ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سیاست ایران توسعه صلح و ثبات در منطقه است

به گزارش خبرگزاری مهر، سیدعباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه در توکیو و در نشست چالشها و فرصت های فراروی اجلاس سران گروه ۷ در مرکز مطالعات بین المللی سیاست عمومی ژاپن (CIPPS) با موضوع نظم آینده خاورمیانه سخنرانی کرد.

عراقچی در ابتدای سخنانش با تسلیت به بازماندگان حادثه سقوط هواپیمای مصری، به احتمال تروریستی بودن حادثه اشاره کرد و اظهار داشت: امروز دیگر کمتر کسی از حوداث اینچنینی در خاورمیانه اظهار تعجب می کند. متاسفانه ما در خاورمیانه با روند رو به رشد تروریسم مواجه هستیم. این روند رو به گسترش تروریسم که داعش نماد اصلي آن است با نمایش افراطی خشونت به بربریت و توحش رسیده است. این تروریسم هرچند الان عمدتا در عراق و سوریه حضور دارد ولی بزرگترین تهدید منطقه به شمار مي رود چرا که هدف خود را تغییر در نظم کل خاورمیانه می داند.

معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه با اشاره به نقش جمهوری اسلامی ایران در مقابله با تروریسم در منطقه غرب آسیا خاطرنشان کرد: سیاست ایران توسعه صلح و ثبات در منطقه است. امروز ایران نه فقط امن ترین کشور منطقه است بلکه بیشترین نقش را هم در مبارزه با تروریسم دارد.

عراقچی دستیابی به برجام را نمونه منحصربه فردی از تحولات مثبت در منطقه غرب آسیا دانست و افزود: مذاکرات هسته ای به این دلیل به سرانجام رسید که اولا طرف مقابل زبان احترام را برای سخن گفتن برگزید ثانیا در این مذاکرات رویکرد برد-برد از سوي هر دو طرف اتخاذ شد.

وی با تاکید بر اینکه بحران سوریه راه حل نظامی ندارد، درعین حال هرگونه گفتگو با تروریستها در سوریه را رد کرد و اظهار داشت: در منطق تروریستها جایی برای گفتگو و تعامل وجود ندارد اما در بین سایر طرفها باید به یک راه حل مذاكراتي رسید.

رئیس ستاد اجرایی برجام در وزارت امور خارجه بر تعهد جمهوری اسلامی ایران بر اجرای برجام تاکید کرد و افزود: تحریمها علیه ایران رفع شده است اما لازم است کشورهای اروپایی و ژاپن با تشویق بخش خصوصی خود در بهره گیری از فرصت همکاری اقتصادی با ایران، در جهت منافع دو طرف و موفقیت آمیز بودن برجام گام هاي بيشتري بردارند.

عراقچی در بخش میزگرد این نشست هم در پاسخ به پرسشی درباره اقدام عربستان در قطع روابط با ایران گفت: من فکر می کنم آنها در این مورد دچار اشتباه محاسباتی شده اند. ما به رقابت بين ایران و عربستان در منطقه قائل نيستيم. هر دو كشور از بازیگران مهم خاورمیانه هستند. افراط گرایی و تروریسم تهدید مشترک منطقه ماست که نیاز به مفاهمه و رویکرد مشترک همه بازیگران دارد.

[ منبع این خبر سایت مهر-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده