجیتال و افزایش کارایی و رقابت شامل رتبه‌بندی و امتیازدهی بانک‌ها، توسعه نظارت و تنظیم‌گری می‌شود.
طهماسب مظاهری(رئیس پیشین بانک مرکزی)
اتفاقاً در دوره جنگ هم موضوع اصلاح نظام بانکی مطرح بوده اما دولت این مجال را نیافت که این کار را انجام دهد و در واقع همین‌که در آن مقطع قانون عملیات بانکی بدون ربا تدوین شد به نوبه خود کار بزرگی بود و با توجه به شرایطی که وجود داشت فرصت اصلاح قانون وجود نداشت.
در دوره آقای احمدی‌نژاد موضوع اصلاح نظام بانکی بیشتر در حاشیه قرار داشت چرا که دیدگاه دولت به بانک تغییر کرده بود. دولت به بانک مثل یک صندوق نگاه می‌کرد و رئیس دولت این تصور را داشت که منابع بانک متعلق به دولت است و می‌تواند برای این منابع هر تصمیمی که بخواهد بگیرد.
اکبر کمیجانی (قائم مقام بانک مرکزی)
موضوعاتی مانند حوزه فعالیت بانک‌های مرکزی، بانک‌ها و موسسات اعتباری، اهداف، وظایف، اختیارات، مسوولیت‌ها، سرمایه، کفایت سرمایه، کیفیت دارایی‌ها، نحوه مدیریت و تصمیم‌گیری، سیاستگذاری پولی، اعمال سیاست پولی در قالب بانکداری بدون ربا، ابزارهای نظارتی، نحوه نظارت، ارکان بانک مرکزی، پول ملی، نحوه انتشار، اطلاع‌رسانی، شفافیت، پاسخگویی و موضوعاتی مانند اینها، که در نهایت به اصلاح ساختار نظام بانکی شامل بانک مرکزی و بانک‌ها و موسسات اعتباری و انجام مطلوب وظایف آنها منجر می‌شود، در مرکز توجه قرار گرفت.
غلامرضا مصباحی‌مقدم (نماینده ملجس)
یک نسخه از این طرح توسط رئیس مجلس به مقام معظم رهبری تقدیم شده و رهبری در دیداری اظهار داشتند که این طرح را مشاهده کرده‌اند و به دو پاورقی آن که مسئله جریمه دیرکرد را حل کرده اشاره کردند و مقام معظم رهبری فرمودند این طرح نکات خوبی را مطرح کرده است.
استفاده از عقود مشارکت معدنی برای بنگاه‌های بزرگ در این طرح دیده شده با توجه به اینکه بانک می‌تواند در مدیریت پروژه مشارکت کند.
نکته دیگری که در این طرح دیده شده استفاده از قرض الحسنه برای خانواده‌های نیازمند است که حساب قرض الحسنه تبدیل به حساب پس‌انداز به عنوان وکالت برای قرض الحسنه دادن است.
بانک‌ها دیگر هیچ بهانه‌ای برای استفاده از این منابع نخواهند داشت تا سود 30 درصد و بیشتر حاصل کنند. شورای نگهبان مصوبات مجلس را با شرع و قانون تطبیق می‌دهد اما نظارت بر دستورالعمل بانک‌ها و عملکرد بانک مرکزی ندارد.
کوروش پرویزیان(یک مقام ارشد بانکی)
امیدواریم به صورت جامع به این طرح پرداخته شود، قانون پولی و بانکی قانونی عام است و همه در آن باید دخیل باشند.
بانک مرکزی لوایح خود را تحویل دولت داده است ولی در جلساتی که در وزارت اقتصاد در این رابطه تشکیل می‌شد، همچنان در ارتباط با برخی فصول اختلاف نظرهایی وجود دارد.
یکی از نقاط قوت دیگر طرح مدل جریمه دیرکرد است. اما در خصوص محاسبات حسابداری و مالی و روش آن، بحث‌هایی وجود دارد و باید براساس استانداردهای حسابرسی و ثبت و ضبط آن تجدیدنظرهایی صورت گیرد.
حمید قنبری(یک مقام ارشد بانکی)
تفاوت لایحه دولت با طرح مجلس در این است که نمایندگان مجلس با دیدگاه رادیکالی این قانون را اصلاح کرده‌اند اما در لایحه‌ای که دولت در اصلاح نظام بانکی انجام داده روند معقولی حاکم شده است.
در بانکداری اسلامی به دنبال آن هستیم تا قرض با بهره را از سیستم بانکی حذف کنیم. به جای آن سایر عقود (مشارکتی یا مبادله‌ای) را در نظر گرفته‌ایم اما همین مساله چالش‌هایی بسیاری را تاکنون به وجود آورده و باعث بروز سردرگمی شده است.
به نظر می‌رسد راه صحیح اصلاح نظام بانکی و اسلامی کردن بانک‌ها، چیزی غیر از وارد کردن عقودی چون مشارکت مدنی و مضاربه و فروش اقساطی به نظام بانکی و درگیر کردن بانک‌ها در این عقود است.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده