ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پاکستان رسما خواستار پیوستن به گروه تامین کنندگان مواد هسته ای شد

پاکستان رسما خواستار پیوستن به گروه تامین کنندگان مواد هسته ای شد بین الملل > آسیای میانه و قفقاز - ایرنا نوشت: در بیانیه روز شنبه صادره از سوی وزارت خارجه پاکستان، آمده است که تلاش اسلام آباد برای پیوستن به گروه تامین کنندگان مواد هسته ای به مفهوم حمایت پاکستان از تلاش های بین المللی در جهت جلوگیری از گسترش سلاح های هسته و کشتار جمعی در جهان است.

این بیانیه می افزاید: پاکستان از دانش، تجربه، نیروی انسانی، زیرساخت ها و همچنین از توانایی کافی برای تامین مواد هسته ای در چارچوب قوانین گروه تامین کنندگان مواد هسته ای برای مصارف صلح آمیز برخوردار است.

پاکستان در بیانیه یاد شده بر ضرورت عدم برخورد تبعیض آمیز با کشورها برای عضویت در گروه تامین کنندگان مواد هسته ای تاکید کرده است.
پاکستان یکی از قدرت های هسته ای جهان به شمار می رود و گزارش های مختلف حاکی است که این کشور حدود 120 کلاهک هسته ای در اختیار دارد.
گروه تامین کنندگان مواد هسته ای در سال 1974 و بعد از نخستن آزمایش هسته ای هند ایجاد شد. هدف از تشکیل این گروه که هم اکنون 48 کشور جهان عضو آن هستند، تامین مواد هسته ای مورد نیاز کشورها با اهداف صلح آمیز است. اگر چه تمام 48 کشور عضو این گروه از امضا کنندگان پیمان ان.پی.تی (منع گسترش سلاح های هسته ای) هستند، اما هند که ازمدت ها پیش متقاضی پیوستن به این گروه است، گفته است که عضویت در گروه تامین کنندگان مواد هسته ای، مستلزم عضویت در ان.پی.تی نیست.
پاکستان و هند هیچ یک پیمان ان.پی.تی را امضا نکرده اند.
هند نیز پیش از پاکستان به دنبال عضویت در این گروه بین المللی بوده است و برخی ناظران معتقدند که اقدام پاکستان مبنی بر درخواست رسمی برای عضو در گروه یاد شده، صرفا مانع تراشی در برابر مسیر ملحق شدن احتمالی هند به این گروه است زیرا آمریکا تا حدودی با پیوستن هند به گروه تامین کنندگان مواد هسته ای موافق است اما چین ملاحظاتی در این زمینه دارد.

50261

کلید واژه ها: پاکستان -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبرآنلاین-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X