ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

با شبهات در فضای مجازی چگونه برخورد کنیم؟

سید رسول ذاکر ﻛﺴﺎﻧﻰ ﻛﻪ ﺩﻭﺳﺖ ﺩﺍﺭﻧﺪ ﺯﺷﺘﻴﻬﺎ ﺩﺭ ﻣﻴﺎﻥ ﻣﺮﺩم ﺑﺎ ﺍﻳﻤﺎﻥ ﺷﻴﻮﻉ ﻳﺎﺑﺪ، ﻋﺬﺍﺏ ﺩﺭﺩﻧﺎﻛﻰ ﺑﺮﺍﻯ ﺁﻧﺎﻥ ﺩﺭ ﺩﻧﻴﺎ ﻭ ﺁﺧﺮﺕ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﻣﻰ ﺩﺍﻧﺪ ﻭ ﺷﻤﺎ ﻧﻤﻰ ﺩﺍﻧﻴﺪ! (آیه ۱۹سوره مبارکه نور)

 به گزارش خبرگزاری تسنیم متن یادداشت سیدرسول ذاکرعضو هیات علمی دانشگاه اصفهان با عنوان "با شبهات در فضای مجازی چگونه برخورد کنیم" به شرح ذیل می باشد:

یکی از معضلات امروز جامعه بخصوص در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی نحوه صحیح مواجهه با اخبار چند پهلو و شبهات است. شیاطین خواه  جنی و یا انسی همواره بنا دارند با یک تیر چند نشان بزنند. بعبارت دیگر چند پهلو عمل میکنند تا حداقل در یک بعد یا بیشتر نتیجه بگیرند. مثلا وقتی مأمون پیشنهاد ولایت عهدی را به امام رضا علیه السلام کرد اگر حضرت نمی پذیرفتند می گفتند ایها النَّاسِ ما حکومت را به علویان پیشنهاد کردیم خودشان نپذیرفتند ! و اگر می پذیرفتند در تمام مسائل حکومت شریک می شدند!

ولی خداوند هم راه برون رفت از مکاید شیاطین را تقوا دانسته است. «و من یتق الله یجعل له مخرجا»

هر کس تقوای الهی پیشه کند خداوند راه خروج از آن بن بست ها را به او نشان می دهد.

لذا امام رضا علیه السلام فرمودند : ولایتعهدی را می پذیرم ولی مشروط بر اینکه  نه در هیچ  عزلی و نه در هیچ نصبی و نه در هیچ کار حکومتی دخالت نکنم! یعنی هر کس این مطلب را می شنید می فهمید که این عنوانی بیش نیست و تشریفاتی وتحمیلی است.

نتیجه دیگر اینکه هر جا به بن بست خورده ایم تقوا را رعایت نکرده ایم!

امروزه شاهد هستیم که عده‌ای هر روز به بها نه ای، مطلبی را مطرح می کنند که پرداختن به آن یا نپرداختن به آن هر دو بازی کردن در میدان آنها است. پرداختن به موضوعات فرعی

ذهنها را از موضوعات اصلی منحرف می کند ونپرداختن به آن نیز شاید ارزشها را در جامعه کم رنگ می کند.
پس چه باید کرد؟!

قطعا هدف اصلی این شیاطین، مطرح کردن خود، اقناع جامعه هدف، شکستن خطوط قرمز ، بهره برداری از آن در ایام انتخابات و تخریب دیگران نیز هست.
بنظر می رسد راهکار اسلام بیان مطلب صحیح بدون ذکر نام گوینده و نویسنده است.

حتی اگر بشود اصل شبهه را از باب خودداری از اشاعه فحشا بدان نپرداخت وفقط مطلب صحیح را بیان کرد قطعا اولی است چرا که بسیاری از مردم نه از طریق اغیار که از طریق دامن زدن دوستان به موضوع و عدم پاسخ اقناعی به آن خود در ترویج شبهه مسوولند و باید در پیشگاه خدا پاسخگو باشند!چرا که حکم اشاعه فحشا را پیدا می کند و خداوند صریحا می فرماید:

إِنَّ الَّذِینَ یُحِبُّونَ أَن تَشِیعَ الْفَاحِشَةُ فِی الَّذِینَ آمَنُوا لَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ فِی الدُّنْیَا وَالْآخِرَةِ وَاللَّهُ یَعْلَمُ وَأَنتُمْ لَا تَعْلَمُونَ

 ﻛﺴﺎﻧﻰ ﻛﻪ ﺩﻭﺳﺖ ﺩﺍﺭﻧﺪ ﺯﺷﺘﻴﻬﺎ ﺩﺭ ﻣﻴﺎﻥ ﻣﺮﺩم ﺑﺎ ﺍﻳﻤﺎﻥ ﺷﻴﻮﻉ ﻳﺎﺑﺪ، ﻋﺬﺍﺏ ﺩﺭﺩﻧﺎﻛﻰ ﺑﺮﺍﻯ ﺁﻧﺎﻥ ﺩﺭ ﺩﻧﻴﺎ ﻭ ﺁﺧﺮﺕ ﺍﺳﺖ  ﻭ ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﻣﻰ ﺩﺍﻧﺪ ﻭ ﺷﻤﺎ ﻧﻤﻰ ﺩﺍﻧﻴﺪ! (19 س مبارکه نور)

البته بحث در باره جزیی ترین شبهات و فرض های یک مسئله در مجامع تخصصی مثل حوزه های علمیه در طول تاریخ سابقه دارد و به غنا واستحکام حدود و معتقدات افزوده است

لکن بحث امروز بیشتر در مورد فضای مجازی و رسانه های تصویری و صوتی است که همه در حال مسابقه برای ارائه اخبار جدید و پرداختن به  مسایل دیگران هستند.

باید توجه داشت که گناهان اجتماعی مثل اشاعه مطالب ناصواب براحتی میتواند انسان را دوزخی کند. چون خداوند می‌فرماید :

بَلَىٰ مَن کَسَبَ سَیِّئَةً وَأَحَاطَتْ بِهِ خَطِیئَتُهُ فَأُولَٰئِکَ أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِیهَا خَالِدُونَ

 ﺁﺭﻯ، ﻛﺴﺎﻧﻰ ﻛﻪ ﻛﺴﺐ ﮔناه ﻛﻨﻨﺪ، ﻭ ﺁﺛﺎﺭ ﮔﻨاه، ﺳﺮﺍﺳﺮ ﻭﺟﻮﺩﺷﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﭙﻮﺷﺎﻧﺪ، ﺁﻧﻬﺎ ﺍﻫﻞ ﺁﺗﺸﻨﺪ  ﻭ ﺟﺎﻭﺩﺍﻧﻪ ﺩﺭ ﺁﻥ ﺧﻮﺍﻫﻨﺪ ﺑﻮﺩ. (81 س بقره)

علت اینکه منافقین موفق به برگشت و توبه نمی شدند این بود که هر کدام چند نفر دیگر را گمراه کرده بودند و هر گاه می خواستند برگردند افراد گمراه شده به آنان می گفتند شما ما را به این راه آوردید و جلو راه برگشت شان قرار می گرفتند!

لذا کسی می تواند برگردد که افراد گمراه شده را ابتدا بر گرداند که این کار بسیار دشواری است چون به شکل هرمی وتصاعد هندسی گسترش می یابد. پس در این فضای مجازی  و رسانه‌ها  باید با صراحت در برابر خیالات و توهمات ایستاد و دانست که کیفر وپاداش بر اساس آرزو نیست بلکه بر اساس عمل است.

کار عقل فقط تمیز خوب از بد نیست که این مربوط بمراتب نازله عقل است چون احشام هم مرتع غنی و فقیر را تشخیص داده به سمت مرتع غنی می روند. بر طبق روایات مرتبه بالاتر عقل تشخیص بد از بدتر و در صورت  ضرورت انتخاب بد بجای بدتر است کما اینکه انتخاب اول امام رضا علیه السلام عدم ورود به دستگاه بنی العباس بود.

امیدوارم افسران جنگ نرم با تفکر و تدبر کافی مطلب را بخوبی دریافته باشند تا در میدان حریف بازی نکنند.
انتهای پیام/
 

 

[ منبع این خبر سایت تنسیم-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X