ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ارائه خدمات آزمایشگاهی ژنتیکی به اقشار کم برخوردار جامعه

به گزارش خبرنگار مهر، محمود تولایی امروز در افتتاحیه دومین کنگره بین‌المللی و چهاردهمین کنگره ملی ژنتیک ایران اظهار داشت: تسلط دانشمندان بر مطالعه فرآیندهای درون سلولی و تغییرات در ساختار یا بیان آنها و کشف تاثیر متقابل محیط و ژن ها، راه را برای پیشرفت های سریع در تحقیقات سرطان، تشخیص های زودهنگام مبتنی بر شاخص های ژنی و تشکیل کتابخانه های ریزمولکولی و همچنین مدل سازی ژنوم موجودات برای طراحی داروهای هدفمند را در مسیر توسعه و پیشرفت قرار داده است.

وی افزود: مسیر کشف راه های خلقت، پویا و بالنده است و دانشمند متعهد می شود که به موازات کشفیات و درک جدید از حیات باید توجه به موضوعات اخلاقی و ایمنی زیستی را سرلوحه کار خود قرار دهند.

رئیس انجمن ژنتیک ایران با بیان اینکه در افق سند چشم انداز کشور که با هدایت های رهبر اندیشمند و فرهیخته به موضوع دستیابی به عرصه های نوین دانش ژنتیک و زیست فناوری تاکید فراوانی شده است، گفت: امیدوار هستیم این دانشمندان به موازات سایر عرصه‌های دانشی پیشرفت های نوینی را به کشور و جامعه علمی ارائه کنند.

تولایی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از جوانان فرهیخته و دانشمند خود انتظار دارد با پیمودن راه های میانبر و استفاده از تجارب گران سنگ دانشمندان در اقصی نقاط عالم، احیاگر افتخارات دانشمندان ایرانی عهد دوران باستان و هخامنش باشند. دانشمندانی همچون اسکیلاس مکتشف و طراح قنات، آرتافر مهندس و سازنده کانال آتوس، استانس شیمیدان عصر هخامنش، یعقوب ابن طارق ستاره شناس، جابر ابن حیان شیمیدان و کانی شناس و... قطراتی از دریای تمدن در دوران رنسانس علمی در ایران کهن بوده اند.

به گفته رئیس دومین کنگره بین المللی و چهاردهمین کنگره ملی ژنتیک ایران، قطعا دستیابی به این افق های روشن، نیازمند برنامه‌های آینده پژوهی، پایش مستمر علوم، تعامل موثر با دانشمندان پیشرو در سراسر عالم و مشارکت گذاری یافته های علمی است.

وی تاکید کرد: امروز بر خود می بالیم که محققان کشورمان همگام با محققان خارجی در زمینه ژنتیک فعالیت کرده اند.

تولایی با اشاره به فعالیت و اقدامات انجمن ژنتیک در سال های گذشته گفت: در دو سال گذشته بنیاد خیریه ژنتیک توسط انجمن ژنتیک ایران راه اندازی شد. همچنین در سال گذشته، آزمایشگاه ژنتیک برای ارائه خدمات در زمینه ژنتیک به مردم کم‌برخوردار جامعه راه اندازی شد.

رئیس انجمن ژنتیک ایران ادامه داد: همواره آزمایشگاه ژنتیک در حال فعالیت است و به این قشر جامعه (کم‌برخوردار) خدمات آزمایشگاهی ارائه می کند.

تولایی اظهار کرد: امیدواریم شاهد پیشرفت در حوزه ژنتیک در سراسر کشور توسط محققان ایرانی باشیم.

[ منبع این خبر سایت مهر-دانش می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-دانش منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده