ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مخالفت ایران وترکیه با تغییر مرزهای کشورهای منطقه

مخالفت ایران وترکیه با تغییر مرزهای کشورهای منطقه

ایرنا/ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: سیاست ایران و ترکیه نسبت به منطقه مشخص است و آنها تجزیه، تغییر مرزهای کشورها و دخالت دیگران در امور داخلی دولت های منطقه را نمی پذیرند.

محمود واعظی روز پنجشنبه در دیدار با ماهیر اونال وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه افزود: از زمانی که بحث بیداری اسلامی در منطقه شکل گرفت ، دولت هایی که منافعشان به خطر افتاده بود تلاش کردند با آن مقابله کنند.
وی افزود: بر این اساس ضمن درگیر کردن ملت های منطقه تلاش کردند مرزها را تغییر داده و کشورها را تجزیه کنند.
عضو دولت یازدهم با بیان این که ایران به ایجاد موازنه مثبت در گردشگری اعتقاد دارد،تاکید کرد تعداد پروازهای میان دو ایران و ترکیه برای تبادل گردشگر باید افزایش یابد.
واعظی همچنین به تشکیل کمیته مشترک دو کشور با تصمیم رییسان جمهوری ایران و ترکیه اشاره کرد و افزود: قرار است سفارتخانه های دو کشور فهرستی از مشکلات پیش رو تهیه کنند تا نسبت به حل آنها اقدام شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران در ادامه به اشتراکات تاریخی، فرهنگی و تمدنی دو ملت اشاره کرد و گفت: برای توسعه تعاملات فرهنگی و گردشگری به برقراری ثبات و امنیت نیاز است.
واعظی گفت: متاسفانه در منطقه ای زندگی می کنیم که بحران های متعددی در آن شکل گرفته و شاهد گسترش اندیشه های افراطی و تکفیری هستیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران با بیان این که اندیشه های افراطی نمی گذارد اسلام واقعی و رحمانی به جهانیان معرفی شود،تاکید کرد این وضعیت باعث رنج و سختی مسلمانان در منطقه شده است.
وی به مخالفت تهران و آنکارا با تروریسم اشاره کرد و گفت: رییس جمهوری ایران در سفر اخیر خود به ترکیه به صراحت هرگونه فعالیت تروریستی در ترکیه را محکوم و بر ضرورت مقابله با آن تاکید کرد.
واعظی گفت، ایران برقراری ثبات و پیشرفت در ترکیه را در راستای منافع خود می بیند و ترکیه نیز به طور قطع چنین سیاستی را دنبال می کند.
وی تاکید کرد، ایران و ترکیه می توانند نقش سازنده ای برای ایجاد صلح و ثبات در منطقه و جهان اسلام ایفا کنند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران در ادامه توسعه مناسبات اقتصادی را خواستار شد و ابرازامیدواری کرد هدفگذاری رییسان جمهوری دو کشور برای تحقق مبادلات تجاری 30 میلیارد دلاری هر چه سریع تر تحقق یابد.
وی گفت: در یک سال و نیم گذشته اسناد همکاری خوبی میان دو کشور امضا شد و مقامات ارشد ایران و ترکیه از آنها حمایت کردند.
وی با بیان این که سالانه بیش از یک میلیون و 750 هزار گردشگر از ایران به ترکیه سفر می کنند، گفت: ما علاقه داریم تعامل گردشگر دو طرفه باشد و مردم ترکیه نیز به ایران سفر کنند.
واعظی افزود: گردشگری ترکیبی یکی از خواسته های رییسان جمهوری دو کشور است به گونه ای که در دیدارهای گذشته بر تحقق آن تاکید کردند.
این عضو دولت یازدهم اضافه کرد: هم اکنون یک هیات ترکیه ای برای هتل سازی در ایران اعلام آمادگی کرده و حتی بازدیدی نیز از مناطق مختلف کشورمان داشته است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران گفت: ترکیه از دوستان دوران تحریم ما است که در دوران تحریم همکاری بسیار خوبی با یکدیگر داشتیم و فشارهای غرب نیز نتوانست بر روابط دو کشور تاثیر منفی داشته باشد.
واعظی تاکید کرد، ایران دوستان دوران سختی خود را در دوران راحتی فراموش نمی کند و مقام های ایران خواستار گسترش روابط در دوران جدید هستند.
به گزارش ایرنا، مسعود سلطانی فر رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران امروز در نشست خبری مشترک با وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه گفت، خوشبختانه در ایران امنیت بسیار خوبی برقرار است و همین امر مهم ترین ابزار و ضامن برای فراهم آوردن امکان توسعه زیرساخت های گردشگری درکشورمان به شمار می رود.
وی ضمن اشاره به توسعه روابط گردشگری بین ایران و ترکیه گفت: هر دو کشور برنامه ریزی بلندمدتی برای توسعه گردشگری دارند و از ظرفیت های خوب گردشگری نیز برخوردارند. افزون بر این انتظار مردم دو کشور این است که از ظرفیت های گردشگری ایران و ترکیه استفاده بیشتری شود.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده