ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

گزارشی از وضعیت و زمانه مسلمانان در نپال

به گزارش «شيعه نيوز»، الجزیره در گزارشی به وضعیت و زمانه مسلمانان در نپال پرداخته است. مسلمانانی که پس از قرنها تبعیض و نادیده انگاری می روند تا از زیر خاکستر بی توجهی ها بیرون آیند.

مدتها پیش اسلام به نپال آمد. وقتی تجار مسلمان کشمیری در راه تبت، از کاتماندو می گذشتند، قرن ۱۵ میلادی بود. از این مسلمانان کشمیری هنوز یک مسجد در کاتماندو باقی مانده که به نام تکیه معروف است.

قرنها بود که مسلمانان در سایه زندگی می کردند اما با شورش مائوئیست ها بین سالهای ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۶، این مسلمانان از زیر خاکسترها بیرون آمدند. درحقیقت این شورش ها بود که باعث شد حقوق مسلمانان و فرهنگ آنها شناخته شود.

درسال ۲۰۰۸ و زمانی که حکومت پادشاهی در نپال برافتاد، برای اولین بار اعیاد مسلمانان در این کشور به رسمیت شناخته شد.

مسلمانان نپال عموما در منطقه بانکه در ۵۰۰ کیلومتری کاتماندو و در جایی به نام tarai زندگی می کنند. اما مسلمانان بیشتر در کاتماندو از ثروت و قدرت بیشتری برخوردارند.

با اینکه مشکلاتی از جمله تبعیض شدید و بی سوادی در میان مسلمانان-بویژه در میان زنان- وجود دارد اما این اقلیت در نپال به شدت در حال رشد است و امیدوار است در سالهای آینده به حقوق از دست رفته خود دست یابد.انتهای پیام/654

[ منبع این خبر سایت شیعه نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شیعه نیوز منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده