ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

گلایه وزیر بهداشت از وجود رانت‌ دولتی در بازار دارو

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: دستگاه‌ها از مداخله در صنعت دارو پرهیز کنند زیرا رانت دولتی مانع رقابت بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری و قانون‌گذاری است.  خبرگزاری فارس: سید حسن هاشمی در حاشیه مراسم رونمایی از خط تولید داروهای جدید، گفت: سیاست‌گذاری وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو بر روی بحث تولید دارو واردات و صادرات منطقی بوده و امیدواریم حمایت بیشتری انجام شود تا استعدادها و نخبگان این حوزه کشف و مورد حمایت قرار گیرند.

وی ادامه داد: صادرات دارو طی یکی دو سال اخیر دو برابر افزایش یافته و این دسترسی مردم را کاهش نداده است، بلکه در کنار این اقدام اگر هزار میلیارد تومان دولت به صنعت دارو که نیاز به نوسازی و بازسازی دارد،‌ کمک کند نتیجه بهتری خواهیم گرفت.

وی در مورد تعیین تکلیف تعرفه‌های درمانی سال 95 گفت:‌ این تعرفه‌ها قرار بود در جلسه هیأت دولت چهارشنبه گذشته اعلام شود. بحث‌های کامل بر روی آن انجام شده و منتظر موافقت رئیس جمهوری هستیم اما ایشان به سفر دولت رفته در نتیجه پس از موافقت وی نتیجه را اعلام می‌کنیم.

وزیر بهداشت گفت: 300 قلم دارو کمبود داشتیم که اکنون به 30 قلم رسیده، 10 هزار متخصص توزیع شده و 11 میلیون نفر بیمه شده‌اند. در کنار این اقدامات واردات دارو افزایش یافته ولی واردات بالا نرفته و سهم تولید داخل بیشتر شده است. سهم تولید داخل 60 درصد بود که اکنون به 70 درصد رسیده است.

وی گفت:‌ طبق برنامه ششم توسعه که هنوز تصویب نشده، سهم تولید داخل دارو باید 75 درصد باشد. که ما تا این میزان موفق شده‌ایم.

وزیر بهداشت ادامه داد: علیرغم فراهم شدن فرصت برای صادرات و اینکه در این زمینه کم نگذاشته‌ایم و فضا ایجاد کرده‌ایم اما متأسفانه نه تنها در بحث دارو که در سایر حوزه‌ها نیز بخش خصوصی ایران برای صادرات آموزش کافی ندیده که باید توانمند شود.

وی افزود: بانک‌ها می‌توانند در این زمینه کمک کنند البته دستگاه حکومتی از مداخله در صنعت دارو باید پرهیز کنند. چرا که به دلیل وجود رانت‌های دولتی در سرمایه‌گذاری و قانونگذاری، بخش خصوصی نمی‌تواند رقابت کند.

وی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه نامزد ریاست جمهوری خواهد شد، گفت:‌ متأسفانه همه چیز حاشیه شده است و متن که مردم هستند فراموش شده‌اند و قبلاً هم در این مورد صحبت کرده‌ام و دیگر بازگو نمی‌کنم.

همچنین رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو نیز گفت:‌ طی دو سال گذشته حدود 60 قلم دارو در کشور تولید شده است اما مرکز رشد دارویی دانشگاه تهران 20 قلم دارو معرفی کرده که 7 قلم آن جدید است و امروز رونمایی شده است.

وی ادامه داد: این 7 قلم داروی جدید برای بیماران صعب‌العلاج، ضد سرطان و اغلب شیمی‌درمانی است که قبلاً وارداتی و پرهزینه بوده است.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت فردانیوز-جامعه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده