ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

۱۰هزار هکتار از مزارع ورامین زیرکشت جوشهرستانی با تولید۴۲هزارتنی

خبرگزاری مهر، گروه استان ها-محمدرضاحیدری: شهرستان ورامین یکی از قطب‌های تولید جو در استان تهران و کشور محسوب می‌شود که توانسته در این عرصه به موفقیت‌های خوبی برسد.

بر اساس آمارهای ارائه‌شده، حدود ۸۰ هزار هکتار اراضی قابل‌کشت در منطقه ورامین وجود دارد که ظرفیت‌های کم‌نظیری را برای توسعه و رشد اقتصادی منطقه و تحقق اقتصاد مقاومتی پیش روی فعالان کشاورزی قرار می‌دهد.

۱۰ هزار هکتار از اراضی ورامین زیر کشت جو

بر اساس اعلام مسئولان شهرستان ورامین، از ظرفیت ۸۰ هزار هکتاری اراضی قابل‌کشت در ورامین، بیش از ۱۰ هزار هکتار آن زیر کشت جو رفته  و این نشان‌دهنده جایگاه تولید این محصول در میان کشاورزان ورامینی است.

خرید محصول مازاد بر نیاز کشاورزان در حوزه تولید جو نیز زمینه را برای ترغیب کشاورزان به کشت محصولی باکیفیت در این حوزه افزایش داده است.

از طرف دیگر طی سال‌های اخیر نیز مبارزه با آفات موجود در محصول جو با جدیت از سوی جهاد کشاورزی و کشاورزان دنبال می‌شود و این امر موجب شده تا میزان تولیدات جو به لحاظ کمی و کیفی در ورامین افزایش پیدا کند.

تولید بیش از ۴۲ هزار تن جو در ورامین

بر اساس آمارهای ارائه‌شده، بیش از ۴۲ هزار تن محصول جو در شهرستان ورامین توسط کشاورزان تلاشگر این عرصه تولید و روانه بازار مصرف می‌شود که آمار قابل‌توجهی به‌حساب می‌آید.

البته کارشناسان و فعالان کشاورزی اعتقاددارند که هنوز ظرفیت‌های بیشتری در حوزه تولید جو در شهرستان ورامین وجود دارد و اگر مشکلات و موانع پیش روی کشاورزان به‌ویژه کمبود منابع آبی حل شود، می‌توان رونق هر چه بیشتری را در کشت جو در ورامین شاهد بود.

ورامین یکی از قطب‌های تولید جو در استان تهران است

رضا تاجیک فعال حوزه کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به ظرفیت‌های موجود در حوزه تولید جو در شهرستان ورامین اظهار داشت: شهرستان ورامین از پتانسیل و ظرفیت بسیار بالایی در حوزه تولید جو برخوردار است.

وی افزود:ورامین با به زیر کشت بردن هزاران هکتار از اراضی قابل‌کشت خود، به یکی از قطب‌های مهم تولید محصول جو در استان تهران تبدیل‌شده و در این عرصه حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

تاجیک ادامه داد:استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری و کاهش میزان مصرف آب در حوزه کشاورزی و افزایش بهره‌وری در تولید محصولاتی نظیر جو با جدیت از سوی برنامه ریزان و کشاورزان دنبال می‌شود.

وی اضافه کرد: امروز کشور با محدودیت‌های منابع آبی مواجه است و همین امر سبب شده که حدود نیمی از اراضی ورامین بلااستفاده بماند و به همین خاطر باید در تولید محصولاتی نظیر جو، حداقل میزان آب مصرف شود.

تاجیک بیان داشت: خرید محصول جو مازاد بر نیاز کشاورزان نیز زمینه‌ساز کشت این محصول مهم در بیش از ۱۰ هزار هکتار از اراضی شهرستان ورامین شده است.

پیش‌بینی برداشت۴۲۰۰ کیلوگرم جو در هر هکتار از اراضی ورامین

محمدحسین تاجیک مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ورامین نیز در این زمینه با اشاره به میزان تولید محصول جو در این شهرستان اظهار داشت: جو یکی از مهم‌ترین محصولات کشت‌شده در شهرستان ورامین محسوب می‌شود.

وی با اشاره به ظرفیت‌های موجود در حوزه کشت جو در شهرستان ورامین افزود: شهرستان ورامین از پتانسیل و ظرفیت بالایی در این حوزه برخوردار است و هم‌اکنون بیش از ۱۰ هزار و ۱۰۰ هکتار از اراضی شهرستان به زیر کشت جو رفته است.

خرید جو مازاد بر نیاز کشاورزان در دستور کار قرار دارد

تاجیک، مبارزه با آفات جو را در دستور کار جهاد کشاورزی ورامین دانست ادامه داد: تلاش شده است تا در این حوزه نیز از شیوه‌های جدید کشاورزی و آبیاری استفاده‌شده و به‌صورت گسترده، مبارزه با آفات جو در دستور کار قرار گیرد.

وی با اشاره به پیش بینی انجام شده برای تولید محصول جو در اراضی قابل کشت شهرستان ورامین بیان داشت: پیش بینی می شود که بیش از ۴۲ هزار تن جو از مزارع شهرستان ورامین در سال زراعی برداشت شود که این امر میانگین برداشت چهار هزار و ۲۰۰ کیلوگرم در هر هکتار را نشان می دهد.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان ورامین با اشاره به برنامه ریزی انجام شده برای خرید محصول جو مازاد بر نیاز کشاورزان تأکید کرد: خرید مازاد بر نیاز کشاورزان در حوزه جو نیز در دستور کار قرار داشته و دو مرکز برای این منظور پیش بینی شده است.

به هر ترتیب شهرستان ورامین در حوزه تولید جو از ظرفیت های ویژه ای برخوردار است و این امر می تواند زمینه ساز توسعه و رونق هر چه بیشتر منطقه و استان تهران شود.

باید منتظر ماند و دید که همزمان با آغاز فصل برداشت جو از مزارع شهرستان ورامین، چه میزان از پیش بینی های انجام شده در حوزه تولید جو محقق می شود و کشاورزان ورامینی تا چه حد از فروش محصولات خود از مراکز پیش بینی شده توسط جهاد کشاورزی استقبال خواهند کرد.

[ منبع این خبر سایت مهر-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده