ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تصحيح روش زندگي در مقابله با "مرگ خاموش"

حميدرضا عسگري در روزنامه آفرینش نوشت: سازمان بهداشت جهاني و بسياري از كارشناسان پزشكي به سبب اهميت و شيوع بيماري پوكي استخوان، از آن به عنوان "مرگ خاموش" در جهان ياد مي‌كنند. بيماري كه حقيقتاً به صورتي كامل نامحسوس دربدن ايجاد و رشد پيدا مي‌كند و نهايتاً عوارض آن موجب زمين‌گير شدن افراد در ميان سالي و دوران پيري مي گردد.

متاسفانه آمار ابتلا به پوکي استخوان در کشور ما رو به افزايش است. سن بروز اين بيماري در دنيا 70 سالگي است و در حالي که سن بروز اين بيماري در گذشته در کشور ما سن 50 سالگي بوده است در حال حاضر اين بيماري درايران از سن 30 سالگي آغاز مي شود.

اين بيماري براثر عدم مصرف كافي کلسيم، پروتئين وويتامين‌ها در بدن افراد به وجود مي‌آيد. براساس گفته متخصصان تغذيه مصرف روزانه 800 ميلي گرم كلسيم از طريق مصرف لبنيات روند پوکي استخوان را به تعويق مي اندازد. ويتامين D نيز براي سلامت استخوان ها وجذب کلسيم، لازم و ضروري است. بنابراين بايد زماني را دربيرون خانه گذراند تا آفتاب بتواند پوست را براي ساختن ويتامين D تحريک کند.

اما مشكل اينجاست كه ما درزمينه تامين اين دو مولفه براي حفظ سلامت استخوان‌ها و كاهش روند شيوع پوكي استخوان با مشكل روبه روهستيم. متاسفانه به سبب افزايش قيمت مواد لبني و برداشته شدن يارانه شير از سبدكالاي خانوار مصرف سرانه شير و لبنيات كشور به شدت كاهش يافته است. در مورد مصرف شير در ايران آمار ها متفاوت است پيش از گراني ها آمار مصرف ما بين 80 تا 100 ليتر در سال بود که به گفته بسياري از دست اندر کاران سلامت کاهش 22 درصدي را در سال جاري تجربه کرده است يعني سرانه مصرف حدود 60 تا 70 ليترشده است. اين درحالي است كه مصرف سرانه شير دركشورهاي غربي 500 ليتر مي باشد.

از سوي ديگر تغذيه نامناسب امروزي موجب كاهش جذب و توليد كلسيم دربدن گرديده است. مصرف بيش از حد چربي‌ها و فست فودهاي گوناگون به جاي مصرف اقلامي همچون حبوبات،سبزيجات و نوشيدني‌هاي طبيعي، باعث شده تا مرگ خاموش خيلي سريع‌تر دربين جامعه ما رسوخ پيدا كند. شيوع اين بيماري درميان جوانان خصوصاً خانم‌ها به سبب نوع سيستم بدنيشان، باعث شده تا خطراتي جدي آنها را براي دوران بارداري تهديد نمايد و اين خطري براي نسل‌هاي آينده نيز تلقي مي‌گردد.

اما مسئله بغرنج تراينكه آلودگي هوا نيز بر تسريع شيوع اين بيماري در بين جامعه به شدت تاثير گذار است. افرادي که به بيماري هاي ريوي مبتلا هستند، به خصوص افرادي که در نقاطي زندگي مي کنند که تراکم سرب از بابت غذا و هواي آلوده در آنها بيشتر است، در معرض پوکي استخوان شديد قرار دارند. چرا که سرب علاوه بر عوارض مغزي جانشين کلسيم شده و منجر به پوکي استخوان مي شود.

متاسفانه امروز مسئله آلودگي هوا دركلان شهرهاي كشورمان به موضوعي حاد و خطرناك براي سلامتي شهروندان تبديل شده و هيچ راهكار مناسبي درجهت كاهش و جلوگيري از‌آن اتخاذ نمي‌شود. اما بايد اين هشدار را داد كه هزينه‌هايي كه در طي چند سال آينده مي بايست صرف درمان بيماران مبتلا به پوكي استخوان شود، بسيارگزاف و سنگين خواهد بود.

مسئله بعدي عدم تحرك و خواب نامناسب درميان قشركثيري از جامعه ما مي‌باشد. زندگي امروزي به سبب نوع الگوهاي غلط كاري و رفتاري تمايل كمتري به سمت ورزش كردن پيدا كرده است. فعاليت بدني مناسب موجب تحکيم عناصر تشکيل دهنده استخوان‌ها، و کمبودش موجب تحليل رفتن استخوان‌ها وپوكي آنها مي گردد.

همچنين نداشتن ميزان خواب مناسب درميان جامعه، به ويژه جوانان استعداد ابتلا به اين بيماري را در ميان اين قشربيشتر كرده است. كم خوابي و نداشتن فعاليت بدني موجب عدم جذب كلسيم و سلامت اسكلت بدن مي گردد.

شايان ذكر و هشداراست كه بي توجهي به شناسايي و درمان اين بيماري، موجي عظيم از شكستگي و ازكارافتادگي را درآينده‌اي نچندان دور براي كشور به همراه خواهد داشت. اگر نسبت به تصحيح روش‌هاي زندگي، تغذيه و آلودگي‌هاي شهري فكري اساسي نشود و الگوسازي هاي مناسب صورت نگيرد، بايد منتظر آماجي از بيماري‌هاي مختلف منجمله پوكي استخوان به عنوان "مرگ خاموش" باشيم.

منبع: روزنامه آفرینش

[ منبع این خبر سایت عصر ایران-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت عصر ایران-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده