ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پاداش زنان بهشتی -آکا

سایت دینی ، دین و اندیشه آکااحکام اسلامی آکاایران: پاداش زنان بهشتی در قرآن کریم خداوند بارها در مورد بهشت و پاداش به نیکوکاران در مورد مردها و داده شدن حوریان و ... به آنها مطالب بیان فرموده آیا در مورد زنان چه نویدی داده است؟ مذهبی آکا ایران

,آکا ایران،مجله اینترنتی،مجله،آکا ایران،آتا,[categoriy]

پاداش زنان بهشتی

پاداش زنان بهشتی -آکامجله اینترنتی آتا ایران،مجله اینترنتی،مجله،آتا ایران،آتا

آکاایران: پاداش زنان بهشتی


جواب اول: قرآن می فرماید: «کذالک و زوجنا هم بحورعین» (1) ترجمه: این چنیند بهشتیان و آنها را با حور العین تزویج می کنیم.
آیات قبل و بعد دربارة پاداش بهشتیان است که در هفت قسمت خلاصه شده است، نخست اینکه پرهیزگاران در جایگاه امن و امانی هستند و هیچگونه ناامنی ندارد، قسمت دوم، آنها در میان باغها و چشمه ها بسر می برند و جایگاه آنها از هر سو با درختان و چشمه ها احاطه شده «فی جنات و عیون» قسمت سوم، به لباسهای زیبای آنها اشاره کرده و می افزاید: آنها لباسهایی از حریر لطیف و نازک و ضخیم می پوشند و در برابر یکدیگر بر تختها جای دارند.
و قسمت چهارم، نوبت به همسران آنها می رسد، قرآن می گوید: آری اینچنین هستند بهشتیان و حور العین را به همسری آنها در می آوریم در آیه دیگر در سوره (ص) دیگر از حور العین صحبت نکرده است و اینگونه می فرماید: «و عندهم قاصرات الطرف اتراب» (2) و اطراف و نزد آنها همسرانی است که تنها چشم به همسرانشان دوخته و همگی هم سن هستند. و فقط به همسران خود عشق می ورزند و به غیر همسران خود نمی اندیشند.
حدود 11 آیه در قرآن کریم، صفات همسران بهشتی را برمی شمرد و در آیات مختلف حالات آنها را با جملاتی زیبا تبیین می فرماید.
در سوره بقره ویژگی های همسران بهشتی را این چنین توصیف می کند. «و لهم فیها ازواج مطره و هم فیها خالدون»ر (3) و برای آنها همسرانی پاک و پاکیزه است و جاودانه در آن خواهند بود. در آیه کریمه به دو موضوع اشاره می فرماید: یکی از نعمتهای بهشتی، همسران پاک و پاکیزه است. پاک از همة آلودگی هایی که در جهان ممکن است داشته باشند، پاک از نظر روح و قلب و پاک از نظر جسم و تن.

به گزارش آکاایران:
یکی از اشکالاتی که نعمتهای دنیا دارد این است که انسان در همان حال که دارای نعمت است فکر زوال آن را می کند و خاطرش پریشان می شود و به همین دلیل هرگز این نعمتها نمی تواند آرامش آفرین باشند، اما نعمتهای بهشتی چون جاودانی هستند، فنا و زوال برای آنها نیست از هر جهت کامل و آرام بخش است.


جواب دوم: در بهشت مردان هم زینت دارند م ج: بلی، این آیه مبارکه را بدقت با هم می خوانیم «غایتهم ثیات سندیی خضرو و اشتبراق و حلوا آساور من فقه و سقهم ربهم شراباً طهوراً» (4) ترجمه: و بر اندام آن بهشتیان لباسهایی از حریر نازک سبز رنگ و از دیبای ضخیم و با دستبندهایی از نقره تزئین یافته اند و پروردگارشان شراب طهور به آنها می نوشاند. اینها پاداش عظیم بهشتی هاست.


در این آیه و آیات قبل، قسمتی از نعمتهای بهشتی را گوشزد می کند، نعمت، مسکن، تختها، سایه ها، میوه ها، نوشیدنی ها، ظرفها و گروه پذیرایی کنندگان همه اشاره شده است. خدای بزرگ از زیبایی و لباس و زینت همسران بهشتی تعریف می کند، می فرماید: بر اندام آنها لباسهایی است از حریر نازک سبز و از دیبای ضخیم. سپس می افزاید: و آنها دستبنهایی از نقره تزئین شده اند، نقره هایی شفاف که همچون بلور می درخشد و از یاقوت و در مروارید زیباتر است.

,آکا ایران،مجله اینترنتی،مجله،آکا ایران،آتا,[categoriy]

پاداش زنان بهشتی


در سوره کهف آمده است که بهشتیان با دستبندهایی از طلا تزئین می شوند «یحلون فیها من اساور من ذهب» (5)
و این منافاتی با آنچه مورد بحث است ندارد، زیرا ممکن است از جهت تنوع گاه با این زینت شوند و گاه با آن. فقط در اینجا این سؤال پیش می آید که مگر دستبند طلا و نقره زینت زنانه نیست؟ چگونه برای مردان بهشتی این زینت ذکر شده است؟ جواب آن روشن است. چرا که بسیاری از محیط ها زینت طلا و نقره هم برای مردان است و هم برای زنان. (هر چند در اسلام زینت طلا برای مردان را تحریم کرده و نماز با آن باطل است) ولی البته نوع دستبند زنان و مردان متفاوت است و از آیه سوره زخرف که از قول فرعون نقل شده «چرا به موسی دستبندهایی از طلا داده نشده است؟» (6)

بر می آید که دستبند طلا برای مردان در محیط مصر، نشانة عظمت محسوب می شده است و باید این را هم اضافه کنیم که برای نعمتهای بهشتی الفاظ معمولی این دنیا هرگز کافی نیست، راهی جز این وجود ندارد که با این الفاظ اشاراتی به آن نعمتهای عظیم و توصیف ناکردنی شود.


جواب سوم: مردان این دنیا، همسران زنشان در بهشت هستند. م ج: بلی، اگر مایل باشند. قرآن می فرماید: «هم و ازدواجهم فی ظلال عن الا رائک مضکرون» (7) آنها و همسرانشان در سایه نهرها و درختان بهشتی بر تختها تکیه زده اند و برای آنها در بهشت، میوه بسیار لذت بخشی است و هر چه بخواهند، در اختیار آنها خواهد بود.


مفسرین معظم، این آیه را اینگونه تفسیر کرده اند «ازدواج بمعنی همسران بهشتی و یا همسران با ایمانی است که در این دنیا داشته اند و اینکه بعضی احتمال داده اند بمعنی همطراز آن بوده باشد، و (ارائک) جمع اریکه بمعنی تختهایی است که در حجله گاه می باشد. و (ظلال) سایه ها، اشاره به سایه های درختان بهشتی است که تختهای بهشتیان در لابه لای آنها قرار گرفته است و یا سایه های قصرهای بهشتی است و همة اینها نشان می دهد که در آنجا نیز آفتابی وجود دارد، ولی نه آفتاب آزار دهنده» (8)
با ذکر این آیه و آیات قبل (نویدی برای زنان در بهشت) بدست آمد.


مطالعه کتب زیر ضروری است:
1ـ تفسیر نمونه. 2ـ در محضر لاهوتیان، زندگی عارف جعفر مجتهدی. 3ـ رهبر جاودان، زندگی امام زمان (عج). 4ـ فریادگر توحید، زندگی آیت الله بهجت. 5ـ توبه زیباترین پوزش، حسین جعفری. 6ـ کرامات رضویه، 2 جلد، اکبر مروج. 7ـ داروهای معنوی، ابراهیم خامه زرین. 8ـ پژوهشی دقیق در زندگی امام علی بن موسی الرضا (ع)، محمد صالحی.


1ـ دخان، 54.
2ـ (ص)، 52.
3ـ بقره، 25.
4ـ انسان، 21.
5ـ کهف، 30.
6ـ زخرف، 53.
7ـ یس، 56.
8ـ تفسیر نمونه، ج18، ص417.

[ منبع این خبر سایت آکاایران-دینی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت آکاایران-دینی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X