ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

المانیتور عنوان کرد؛ بزرگترین پیروزی روحانی در آستانه تبدیل شدن به یک مسئولیت سنگین است

المانیتور عنوان کرد؛ بزرگترین پیروزی روحانی در آستانه تبدیل شدن به یک مسئولیت سنگین است

جام نیوز/ متن پیش رو در جام نیوز منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

وبگاه خبری تحلیلی المانیتور (Al-Monitor) در یادداشتی به تلاش های بسیاری که دولت روحانی به منظور به سرانجام رساندن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نمود، اشاره کرده و ضمن آن با توصیف وضعیت کنونی اقتصاد ایران، اجرای صحیح آن را به یک مسئولیت سنگین بر خلاف یک برد شیرین؛ تشبیه کرده است.

المانیتور در این یادداشت نوشت: «هر دو کشور آمریکا و ایران اعتماد کمی در اجرای توافق هسته ای به یکدیگر دارند اما ایران به منظور برطرف کردن تحریم های حاکم بر این کشور پیش قدم شده و گام هایی اساسی در این جهت برداشت. اما در مقابل تغییر ملموسی در اقتصاد خود به چشم ندید.

مقامات ایرانی، بخصوص نخبگان سیاسی و جمعیت کثیری از جامعه متوسط ایران که از حصول توافق هسته ای استقبال می نمودند اکنون دولت آمریکا را به نقض برجام و قدم نگذاشتن آنان در اجرای صحیح توافق متهم میکنند. که میتواند توافق صورت گرفته کنونی را بیش از پیش شکننده کند.»

در ادامه این یادداشت المانیتور با اشاره به شرایط پساتحریمی و محقق نشدن اهداف ایران در این زمینه مینویسد: «پایه های توافق هسته ای میان ایران و قدرت های جهانی به منظور بهره بردن تمام طرفین از آن بنا شده بود. در اوایل ماه ژانویه ایران با تغییرات اساسی که در برنامه هسته ای خود داد، راه را برای نظارت های دقیق و افزایش توان قدرت های دنیا در بررسی فعالیت های هسته ای کنونی و آتی خود باز نمود که در ازای آن در انتظار رفع تحریم های اقتصادی خود بخصوص از سوی اتحادیه اروپا بود. همچنان تهران تنها رفع تحریم ها را خواستار نبود بلکه میخواست با حصول این توافق حیات تازه ای به اقتصاد خود ببخشد.

سرانجام تحریم ها برداشته شدند، اما شرایطی را که ایران در پسابرجام به دنبال آن بود، هیچگاه محقق نشد. گذشته از جلوگیری ایالات متحده از تعامل آزادانه ایران با دنیا به منظور آنچه نگرانی از اقدامات بی ثبات کننده این کشور در منطقه میخواند، بدون شک سیاست داخلی ایران و خطرات اقتصادی که خود این کشور بوجود آورده بود نیز مانع همکاری شرکت ها و سرمایه گذاری آنان در ایران شده بود.»

این پایگاه آمریکایی در مصاحبه های خصوصی که با نمایندگان بانک های اروپایی داشته است، معتقد است که آنان به دلیل آنچه خود به خطر افتادن موقعیت کسب و کارشان در ایالات متحده مینامند؛ از انجام معاملات با ایران اجتناب میکنند. این بانک ها همچنان ترس از عواقب همکاری با ایران در آینده را نیز عامل دیگری از عدم تمایل خود عنوان کرده اند.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X