ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مشغله زیاد می تواند به مغز کمک کند

همه ما افراد با مشغله فکری و کاری زیاد را می شناسیم. شاید خود ما یکی از همین افراد باشیم. اما جای نگرانی نیست، چرا که نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد مشغله زیاد باعث افزایش توانایی مغز ما می شود.

مشغله زیاد می تواند به مغز کمک کند

دکتر سارا فستینی، محقق دانشگاه دالاس تگزاس، و مشاور او دنیس پارک، نتیجه مطالعه شان در این زمینه را در مجله Frontiers in Aging Neuroscience منتشر کردند. آن ها در واقع بیش از 300 نفر که سنی بین 50 تا 89 سال داشتند را از نظر عملکردهای شناختی مغزشان که شامل حافظه، استدلال و سرعت ذهنی می شود، مورد آزمایش قرار دادند.

همین افراد، به پرسشنامه هایی هم در خصوص مشغله هایشان پاسخ دادند. به گفته دنیس پارک، افرادی که مشغله های سخت و زیاد را گزارش کردند، استرس زیادی از خود نشان دادند؛ حتی در پاسخ های آن ها این استرس وجود داشته است. اگر شما به طور مداوم مشغله داشته باشید و هورمون های استرس را به بدن خود راه بدید؛ ممکن است برای عملکرد شناختی مغزتان بد باشد.

به همین دلیل این محققان در ابتدا تصور می کردند که افراد با مشغله های فراوان و بی وقفه عملکرد شناختی ضعیف تری داشته باشند، در حالی که نتایج هر آزمایش آن ها را شگفت زده کرد.

در واقع افرادی که روزهای پر مشغله تری داشتند و کمتر وقت آزاد را در روز تجربه کردند؛ در آزمایش های مربوط به عملکرد شناحتی مغزشان از افراد با مشغله کمتر پیش افتادند و امتیاز بالاتری به دست آوردند.

این نتایج نشان می دهد که شاید مغز انسان با انجام فعالیت های متعدد و مداوم، قدرت و توانایی بیشتری به دست می آورد و در واقع هوش افراد با مشغله زیاد تیزتر است.

اگر افراد بتوانند در سنین بالا نیز فعالیت خود را ادامه بدهند و هم چنان فعال بمانند؛ می توانند با بیماری زوال عقل مقابله کنند.

منبع: تک شات

[ منبع این خبر سایت عصر ایران-فناوری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت عصر ایران-فناوری منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده