ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

چالش‌های بزرگ اقتصاد کشور بعد از لغو تحریم نمایان شد صنعت در رکود سنگین فرو رفته

تحریمها علیه ایران رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران با بیان اینکه چالش‌های بزرگی بعد از تحریم‌ها به خوبی اکنون دارد خود را نشان می‌دهد گفت: نظام اقتصادی و بخش صنعتی کشور در رکودی سنگین فرود رفته و رشد و توسعه اقتصادی و قیمت تمام شده پررنگ شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، هفتمین جشنواره ملی بهره‌وری در روز ملی بهره‌وری در اتاق بازرگانی،صنایع معادن و کشاورزی ایران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم فرشید شکرخدایی دبیر جشنواره ملی بهره‌وری اظهار کرد: به رغم هدفگذاری‌هایی که در سطح ملی و در قالب برنامه‌های توسعه تاکنون تعریف شده است  و در هیچ مقطع زمانی اهداف بهره‌وری محقق نشده است.

وی افزود: این موضوع از مهمترین نشانه‌های کمبود یک عامل تشویقی و محرک برای بخش‌های مختلف اقتصادی در ارتباط با افزایش بهره‌وری به حساب می‌آید.

در ادامه این مراسم پروانه مافی منتخب مردم برای مجلس دهم در خصوص وضعیت بررسی بهره‌وری دولت و مجلس گفت: در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی بهره‌وری در کشور به طور مناسب مورد بررسی قرار نمی‌گیرد و این کمیسیون تنها به عنوان یک حسابدار عمل می‌کند.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به طولانی مدت بودن زمان اتمام طرح‌های عمرانی گفت: این طرح‌ها نزدیک به 15 سال زمان می‌برد و سرمایه‌گذاری‌ها بدون توجیه اقتصادی انجام می‌شود.

مافی تصریح کرد: اجرا نشدن سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی مهمترین مسائل و مشکلاتی است که اکنون منجر به کاهش رشد بهره‌وری می‌شود.

* چالش‌های بزرگ بعد از تحریم نمایان شد

ابوالفضل روغنی رئیس کمیسیون صنایع اتاق  ایران نیز در این مراسم در خصوص وضعیت بهره‌وری در صنعت کشور گفت: چالش‌های بزرگی بعد از تحریم در حال حاضر به خوبی خود را نشان می‌دهند و نظام اقتصادی ما در بخش صنعت در یک رکود سنگین فرو رفته است.

وی با اشاره به مشکلات بخش صنعتی کشور گفت: مسائلی نظیر رشد توسعه اقتصادی، قیمت تمام شده، بیکاری و نقدینگی بنگاه‌ها در نظام بانکی کشور از جمله این مشکلات است.

روغنی گفت: سهم اشتغال بخش صنعت 35 درصد است و اکنون واحدها و بنگاه‌های صنعتی به دلیل بهره زیاد نظام بانکی و مسائل یاد شده در رکود به سر می‌برد.

در ادامه این مراسم آل‌یاسین کارشناس مسائل بهره‌وری درباره پایین بودن سطح بهره‌وری در اقتصاد کشور گفت: مشکل اصلی فعلی کاهش بهره‌وری کشور عدم پایبندی به قانونگرایی و نظام مدیریت کشور تصمیم‌گیری در خصوص مسائل را به جای سیستم به فرد واگذار می‌کند.

وی افزود: معاون وزیر نیرو به تنهایی در باره سرنوشت آب کشور تصمیم‌گیری می‌کند این در حالی است که برای اتخاذ سیاست در این خصوص باید به صورت سیستمی و با کمک نظام‌هایی مثل کارشناسان بخش‌های مختلف و وزارت جهاد کشاورزی مشورت شود.

آل‌یاسین گفت: با وجود اینکه رهبر معظم انقلاب چندین سال است که عناوین اقتصادی برای سالهای مختلف در نظر گرفته‌اند اما در مقام عمل این فرمایشات مورد توجه قرار نمی‌گیرد و مسائل بیکاری و مشکلات اقتصادی ادامه دارد.

وی تاکید کرد: سیاست‌های شخصی باید جای خود را به برنامه‌های بالادستی سیستمی دهد تا بتوانیم به درستی به اهداف اقتصادی خود دست یابیم.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده