ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

گل مهربانی در دل‌تان بکارید!

گل مهربانی در دل‌تان بکارید!

خراسان/ مورد محبت واقع شدن و محبت کردن برای همه انسان ها لذت بخش است، اما گاهی مشکلات و سختی ها باعث می شود انسان با خودش بگوید: «چرا فقط من باید به دیگران محبت کنم؟» یا «دیگر اصلا به دیگران محبت نمی کنم چون یک کم محبت کردن باعث می شود از سر و کولت بالا بروند!». رضا آذریان، کارشناس ارشد روان شناسی در گفت و گو با ما نکاتی را درباره اهمیت محبت کردن و راهکارهای نهادینه کردن این عادت خوب در رفتارهایمان می گوید.
به هزار و یک دلیل مهربانی کنید!
برای محبت کردن در حق دیگران دلایل زیادی وجود دارد. محبت کردن باعث می شود احساس بهتری پیدا کنند و تحت تأثیر قرار بگیرند. یک پژوهش روان شناسی در فرانسه که نتایج آن هم به تازگی منتشر شده است، نشان می دهد مهربانی کردن به دیگران برای خود شما هم خوب است. در تحقیقی که توسط دکتر سونیا لیومبومیرسکی، استاد روان شناسی دانشگاه فرانسه انجام شده است از گروهی از دانشجویان خواسته شد به مدت شش هفته، هر هفته ۵ اقدام عملی محبت آمیز به صورت تصادفی انجام دهند. نتایج این تحقیق نشان داد رضایت آنان از زندگی بعد از این 6 هفته تا ۴۱/۶۶ درصد افزایش پیدا کرد؛ بنابراین مهربان بودن تاثیر بسیار مثبتی بر سطح رضایت افراد از زندگی دارد. اگر مهربانی را برای خود به یک عادت تبدیل کنید، باقی عمر خود، انسان شادتر و با احساس رضایتمندی بیشتری خواهید بود.
از ته دل مهربانی کنید
راحت ترین راه برای نهادینه کردن هر کاری در رفتارهایتان این است که اول از همه برای انجامش دلیلی بیابید. وقتی از ظاهر دیگران تعریف می کنید یا به دوستی به دلیل پیشنهاد شغلی خوبی که دریافت کرده است، تبریک می گویید، این کار خود را با احساس ناخشنودی یا حسادت همراه نکنید. اگر از چیزی تعریف می کنید اجازه دهید از ته دل باشد. با این کار لذت تجربه چندباره این احساس شما را به تکرار آن تشویق خواهد کرد.
شیوه محبت کردن الزاما هزینه زا و سخت نیست
لازم نیست همیشه شیوه های هزینه زا یا سخت را برای محبت کردن انتخاب کنید. محبت کردن به دیگران هزاران شیوه دارد که با کمی توجه به اطراف، آن ها را بسیار ساده و دست یافتنی خواهید یافت.
بیشتر افراد تصور می کنند که مهربانی کردن به دیگران کاری پر دردسر و زحمت آفرین است، این در حالی است که می توان برای محبت کردن به اطرافیان با کارهای ساده ای همچون باز نگه داشتن در برای فردی که بعد از شما قصد ورود به ساختمان را دارد، احوال پرسی صبحگاهی از راننده تاکسی و هزاران کار کوچک دیگر مثل این ها که شاید خیلی به چشم شما نیایند؛ تاثیر قابل توجهی روی زندگی گذاشت.
از تاثیر گفتن متشکرم غافل نشوید
فراموش شده ترین شیوه مهربانی شاید قدردانی باشد چون آن قدر به این موضوع توصیه شده است که برای هر فردی عادی شده و گاهی به آن بی توجهی می کند. یک تشکر خشک و خالی بابت لطف یکی از اعضای خانواده، دوست یا آشنایان کمتر از ده ثانیه زمان شما را خواهد گرفت؛ اما تأثیر آن می تواند مدت ها دوام داشته باشد. باور کنید که عبارت های ساده ای مانند «متشکرم» و «ممنون» می تواند احساس خیلی خوبی به دیگران ببخشد.
هدف های خیرخواهانه داشته باشید
داشتن باورهایی که بتوانیم نیت خیرمان را از آن طریق ابراز کنیم، اهمیت زیادی دارد.
آرمان شما چه کمک به یک موسسه خیریه باشد، چه کمک به یک دوست برای حل مشکلاتش، باعث می شود از زندگی تان لذت بیشتری ببرید. در این بین، پذیرفتن سرپرستی یک کودک که یکی از طرح های خیرخواهانه کمیته امداد هست هم توصیه می شود.
به زور لبخند بزنید!
در گیر و دار کمک به دیگران، مهربان بودن با خودتان را از یاد نبرید. همه ما موجودات مهم و منحصر به فردی هستیم که لیاقت برخوردی مناسب و توام با احترام را داریم.
با بالا گرفتن مشغله ها و درگیری های روزانه، خیلی راحت ممکن است مهربان بودن با خود را از یاد ببریم؛ اما تنها راه حقیقی کمک به دیگران این است که اول به خودمان کمک کنیم؛ بنابراین، با خودتان مهربان باشید. جسم و ذهن شما قدردان این توجه خواهد بود.
شاید بتوان گفت آسان ترین کار برای مهربان بودن با خود، داشتن لبخندی روی لب باشد. حتی اگر گاهی اوقات انرژی درونی لازم برای قرار دادن لبخند روی لب های خود را ندارید، تلاشی عمدی برای این کار، بی آن که کلامی رد و بدل شود تاثیرگذار است؛ بنابراین از لبخند زدن غافل نشوید؛ زیرا همین کار کوچک می تواند روز شما را از این رو به آن رو کند![ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده