ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آیا ترامپ در برابر ایران هسته‌ای مسیری مشابه اوباما را طی خواهد کرد؟

آیا ترامپ در برابر ایران هسته‌ای مسیری مشابه اوباما را طی خواهد کرد؟

جهان/ متن پیش رو در جهان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

رسانه ها از زبان ترامپ پاره کردن برجام را پس از رسیدن به ریاست جمهوری و رفتن به اتاق بیضی کاخ سفید منتشر کرده اند. ترامپ معتقد است که امریکا در دوران اوباما باید به ایران سخت تر از این می گرفته است.
آیا ترامپ در برابر ایران هسته‌ای مسیری مشابه اوباما را طی خواهد کرد؟
دونالد ترامپ در تبلیغات انتخاباتی تاکنون تلاش کرده که در سیاست خارجه خود را مقتدرتر و قوی تر از اوباما نشان بدهد. او می گوید چینی ها را باید تحت فشار قرار داد و شرکای آمریکا همچون عربستان باید به آمریکا پول بدهند تا حافظ حاکمیت آنها باقی بماند. حتی گفته است که کره جنوبی و ژاپن نیز باید سهم بیشتری برای شراکت نظامی با آمریکا پرداخت کنند.

ترامپ اما درباره برجام و توافق هسته ای با ایران معتقد است که این توافق یک توافق بسیار بد است و تامین کننده منافع آمریکا و به خصوص اسراییل نیست.

به همین دلیل حتی رسانه ها از زبان وی پاره کردن برجام را پس از رسیدن به ریاست جمهوری و رفتن به اتاق بیضی کاخ سفید منتشر کرده اند. ترامپ معتقد است که امریکا در دوران اوباما باید به ایران سخت تر از این می گرفته است.

با این وجود بسیاری معتقدند که اساسا صحبت های ترامپ درباره سیاست خارجه آمریکا بسیار کلی مطرح شده و عملا چارچوب و استراتژی جدید و مشخصی را دنبال نمی کند و ضمن اینکه گاه متناقض نیز است. مثلا ترامپی که خواهان اعمال فشار بیشتر به چین در عرصه جهانی است می گوید در دوران وی روابط روسیه و آمریکا بسیار خوب خواهد بود و با شخص پوتین روابط بسیار خوبی خواهد داشت. این در حالی است که چالش های آمریکا و روسیه در برخی حوزه ها به مراتب از چالش های آمریکا و چین پررنگ تر است. ضمن اینکه ترامپ هنوز به کاخ سفید راه پیدا نکرده با برخی از وزاری کشورهای بزرگ اروپایی کارشان به موضع گیری علنی در برابر یکدیگر کشیده است.

در همین حال ترامپی که از توافق هسته ای با ایران انتقاد می کند در مصاحبه‌ای اعلام کرد که حاضر است با هدف تلاش برای توقف برنامه هسته‌ای کره شمالی با رهبر این کشور مذاکره کرده و تغییر عمده در سیاست آمریکا نسبت به پیونگ‌یانگ را پیشنهاد دهد!

این نامزد حزب جمهوریخواه از ارائه جزئیات بیشتر در مورد طرح مذاکرات خود با کره شمالی امتناع کرد اما اعلام کرد که آماده گفتگو با رهبر این کشور است. وی در این باره گفت: من با او صحبت خواهم کرد. هیچ مشکلی برای گفتگو با او ندارم.

این در حالی است که روش ترامپ برای گفتگوی مستقیم با کیم برخلاف رویه باراک اوباما است که این وظیفه را به عهده مقامات ارشد کاخ سفید محول کرده است.

در همین حال پرونده هسته ای ایران با کره شمالی قابل قیاس نیست. کره شمالی تاکنون چندین آزمایش شلیک موشک با کلاهک هسته ای داشته ولی ایران حتی به تایید سازمان های اطلاعاتی آمریکا و اروپایی دست به ساخت سلاح هسته ای نزده و برنامه ایران کاملا صلح آمیز است.

این موضوع نشان می دهد که ترامپ در سیاست خارجه خود چندان چارچوب مشخصی ندارد و ضمن اینکه در حوزه مواضع آمریکا در قبال کشورهای دارای فناوری هسته ای دچار تناقض است. از سویی همین ترامپ بود که چند روز قبل در کمال تعجب بسیاری در دنیا گفته بود که کره جنوبی و ژاپن می توانند بروند و برای خودشان سلاح هسته ای بسازند!

بدین ترتیب می توان گفت که اظهارات ترامپ درباره توافق هسته ای با ایران تنها جنبه تبلیغاتی دارد و بیشتر از سر مخالفت خوانی با اوباما است.

ضمن اینکه این مواضع نشان می دهد که ترامپی که برای کشوری همچون کره شمالی با سیاست های خاصش به گزینه دیپلماتیک می اندیشد در برابر ایران نیز راهی جز این نخواهد داشت. هر چند که سالهاست که هیچ رئیس جمهوری در آمریکا راهی و گزینه ای جز گفتگو با ایران نداشته است.

در همین حال بسیاری در جامعه آمریکا مدل برجام در برابر ایران را موفقیتی برای آمریکا می دانند که حتی خواهان تکرار آن در حوزه های مشابه با دیگر کشورها نیز هستند.

همچنانکه «جیک سالیون» مشاور ارشد هیلاری کلینتون در زمان وزارت خارجه او در نشست اندیشکده «اِیژن سوسایتی» (Asian Society) در نیویورک شرکت کرد و تلاش برای توسل به تجربه مذاکرات و تحریم‌های ایران در قبال کره شمالی را از اولویت‌های سیاست خارجی او خواند.

او در نشست این اندیشکده در نیویورک تاکید کرده که هیلاری کلینتون خواهان تکرار تجربه مذاکرات با ایران و اعمال تحریم‌ها علیه آن، در قبال کره شمالی است.

مشاور ارشد کلینتون بار دیگر با مثال زدن از تجربه و مدل ایران تصریح کرد: «آن مذاکرات با تلاش جامع و دقیق پایه ریزی شد؛ تلاشی که تقریبا اقتصاد همه کشورهای مهم جهان را در کنار هم متحد کرد و فشار واقعی به رژیم (ایران) اعمال کرد. باید مانند مورد ایران، فهم و انتظارات کره شمالی از انتخاب‌هایشان، ترسیم مجدد شود».


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده